Júliusra várakozva
Egy-egy hónap utolsó napjait „taposva” mindig van az emberben egyfajta várakozás a következő hónap „feladatainak”, elvégezni való dolgainak a vonatkozásában. Ja, hogy a májust például csak „úgy”, minden hátsó szándék nélkül, pusztán szeretetből, meg a szépsége iránti csodálatból várjuk, hisz ő a hónapok legszebbike, „akihez” a világirodalom csak úgy ontja a csodás verseket…

De hát a július is szép, beragyogja a napsugár (néha már túlságosan is)… Igen, őt is várjuk, vártuk. Sokan a nyaralásért, a szabadban való fesztelen (és „fesztes” /értsd: fesztiválozós/) lét örömeiért. De senki nem tud úgy örülni neki, mint az iskolás gyerekek, diákok. Mi, felnőttek mindig találunk benne valami kifogásolni valót. Úgy vagyunk vele, mint ahogy a népdalban van:
Meg az a sok fránya légy, darázs, hangya. Érdekes, hogy a gyerekeket ez nem zavarja annyira, ők a természet szépségeit, a jó időt, vagy a nyári vihart is csak a vakáció vonatkozásában érzékelik igazán. A vakáció szabadsága mindent felülír. Egy kicsit, talán akaratlanul én is „felülírtam”, pontosabban kibővítettem július hónapunkat úgy, hogy a bizonyítványosztás utáni utolsó három júniusi (már szünidei) napot, (mint a gyerekek), hozzácsaptam a júliushoz. Magasabb rangra emeltem…
Az év hetedik hónapja a Gergely-naptárban, és 31 napos. A római naptárban kezdetben ez az ötödik hónap volt, ezért latinul eredetileg Quintilis (ötös, ötödik) volt a hónap neve, csak később nevezték át júliusra Julius Caesarról. A 18. századi nyelvújítók szerint a július „magyarul” kalászonos.
Nos, ezzel sem arattak túl nagy sikert, maximum kalászt. A népi kalendárium pedig Szent Jakab havának nevezi.
A július általában a legmelegebb hónap az északi félgömbön. A legmagasabb júliusi átlaghőmérséklet 2018 júliusában 42,28 °C volt. 2024-ben a hónap magyarországi középhőmérséklete 24,53 fokot ért el.
Mint az év más hónapjaihoz, a júliushoz is rengeteg múltbéli esemény, évforduló kapcsolódik, s bármelyikre is mutatnánk rá, a többit méltatlanul mellőznénk. De mégis: pl. 200 évvel ezelőtt, 1825. július 26-án tartották az első Anna-bált Balatonfüreden; 250 évvel ezelőtt, 1775. július 27-én, Pozsonyban megszületett Brunszvik Teréz grófnő, az első magyarországi óvodák megalapítója; 907-ben a pozsonyi csatában az Árpád fejedelem vezette magyar sereg megsemmisítette a Keleti Frank Királyság hadait.
Július 2-án van Sarlós Boldogasszony ünnepe; július 5-én pedig nálunk állami ünnep. Szent Cirill és Metód napja. Másnap pedig a csók világnapját ünnepelheti az, akinek ez fontos lehet.
Azt azonban nem tudtam kinyomozni, milyen csókról lenne szó, családi pusziról, szerelmesek csókjáról, netán búcsúcsókról. Bármiről legyen is szó, egy foghúzásnál biztosan jobb, mint ahogy az ezt követő napon is ígéretes világnap vár ránk, a csokoládé világnapja, amelyet 2009 óta „ünnepelnek”, feltehetően nem a diabetológusok és pácienseik, akik számára azért van alternatíva a dia csokik formájában. A nemzetközi csokoládénap ünneplésére természetesen e finomság fogyasztása a jellemző. Állítólag a csokoládé 1550-ban kerül be Európába. Magyarországon az első csokoládégyárat Stühmer Frigyes alapította 1868-ban. Persze más csokinapokat is ünnepelhetünk, például az étcsokoládé napját január 10-én, a tejcsokoládé napját július 28-án, a fehér csokoládé napját szeptember 22-én stb.
De térjünk vissza a júliushoz, 11-én van a népesedési világnap. A magyarországi Központi Statisztikai Hivatal honlapján olvasható, hogy az ENSZ 1989-ben nyilvánította világnappá,
A „jó”(?) hír pedig az, hogy
S végül még egy világnapról néhány mondat: július 18-án van a nemzetközi kaviár nap. Az étel (amely sok orosz regényben bukkan fel) különleges ínyencségként hozzájárul a gasztronómiai élvezethez. A kaviár a tokhalak sózott ikrája, melyet a konyha különleges ételének tartanak.
Azt bizonyára kevesen figyelték meg (mert miért is tették volna), hogy minden évben a július a hét ugyanazon napjával kezdődik, mint az adott év áprilisa, szökőévekben pedig mint a január.
Végül, de nem utolsósorban: július 19-e számunkra történelmi emléknap, hisz 1456. július 4–22. között a keresztény erők Hunyadi János és Kapisztrán János vezetésével legyőzték a törököket Nándorfehérvár (Belgrád) alatt. S ezt Bán Mór és a nemrég bemutatott Hunyadi-sorozat okán már nemcsak a magyarok tudják egyre többen.
Visszatérve a fentebb már említettekhez, a július kétségkívül az iskolások, diákok legkedvesebb hónapja. Nem mellesleg az augusztus is az, de erre már a vége felé egy kis „árnyék” is vetül, közeledve az új iskolaév kezdetéhez. Vásárút polgármesterének szellemes mondata jut most eszembe kis cikkem vége felé. A ballagó óvodásokhoz szólva, vagy inkább a szülőknek címezve mondta huncut mosollyal az arcán: „Gyerekek, legyetek a szünidőben nagyon rosszak, hogy a szülők alig várják már a szeptemberi iskolakezdést!”
