2025. május 27., 18:12

Jamie Oliver brit sztárszakács 50 éves

Ma ünnepli ötvenedik születésnapját Jamie Oliver brit sztárséf, vendéglős, üzletember, számos népszerű szakácskönyv szerzője.

Jamie Oliver
Fotó: Jamie Oliver hivatalos Facebook-oldal

Jamie Trevor Oliver egy kis essexi faluban, Claveringben született. Szülei népszerű éttermében, a The Cricketersben cseperedett fel, és nem kellett hozzá sok idő, hogy egyedül szeleteljen, daraboljon és aprítson a konyhában. Tizenhat évesen Londonban vendéglátást tanult a Westminster College falai között, majd Antonio Carluccio híres olasz éttermében kezdett dolgozni. Itt ismerkedett meg az olasz séffel, Gennaro Contaldóval, akit azóta is mentorának és egyik legjobb barátjának tart. Foglalkozása a szenvedélyévé vált, robbanékonyságával, közvetlen stílusával bárhol, bármikor képes volt kapcsolatot teremteni. Kis olasz robogóján új kulináris élmények után kutatva bejárta London legelegánsabb negyedeit. Már az ínycsiklandó olasz ételeiről híres The River Caféban dolgozott, amikor 1999-ben felfigyelt rá a BBC. Önálló műsort kapott A pucér szakács címmel, és miközben rock and roll ritmusra főzött, pőrére vetkőztette a recepteket, csak a legszükségesebb és legegyszerűbb összetevőket alkalmazta. A hétköznapi emberek egyszerű nyelvén beszélt, és imádta megfogni, szagolni, vágni, keverni és természetesen megkóstolni az ételeket. Hamarosan Anglia-szerte a "mi Jamienk-ként" emlegették, és a műsora alapján kiadott szakácskönyve napok alatt bestseller lett.

A pucér szakács sorozat és két folytatása több mint 30 országba jutott el, és 2001-ben BAFTA-díjat kapott. A valóságshow és a dokumentumfilm keverékére emlékeztető műsora roadshow lett, bejárta Nagy-Britanniát, majd Ausztráliát és Új-Zélandot.

A mindössze 26 éves fiatalember "világjelenség" lett, olyannyira, hogy Tony Blair akkori miniszterelnök személyesen kérte fel, hogy a szigetországba látogató olasz kormányfőnek, Massimo D'Alemának főzzön vacsorát. 2003-ban Bertie Ahernt, az ír kormány volt elnökét kápráztatta el, majd 2009-ben a G20 londoni csúcstalálkozójának résztvevői élvezhették fogásait. A finomságokat a Fifteen (Tizenötök) nevű éttermének tanoncai szolgálták fel, akik hátrányos helyzetű munkanélküli fiatalokból tevődtek össze.

A Fifteen ötlete 2001-ben pattant ki a fejéből, mert elérkezettnek látta az időt, hogy sikereiből visszaadjon valamit az embereknek.

Kiválasztott tizenöt esélytelen, iskolázatlan fiatalt, és a saját pénzéből és idejéből tanította őket, hogy azután a vadonatúj éttermében és más elegáns éttermekben kaphassanak állást. Mindezt a Jamie konyhája (Jamie’s Kitchen) című dokumentumfilm örökítette meg. Eredményeinek elismeréseként 2003-ban felvették a Brit Birodalmi Rend (MBE) tagjainak sorába. Ugyanebben az évben a Fifteen jó néhány rangos díjat is besöpört, sőt néhány éven belül Amszterdamban, Cornwallban és Melbourne-ben is nyitott hasonló éttermeket. Jamie ezután az iskolások menzájának fazekaiba is bekukucskált, és a szegényes tápanyagtartalmú ételeket látva Etess jobban! (Feed Me Better) szlogennel kampányt indított, Food Revolution címmel pedig internetes petíciót hirdetett. Közel 300 ezer aláírás gyűlt össze, amelyet személyesen vitt el a Downing Street 10-be.

Mozgalmának hatására a kormány plusz 280 millió fontot bocsátott az iskolák rendelkezésére a menzák színvonalának javítására. Részben Jamie-nek köszönhető, hogy több gyümölcsöt, halat és zöldséget kapnak a gyerekek az iskolai éttermekben. Munkájáról 2005-ben tv-sorozat is készült Jamie menzája címmel, majd 2006-ban megszületett a folytatás, Jamie visszatér a menzára, amelynek hatására az angol kormány további összegekkel támogatta az iskolai étkeztetést. Kampányolt egyéb társadalmi és politikai kérdésekben, az állatok életkörülményeinek javítása miatt, a gyerekek elhízása és a tartósított készételek fogyasztása ellen.

Az egészséges étkezésért és az elhízás megelőzéséért folytatott munkájáért 2013-ban a brit Királyi Általános Orvosi Kollégium tiszteletbeli tagjává választották.

2008-ben olasz étteremláncot nyitott Jamie’s Italian néven, amely 2019-ben csődeljárás alá került, majd a 25 étterméből 22 bezárt, és ezzel ezer munkahely szűnt meg. Jelenleg tucatnyi étterme működik világszerte, köztük hazánkban a Budai Várnegyedben. Tizenkét éven keresztül volt a nagy brit áruházlánc, a Sainsbury’s tanácsadója, továbbá étkészletet tervezett, és piacra dobta a saját nevét viselő élelmiszereit, konyhai eszközeit. 2010-ben a Jamie 30-perces kajái majd 2012-től a 15 perces kaják című sorozatokkal bizonyította a nézőknek, hogy otthon a legjobb felszabadultan és egyszerűen főzni. Később gyerekkori barátjával Jimmy Dohertyvel készített főzőműsort, amelyben olyan sztárvendégek tűntek fel, mint Goldie Hawn, Usain Bolt, Mark Hamill vagy Danny DeVito.

A 2017-2020 között sugárzott Jamie egyszerű és gyors kajáiban mindössze öt hozzávalóból készített finomságokat, majd kiadós és egészséges zöldséges ételekkel ismertette meg nézőit, a koronavírus-járvány idején pedig karanténkonyhával jelentkezett. Huszonöt éves karrierje során közel 30 bestseller szakácskönyvet írt, amelyekből világszerte 50 millió példányt adott el, sorozatait több mint 100 országban tűzték műsorra.

A sztárszakács legutóbb Billy and The Giant Adventure címmel gyerekkönyvet írt, amely a legkisebbekkel ismerteti meg a természet és az egészséges ételek szeretetét. Essexben, Finchingfield közeli birtokán él feleségével, Jools Oliverrel és öt gyermekével.

Megosztás
Címkék

Iratkozzon fel napi hírlevelünkre

A Facebook drasztikusan korlátozza híreink elérését. A hírlevelünkbe viszont nincs beleszólása, abból minden munkanapon értesülhet a nap 7 legfontosabb híréről.