Jobb a hazai nyugdíjasok helyzete az európai átlagnál
A nyugdíjak Európában átlagosan a nyugdíjba vonulás előtti jövedelem körülbelül háromötödét teszik ki. Az EU számos országában ez az arány 50% alá csökkent, ami megnehezíti a nyugdíjasok számára a méltó életszínvonal fenntartását. Az EU-ban szinte minden hatodik nyugdíjas a szegénység kockázatának van kitéve, miközben a veszélyeztetettségi ráta 2013-ban 12% volt, tíz évvel később pedig 15,5%-ra emelkedett - írja a trend.sk.

Szlovákiában ez a helyzet kedvezőbb. A nyugdíjba vonulás után a jövedelem 62%-át kapták meg az egykori munkavállalók, ami meghaladja az európai átlagot.
Az Aggregate Replacement Ratio (összesített helyettesítési arány), amelyet az Eurostat tesz közzé, a nyugdíjrendszerek hatékonyságát méri az életszínvonal biztosításában a nyugdíjazás után. Az arány a 65–74 évesek nyugdíjából származó bevételeket hasonlítja össze az 50–59 éves aktív munkavállalók keresetével, figyelmen kívül hagyva egyéb szociális juttatásokat.
2023-ban ez a mutató az EU-ban 58%-ot ért el, ami azt jelenti, hogy egy olyan személy, aki 50 és 59 éves kora között 100 eurót keresett, nyugdíjba vonulása után, 65 és 74 éves kora között, 58 eurót kapott. Egy szlovák nyugdíjas esetében ez az összeg 62 euró volt. Az EU-n belül ez az arány 35 euró (Horvátország) és 78 euró (Görögország) között mozgott – számolt be róla az Euronews.com. A legmagasabb nyugdíjhelyettesítési arányt mutató országok közé tartozott még Spanyolország (77%), Olaszország (75%), valamint Portugália, amely 61%-kal szintén meghaladta az uniós átlagot.
A szlovákiai nyugdíjasok átlag feletti eredménye összefüggésben van az átlagos időskori nyugdíj és az átlagbér arányának alakulásával, amely jelentősen emelkedik.
Ez azonban egyszerre jó és rossz hír – hívta fel a figyelmet Marián Búlik, az OVB Allfinanz Slovensko pénzügyi elemzője. „A munkavállalók számára pozitívum, hogy a nyugdíjak helyettesítési rátája a bruttó bérhez képest magas. Egy ideig ez az arány csökkent, mivel a bérek növekedési üteme gyorsabb volt, mint a nyugdíjak valorizációja” – magyarázta.
Az elemző szerint azonban 2023-ban a trend megfordult, és tavaly a helyettesítési ráta jelentősen megugrott. „Ez a hirtelen növekedés rossz hír, mert rámutat a szlovák nyugdíjrendszer fenntarthatatlanságára” – hangsúlyozta Búlik.