Kia EV6 Earth: A márka zöldmezős villanyautója
Ez az autó a koreai márka teljesen új fejlesztésű, mondhatni zöldmezős elektromobilja. Semmi köze a korábbi villamosított modellekhez; ilyen minőségében ikertestvéréhez, a Hyundai Ioniqhoz vagy a BMW iX-es családjához hasonlítható. Villanyautóhoz képest meglepően sok motorváltozatban, plusz 2 akkumulátorral, illetve front- és összkerékhajtással került piacra. Mi ezek közül a 229 lóerős, nagyobb akkumulátoros, középszerelt fronthajtású verziót kaptuk meg tesztelésre.
































Elsősorban is tudjuk le gyorsan, hogy az EV6 tulajdonképpen egy crossover. Ilyen minőségében még ütősebb az avantgárd formavilága, elsősorban a futurisztikus hátsó rész. A lámpák alkotta impozáns fényhíd az egész farrészt átíveli, és belőle futnak ki eggyel alacsonyabb szinten a dinamikus irányjelzők. Elöl a domború, vállas motorháztető a leglátványosabb stíluselem, de a hátsó karosszériaoszlopok is hasonló módon szélesednek a magas kerékjáratokig.
Külön formatervezői bravúr a töltéscsatlakozó fedelének kialakítása: hátul, a fényhidak között található, gyakorlatilag láthatatlanul. Üdítő látványelem még a márka új emblémája; az autó orrán és farán egyaránt kitűnően érvényesül. Ja, és bűn lenne szó nélkül elmenni a méretek felett: a közel 4,7 méteres hosszúság még rátesz egy lapáttal a forradalmi dizájnra.
…szintén csupa új, a márkánál eddig nem alkalmazott megoldásokkal találkozunk. Lebegő középkonzol, körtárcsás menetválasztó, futurisztikus műszerfal a háromféle rezsim (Eco, Normal, Sport) adekvát megjelenítésével. Bónuszként pedig irányjelzéskor kitűnő felbontásban láthatjuk rajta a választott oldal melletti élőképet, lásd a megfelelő ábrát. A szélesvásznú központi képernyő milliónyi ábrázolásmódja közül most csak az elektromosakat emelném ki: pazar grafikájú hatótávolság és töltési szint, az áramfogyasztás fogyasztókra történő lebontása, a közeli töltőállomások megjelenítése, az egyes útszakaszok fogyasztásának külön ábrázolása, a maximális szinthez szükséges töltési idők kijelzése. Ezen kívül: nyomkövető tolatókamera, időjárás-előrejelzés, etcetera.
A szokványosabb dolgokról pedig annyit, hogy a nagy tengelytávnak köszönhetően impozáns az autó helykínálata, lásd a hátsó ülésekről készült képet. A csomagtér bő fél köbmétere is kiemelkedő érték, nem is beszélve arról, hogy a motorfedél alatt további 52 liter áll rendelkezésre.
Oké, ezt elsősorban a töltőkábel és az egyéb elektromos csatlakozók számára alakították ki, hogy ne foglaljanak helyet a hátsó kofferben. Az ülések elöl-hátul rendkívül kényelmesek, az elülsők fűthetők és szellőztethetők is. A volán szintén fűthető; ezek a funkciók valamelyest kompenzálják az amúgy gyenge és áramigényes komplex belső fűtést.
Az új elektromos Kia 125, 168, 173 és 239 kW (170/229/235/325 LE) teljesítménnyel rendelhető meg. Tesztautónkat a 229 lovas verzió hajtotta, amely már a nagyobbik, 77,4 kWh-os akkumulátorból kapja az energiát (a kisebbik kapacitása 58 kWh). Az átlag hatótávolság a gyári adatok szerint 528 km, de a januári hideg napokban abszolvált teszt során teljes feltöltéssel is csak 400 kilométert jelzett a fedélzeti számítógép. Szintén személyes tapasztalat, hogy ilyenkor a gyárilag megadott töltési idők is elég tisztességesen meghosszabbodnak. Az egyes menetmódok is más-más hatótávolságot generálnak, a gyári értékek az ECO-ra vannak belőve. Ugyanez érvényes a fogyasztásra is, de 20 kWh/100 km alatti érték Normal módban is simán elérhető. Az energia-visszatermelés (rekuperáció) 3 szinten választható meg, a legerősebbnél városi forgalomban gyakorlatilag nincs szükség a fékek használatára. Országúton, sztrádán viszont – ahol keveset fékezünk – előnyösebb a gáz nélküli hosszú vitorlázást lehetővé tevő minimális szint. Maga a bőven 200 lóerő feletti motor pedig azt nyújtja, ami egy ilyen elektromos aggregáttól elvárható: a gázadás pillanatától megjelenő óriási nyomatékot, és az ezzel járó lenyűgöző gyorsulást. Egy szemafortól indulva, kb. 70 km/órás sebességig akárhány patinás sportkocsit lerajtolhatunk vele! (Lapzártakor érkezett hír: az autót a What Car? magazin ankétján a 2022-es év legjobb elektromos „szabadidősévé” választották.)
Akkumulátor: 77,4 kWh
Teljesítmény: 168 kW (229 LE)
Nyomaték: 350 Nm
Gyorsulás 0–100 km/óra: 7,3 s
Végsebesség: 185 km/óra
Hatótávolság (WLTP átlag): 528 km
Hatótávolság (tesztadat): 400 km
Fogyasztás (gyári átlag): 16,5 kWh/100 km
Fogyasztás (tesztadat): 19,1 kWh/100 km
Töltési idő:
* 230 V/10 A háztartási áram, 0→100%: 32 óra 45 perc
* 11 kW fali töltőboksz, 0→100%: 7 óra 20 perc
* 50 kW gyorstöltő, 10→80%: 1 óra 13 perc
* 240 kW villámtöltő, 10→80%: 18 perc
H/Sz/M: 4695x1890x1550 mm
Csomagtér: 520–1300 l
Elülső csomagtér: 52 l
Menetkész tömeg: 1980 kg
A tesztelt típus induló ára: 52 290 €
A modellcsalád induló ára: 43 990 €