Kertünk dísze lehet az iszalag
Az iszalag, vagy más néven klematisz (ógörög nevének fordítása: mászkáló növény) az egyik legcsodálatosabb kúszónövény. A boglárkafélék családjába tartozó cserje őshazája Dél-Európa és Kelet-Ázsia.

A szemkápráztató színekben előforduló növénynek nagyon sok fajtája van. A virágzási ideje is fajtától eltérő, májustól októberig tart. Akár 3-4 méterre is képes felkúszni. Napos, világos és félárnyékos helyet válasszunk a számára. Lehetőleg úgy ültessük el, hogy a gyökérzete árnyékos, hűvös, nyirkos talajban legyen. Érdemes mélyre ültetni, esetleg fenyőkéreggel betakarni, hogy a tő mindig nyirkos maradjon. A bőséges virágzás eléréséhez ugyanakkor napfényre van szüksége. A növekedési időszakban sok vizet igényel, de a pangó vizet nem tűri.
Mivel kúszónövényről van szó, támrendszerre van szüksége, hogy a gyenge indái felkapaszkodhassanak. Falak, teraszok, rácsok, pergolák befuttatására alkalmas. Virágzás után metsszük vissza az ágait, és ritkítsuk meg. A korai fajták az előző évi hajtásokon hozzák a virágzatot, a kései virágzatúak az új ágakon. Ezt a metszés szempontjából fontos tudni, mert csak az utóbbit szabad tavasszal visszametszeni. Ellenkező esetben levághatjuk a virágzásra váró részeket. Szaporítható félfás dugványról júliusban, vagy bújtatással. Szabadföldben vagy dézsában egyaránt nevelhető. Fontos a tápanyag-utánpótlás.
Az erdei iszalag, mint a neve is elárulja, az erdőben, hűvös, nedves földben érzi jól magát. Virágzata fehér és apróbb, szintén csillag alakú. Utak, bozótok mentén fordul elő. Szára forrázás után kötélgyártásra és kosárfonásra alkalmas.
Friss állapotban az egész virág mérgező. Irritálja a bőrt, gyulladást, hólyagosodást vált ki. Szárítás vagy forrázás hatására azonban a protanemonin hatása megszűnik, ezért lázcsillapításra és reumás gyulladások kezelésére használhatjuk. Vízhajtónak és izzadást elősegítőnek is megfelel, külsőleg és belsőleg fekélyek kezelője.
Teljes friss, föld feletti része szárítható. A homeopátia alkalmazza fejfájás, ízületi gyulladás, ödéma, visszér esetén. Pattanásra, sömörre, szemhéj-, illetve kötőhártya-gyulladásra, nyirokcsomó-duzzanatra is ajánlott.
Megjelent a Magyar7 2020/24. számában.