2023. május 17., 13:48

Jutalom, ezért? Több százezer eurót osztanak szét a távozó miniszterek között

Ki oda se ballagott, még jutalmat is kapott…. Ez a versidézet jutott az eszünkbe, mikor kiderült, hogy a levitézlett Heger-kormány tagjai a törvény értelmében csaknem 14 ezer eurós lelépőt kapnak. Ugyanennyi jár majd a hivatalnokkormány tagjainak is, pedig ők csak alig pár hónapig – az előrehozott választásig – lesznek hatalmon.

Fotó: pixabay.com

Hét ember tért vissza a szlovák parlamentbe a megbízott kormányból. Habár jelentős pozíciót vesztettek el, anyagilag mégis jobban járnak képviselőként, mint miniszterként.

A kormányfő és a miniszterek fizetése ugyanis be van fagyasztva. Erre a költségvetési felelősség miatt van szükség, mert Szlovákia államadóssága meghaladta a GDP 60 százalékát.

A kabinet minisztereinek bére 2021 óta nem emelkedik, bruttó 4 590 euró.

A parlamenti képviselők fizetése az alkalmazotti átlagbértől függ és nem az államadósságtól. Igor Matovič OĽaNO-vezér áprilisi fizetéscsökkentési kísérlete nem ment át a törvényhozásban.

Eduard Heger exkormányfő és volt miniszterei jól jártak azzal, hogy képviselőként dolgoznak tovább. Havi nagyjából 6000 eurós fizetést kapnak.

A kormánytagok kiadásai és végkielégítései

A kormánytag (miniszter) havi bére 4 590  euró

A végkielégítés összege a havi bér háromszorosa, vagyis 13 770 euró

A Heger-kormányból idén nyolc miniszter kap lelépőt, ez 110 ezer eurós kiadást jelent

A hivatalnokkormánynak az előrehozott választás után kell benyújtania lemondását, s mind a 16 tagjának távoznia kell posztjáról

A hivatalnokkormány tagjainak végkielégítése 220 ezer eurót emészt fel.

Távozás százezrekért

Azoknak a minisztereknek sincs okuk panaszra, akik habár távozniuk kellett a kormányból, de nincs képviselői mandátumuk és nem ülhetnek vissza a parlamentbe. Az alkotmányos tisztviselők fizetéséről szóló törvény értelmében három havi bérüknek megfelelő végkielégítés illeti meg őket.

Bruttó csaknem 14 ezer eurót kap tehát a volt közlekedési miniszter, Andrej Doležal, a volt kultuszminiszter, Natália Milanová és még a milliós dotációs ügy miatt lemondott Samuel Vlčan is. Jár a lelépő Vladimír Lengvarský ex egészségügyi miniszternek is.

A törvényben ugyanakkor nincs lefektetve, mennyi ideig kell dolgozniuk a minisztereknek ahhoz, hogy végkielégítést kaphassanak. Csupán egy havi tárcavezetés is elég lehet ahhoz, hogy lemondásuk után több ezer eurós lelépő üsse a markukat.

Szigorúbb szabályok

A parlamenti képviselőkre ennél szigorúbb szabályok vonatkoznak. Kéthavi végkielégítésük feltétele, hogy legalább öt hónapig képviselőként dolgozzanak. 

Heger exminiszterei esetében ez a juttatás még kétséges, mivel május közepétől szeptember végéig csak 4,5 hónap telik el.

Felvetődik a jogos kérdés, miért jár a kormánytagoknak és parlamenti képviselőknek lelépő, amikor az átlagalkalmazottak semmi hasonlóval sem számolhatnak. Nos, azért, hogy könnyebben beilleszkedjenek a normális életbe. Amikor fontos állami poszton teljesítenek, az összeférhetetlenség miatt, nem kereshetnek állást maguknak.

Megosztás
Címkék

Iratkozzon fel napi hírlevelünkre

A Facebook drasztikusan korlátozza híreink elérését. A hírlevelünkbe viszont nincs beleszólása, abból minden munkanapon értesülhet a nap 7 legfontosabb híréről.