2023. április 16., 19:46

Jó visszaemlékezni

Minket, akiknek szülőhelyük Bodrogszentestől Kassán át Pozsonyig található a térképen, a komáromi magyar gimnázium kovácsolt eggyé.

sjg_felujitasa_7.jpg-a-ma7-fotoja.jpg
Fotó: Ma7

1950-től két évig olyan összetartásban, szeretetben volt együtt a két osztály, mintha előtte már évekig ismertük volna egymást. Mindig számíthattunk egymásra. Nemcsak hasonló sorsunk, emlékeink kötnek össze erősen bennünket – akik még vagyunk – hanem a barátságunk is kitartott a mai napig.

Az együtt eltöltött két évre visszagondolva, nemcsak a tudás megszerzéséért kifejtett erőfeszítéseink, nagyra becsült tanárainknak az igyekezete jut eszünkbe, hogy megfelelő ismeretekkel vértezzenek fel bennünket, hanem az is, hogy a tanulás mellett még mi mindenre jutott időnk. 

A legsötétebb elnyomatás éveiben sokan a továbbtanulásra Magyarországon találtak lehetőséget, s így ismerkedhettünk ott népünk kultúrájával is, ezt magunkkal hozva kivettük részünket a magyar népdalok és -táncok itthoni terjesztéséből is. Kultúrcsoportunkkal jártuk a Komárom közeli falvakat. Ki mit tanult előző iskolájában, azt itt igyekezett megmutatni, átadni, megtanítani a többieknek is. Fellépéseinken volt népi tánc, vers, ének, humoros jelenet. Mindig telt ház előtt szerepeltünk. Az emberek ki voltak éhezve a magyar szóra. Ha a május elsejei felvonulásra próbáltunk, zengett énekünktől a város. Még most is úgy vélem, népviseletben, martosi ruhában mi voltunk a „legszebbek”. A martosi lakodalmassal részt vettünk Pozsonyban, a várban, az ifjúsági fesztiválon. Olyan sikerünk volt, hogy az Új Színpadon este megismételhettük műsorunkat. Nagyon kellemes napokat töltöttünk ekkor együtt. Az egy hétig tartó fesztivál-előkészítő próbák alatt ismerkedtünk meg Pozsony történelmi nevezetességeivel is, hiszen előtte nem volt alkalmunk ebben a városban járni.

A két együtt töltött tanév alatt még sokat dolgoztunk is. Akkoriban ez szokásban volt, úgynevezett „brigádozásra”, diákmunkára hívták gyakran iskolánk tanulóit. Az alakuló mezőgazdasági szövetkezetekbe teherautóval vittek bennünket, kukoricát, répát, paradicsomot szedni, a fiúk nehezebb munkát is végeztek.

Szépe Betka, aki a legszorgalmasabb, legjobb munkás volt köztünk, egyszer még pár kiló cukrot is kapott jutalmul répaegyeléskor. De frissen sült kenyeret, egy-egy pohár tejet mi is kaptunk néha. S hogy ne szomjazzunk, nagy hordóban vízzel is elláttak bennünket. Dolgoztunk a hajógyárban is, csoportokra osztva. Reggel 6 órakor már indultunk. A lányok ablakot tisztítottak, takarítottak, vasat gyűjtöttek vagy irodai munkát végeztek. A fiúk a hajóépítő munkában mutathatták meg technikai rátermettségüket. Részt vettünk az ifjúsági vasútvonal (Trať mládeže) építésében is. 

Ez kötelező nyári diákmunka volt. Barakkokban laktunk, ezek beáztak, az emeletes vaságyakról lelépve – ha esett – víz tocsogott a talpunk alatt. Másnap a nehéz, sáros földet alig bírtuk lapátolni… El is fáradtunk rendesen. De fiatalok voltunk, tele energiával. Este egy nagy teremben, ahol zongora volt, előkerült a gitár, hegedű, szájharmonika is, dobolni meg a lavór alján is lehetett. 

A mi iskolánk jó zenészei is játszottak. Sokszor olyan számokat is, amelyek akkor be voltak tiltva: egy kis nyugati tánczenét. Ha jött a „megbízott politikai felelős”, aki csupán pár évvel volt nálunk idősebb, de „annál öntudatosabb”, akkor csak csárdást, keringőt és tangót játszhattak.

Néha csomagot is kaptunk, érte kellett menni gyalog a legközelebbi postára. Hétágra sütött a nap, izzadtunk, cipekedtünk, de éreztük, valami baj van, mert csöpögött a doboz. Mire kinyitottuk, lekvár lett a hazai gyümölcsből. Nem lehetett megenni. Sajnáltuk, de jót nevettünk rajta. Az egyhavi bérünk meg alig volt elég a hazajutáshoz vonat- és autóbuszjegyre.

60 év után is nagyon jó visszaemlékezni erre az együtt töltött időre. Örömmel készülünk a találkozásra, visszük a fényképeinket is, s igenis: nosztalgiázunk, emlékezünk majd. S azt kívánjuk a mai diákoknak, hogy ők is ilyen szeretettel emlékezzenek vissza a komáromi gimnáziumban eltöltött évekre.

 Füléné Molnár Mária


 

Megosztás
Címkék

Iratkozzon fel napi hírlevelünkre

A Facebook drasztikusan korlátozza híreink elérését. A hírlevelünkbe viszont nincs beleszólása, abból minden munkanapon értesülhet a nap 7 legfontosabb híréről.