Influenzajárvány a láthatáron! Mihez kezdjünk, ha belázasodik a gyermek?
Az utóbbi hetekben ugrásszerűen emelkedik a fertőző betegségben szenvedő gyerekek száma. Rengeteg iskola zárt be már legalább néhány napra, mert olyan sok a hiányzó gyermek. A szakemberek azzal riogatnak, rég nem látott mértékű influenzajárvány törhet ki az idén télen. A két covidos év után, amikor a szájmaszk hatásosan védett bennünket a legtöbb fertőző betegségtől, most újra erőteljesebben találkozunk a baktériumokkal és vírusokkal. Ez pedig különösen a gyermekek esetében járhat tömeges megbetegedésekkel. Több olvasónk is jelezte, hogy nagyon sok helyen szünetel a tanítás, ami nem kis fejtörést okoz a szülőknek, akiknek az év végi hajtásban még a gyermekfelügyeletet is meg kell oldaniuk.

– meséli Asztalos Kele Orsolya komáromi gyermekorvos, akinél az iránt érdeklődtünk, mivel keresik fel rendelőjét mostanában leginkább a szülők és gyerekek.
Mivel az influenza vírusos megbetegedés, antibiotikumot általában nem ír fel rá az orvos. Érdemes láz- és köhögéscsillapítót adni a gyereknek. A napokban viszont elfogytak a patikákból a kisgyermekeknek való gyógyszerek – a szirupok és a kúpok. Szerencsére a felnőttek számára készült gyógyszereket is, a patikussal vagy orvossal való konzultáció után, csökkentett adagban, testsúly alapján be lehet adni azoknak a gyerkőcöknek, akik már képesek bevenni.
Egyes szülők azonnal orvoshoz indulnak gyermekükkel amint felszökik a láza.
Ha nátha, orrfolyás és köhögés jelentkezik, azokat a megfelelő gyógyszerekkel kezeljük. Gondolok itt az orrcseppekre, a köhögéscsillapítókra, száraz köhögés esetén. Ha már hurutos, felszakadó a köhögés, akkor arra hurutoldó, köptető szirupot adhatunk. De jó szolgálatot tesz ilyenkor például a mézes gyömbértea is citrommal”– tanácsolja.
Ajánlott a C- és D-vitamin szedése, és immunerősítőt, például bétaglükánt is lehet adni a gyereknek, ami szirupos kiszerelésben is kapható. A patikákban vannak megfelelő gyógynövényteák is a tünetek kezelésére.
Jó tudni, hogy influenza esetében a magas láz makacsul kitarthat akár négy-öt napig is, de ha a lázcsillapító hat és a gyermek megkönnyebbül legalább néhány órára, eleget iszik, eszik, éber és jól kommunikál, akkor nincs ok az aggodalomra.
Ám, ha a magas láz mellé hányás társul és fennáll a kiszáradás veszélye, vagy ha a lázcsökkenés után is túlságosan apatikus, fáradt, bágyadt, akkor orvoshoz kell fordulni. A sípoló, hörgő és a nehézlégzés, vagy olyan erős torokfájás, hogy a nyelés nehezített, is olyan tünet, amit orvosnak kell megvizsgálnia.
– fűzi hozzá.
Asztalos Kele Orsolya szerint a szájmaszk viselése ugyan csak az egészségügyi intézményekben kötelező, de ajánlja olyan helyeken is, ahol nagyobb a tömeg, sok ember zsúfolódik össze. Hordásával kellemetlen fertőzésektől védhetjük meg magunkat és családtagjainkat.