Kalandozás a nyelvhatáron, és még azon is túl
Hej, bizony a zsémbes, babonás, vén Nógrádban sem a puli tereli Olej Tamás utódjának juhait… Ma már a villanypásztor szab határt a nyájnak, és a selyem legelők helyén is repce terpeszkedik. Mikszáth régi parasztembere sem könyököl ki a portán, a bágyadt harangszó is már csak a tót atyafiaknak szól. Ahogy a régi világ szépsége lassan kimúlik, úgy tűnik el a magyar szó, és tíz évente több ezer magyar a Felső-Ipoly mentéről, a vulkanikus Osztrovszki-hegyek árnyékából.

2018 ősze itt, Losonc környékén, a Palócföldön köszöntött ránk. A történelmi Nógrádban járunk, amely ma is odáig tart, ahol a hegyek már bátrabban meredeznek a fellegek felé, a szívünkben legalábbis mindenképpen. Elég csak megszólítani régi idők tanúit, hogy meséljenek nekünk a régi Nógrádról: a haramia Balassa Imrét és a költő Balassi Bálintot Divényben, a Forgácsokat és Csontváryt Gácson, a Losoncziakat és Petőfit Losoncon. De nem feledtük el megszólaltatni korunk keresztállítóit és identitásőrzőit sem, miközben próbáltuk a turisztika térképére újra felhelyezni Észak-Nógrád és az Osztrovszki-hegység feledésre ítélt bérceit, várait.
A nyelvhatáron maradva, Nógrádból Hontba tettük át székhelyünket, hogy a Selmeci-hegység kevésbé járt túraösvényeit is megismerjük. Bizony számtalan alkalommal suhantunk már át a Selmecalján a Tátra felé menet, megfeledkezve a palóc táj szépségeiről.
Sokszor magas hegyormokat hódítunk meg ahhoz, hogy minél közelebb kerüljünk a Fennvalóhoz, pedig itt Hontban elég felkapaszkodni a hébeci búcsújáró templomhoz, amely éppen azért épült dombtetőre, hogy a völgyekben elvadult lelkeket magához hívja harangjával.
1023 – egy ezredéve már, hogy Szent István hajlékot építtetett az Istennek idefent… Jöttek is a palócok minden felől, aztán ma már nem jönnek, mert ahogyan a hit is elfogy a jelenből, úgy fogynak el a jó palócok is a környékről. Deménd az élő példa arra, hogy ma már nem a dél jön északra, hanem az észak délre. Innen, a deméndi nyelvhatárról indultunk útnak a dimbes-dombos Selmecaljára, majd a selmeci hegyekbe, hogy beszippantsuk azt a régi, ódon levegőt, amely boldoggá teheti a lelket az eszméktől, lélektől megfosztott jelenben.
A vidéket már nagyon rég nem a sági prépostság, a szentbenedeki bencések, a saskői, lévai, honti, revistyei váruradalmak, vagy a selmeci polgárok birtokolják, és az őket a török után váltó földbirtokos nemesi családok leszármazottjai is odébb álltak.
Ám itt vannak a gótikus gyermekkort megélt, barokkizált és klasszicizált templomok, a középnemesi kúriák, főúri kastélyok, amelyek segítenek megidézni ama szebbnek hitt világot. Odafent a hegyekben sincsenek már ott a szénégetők, sőt, a bányászok sem, csak a kimerült bányák és a bányatavak emlékeztetnek a Selmeci-hegység múltjára. Mindezek mai lenyomatai, a várromok, a bányatavak, az irtásokról nyúló kilátások és hegyvidéki ékszerdobozok ma mind a turizmust szolgálják.
És bizony jól megcsúfolták a Barkóságot is Versailles-ban, ahol azt találták ki, hogy a Bolhád-hegység lesz Csehszlovákia és Magyarország határa, ily módon vágva el egymástól a barkókat. Persze az is lehet, hogy a trianoni döntnökök nem is hallottak soha a barkókról és Barkóságról, így azt sem tudhatták, hogy Harmac, Jéne, Serke várai olyan régen elpusztultak, hogy már ideképzelni is nehéz őket.
Még szerencse, hogy akad egy-két kastély és Árpád-kori templom, amely köré oda lehet álmodni dicsőbb korokat és hősöket. „Országunknak vannak olyan tájképi csemegékkel szolgáló részei, melyek kitörölhetetlen nyomokat hagynak lelkünkben. A magyar hon egyik teljesen különálló tája, a Felföld alsó lépcsője a legérdekesebb földtani alakulásokat nyújtja, melyek rendkívül nagy változatosságot mutatnak. A völgyekben lakó magyar nép, bár verejtékezve, de törhetetlen szorgalommal díszíti a hegyoldalak lejtőit és a völgyek fenekét. Valami lenyűgöző báj áramlik az egymást felváltó völgyek tájképeiből, melyeken idegzsongító csend és nyugalom ömlik el.”
Így méltatta e táj varázsát 1939-es írásában Csúry Jenő, de pontos földrajzi nevét nem közölte, hisz ennek a Nógrád és Gömör határán domboruló, mozaikos tájnak valahogy nem alakult ki egy általánosan elfogadott elnevezése. A Hazajáró azonban előszeretettel nyúl vissza Anonymusig és nevezi újra Bolhádnak az évszázadokon át rejtőzködő dombvidéket, melynek végvidéki jellegét csak fokozta a trianoni döntés. Ideje volt hát újra visszahelyezni a magyarság nép- és földrajzi térképére a vidék népi műveltségben és hitben élen járó palóc jellegű népét, és földjüket, a Barkóságot az Arlói-suvadástól a Rima völgyéig.
A Bolhádot és Barkóságot bejáró túránk 2019 januárjában zajlott, pár hét múltán pedig már egy egészen másik nyelvhatáron barangoltunk.
Sokan nem is tudják, hogy száz évvel ezelőtt még Lengyelország is gazdagodott 12 faluval a történelmi Árvában. Legészakibb vármegyénk úgy elbújt az Északi-Tátraalja és a Beszkidek vonulatai közé, hogy erdős területeit szinte csak a 16. századtól kezdték benépesíteni Árva főurai, a Thurzók. Jöttek is északról a lengyelek, délről a szlovákok, a Keleti-Kárpátokból meg a vlach pásztorok, akikből aztán a hegyvidék lakói, a gorálok lettek.
Mi az Árvából lengyel földre szakadt vidék legészakibb településéről, Podvilkből indultunk a hajdani kereskedelmi és zarándokúton dél felé, amely ma is a Czestochowát és Márianosztrát összekötő Mária-út része. Turdossinnál hagytuk el a pálosok nyomát, és vetettük be magunkat a Szkorusina erdős rengetegébe. Utunk végén aztán a tátrai panoráma kedvéért megmásztuk a matói-havasok egyik északi kiszögellését, a Különállót. „Hazánk legzordabb vidékén”, az ezeréves határon, Krisztus keresztje tövében megállva, nagyot dobbant a szívünk, de nemcsak Árváért, hanem az elárvult gömöri, nógrádi és honti nyelvhatárért is.
Megjelent a Magyar7 2024/32.számában.

Hozzászólások
Ezeket a gyönyörű vidékeket járva bennem mindig felötlik az a fájó felismerés, hogy mennyi mindent elraboltak tőlünk a trianoni gyalázattal...