2021. július 4., 16:32

Immunterápiával a daganatok ellen

Az elmúlt bő másfél év során mindenki megismerhette a BioNTech nevű céget. Karikó Katalin munkásságára mindannyian büszkék lettünk. Az mRNS-ek világában már talán egyre többen érzik tájékozottnak magukat. Ne feledjük azonban, hogy a fertőzések elleni védőoltásokat forradalmasító technológia eredeti fókuszában a daganatok voltak.

immunterápia
Fotó: Pixabay

A mostani koronavírus-járvánnyal a figyelmünk középpontjába kerültek a fertőző betegségek. Azért figyeljünk oda a daganatos betegségekre is, hiszen ezek előfordulása meredeken emelkedik. Fontos lenne, hogy bárminemű járványhelyzetből fakadó korlátozás ellenére a daganatokat időben felderítő szűrővizsgálatokra mindig legyen lehetőség.

A daganatok kezelésére hagyományosan háromféle lehetőség adódik: sebészi, besugárzásos, gyógyszeres – döntően citosztatikumos – kezelés.

Általában véve a kóros szövet sebészi eltávolítása nyújtja a legjobb esélyt a túlélésre. Vannak azonban olyan helyzetek, például a tumor típusa, elhelyezkedése, előrehaladott volta, a beteg állapota miatt, amikor már nem vállalható a műtét. A besugárzás sok esetben csökkenti a tumor kiterjedését, de önmagában nem elég a gyógyuláshoz. A citosztatikumoknak pedig rengeteg mellékhatásuk van, ráadásul a burjánzó daganatos sejtek ellenállókká is válhatnak velük szemben.

Intenzív kutatások folynak, hogyan lehetne jobb, hatásosabb, ám kevesebb mellékhatással bíró gyógyszereket fejleszteni a daganatos betegségek ellen.

A daganatok kialakulásának egyre mélyebb megértése elhozza a lehetőségét az olyan új megközelítéseknek is, amelyek a korábbiakkal ellentétben teljesen más oldalról próbálják célba venni a burjánzó sejteket. Ilyen új irányvonal az immunterápia. Ennek a lényegét ismertetem dióhéjban.

A daganatos betegség kialakulásának egyik kulcslépése, amikor a kóros osztódással létrejött sejt ellenállóvá válik a szervezet saját immunrendszerével szemben.

kemo
Fotó:  Pixabay

Alaphelyzetben az immunrendszerünk felismeri a kóros sejtosztódást, a burjánzást, és elpusztítja. Az osztódási zavarból nem lesz daganatos betegség. Rájöttek, hogy a daganatos sejtek képesek túltermelni olyan sejtfelszíni molekulákat (például a PD-L1 nevű fehérjét), amelyek specifikusan aktiválják az immunsejtek bizonyos sejtfelszíni receptorait (ilyen például a PD-1). Ha ezek a receptorok aktiválódnak, leállítják az immunsejtek működését, hogy ne pusztítsák el őket. Ennek eredménye, hogy az immunrendszerünk nem lesz elég hatékony a beteg sejtek elpusztításában, és kialakul a daganatos betegség.

A beteg sejtek által túltermelt, immunsejteket gátoló sejtfelszíni molekulákat, valamint ezeknek az immunsejteken elhelyezkedő receptorait inaktiválhatjuk.

Ennek módja például, hogy az előbb már említett PD-L1 és PD-1 molekulareceptor-páros valamelyike ellen termelt ellenanyagot juttatnak be a véráramba. Az ellenanyagok blokkolják a PD-L1 és a PD-1 közötti jelátvitelt, és az immunsejtek gátolása elmarad. Ettől azt várják, hogy az immunsejtek eredményesebben pusztítják el a daganatos sejteket. Az immunterápia tehát a daganatok esetében azt jelenti, hogy igyekszünk aktiválni, felerősíteni a szervezet saját védekezési mechanizmusait, hogy azok hatékonyabban küzdjenek a kóros sejtek ellen.

Az utóbbi években már törzskönyveztek daganatellenes gyógyszerként néhány ellenanyagot.

Az egyik PD-1 ellenes gyógyszert (cemiplimab a neve) például egyes bőrrákok és tüdőrákok esetében már engedélyezték, és további daganattípusok esetében is folyamatban van az eljárás. Az immunsejtek daganatellenes aktivitásának megőrzésében tehát segíthet a cemiplimab, ám még erősebb hatás várható, ha olyan gyógyszert is kap a beteg, amely az immunrendszer figyelmét mindenképpen rávezeti a burjánzó sejtekre.

A BioNTechet azért kellett megemlítenem, mert ők kombinálják e két támadáspontot a legújabb kísérleti gyógyszerükben.

A cemiplimab mellé mRNS-t is pakoltak a készítményükbe. Pontosabban négy különböző fehérjét kódoló mRNS-t. Ezek az mRNS-ek ugyanúgy működnek, mint ahogyan azt talán mindannyian megtanultuk a koronavírus elleni vakcina esetében. Ott a bevitt mRNS a vírus tüskefehérjéjét kódolta, és a vakcináció következtében a szervezet túltermeli ezt a fehérjét, ami erős immunválaszt generál. Fertőzés esetén pedig az immunrendszer könnyedén azonosítja a bejutó vírust.

A daganatok ellen készített mRNS-eknél is ez a hatásmechanizmus: a szervezetünk túltermel olyan fehérjéket, amelyek a vizsgált daganat (jelen kísérletnél egy bőrráktípus) felszínén jellegzetesen feldúsulnak. Az immunrendszerünk így megtanulhatja, hogy ezeket kell megtámadni.

A BioNTech kísérleti gyógyszerkombinációja egyfelől létrehoz egy ilyen daganatellenes immunválaszt, másfelől pedig megakadályozza, hogy a daganatokhoz odatalált immunsejteket a kóros sejtek lebénítsák. A két támadásponttól erőteljes daganatellenes hatás várható. Így képzeljük el a daganatok új típusú immunterápiáját.

Az immunterápia során sajnos mellékhatásként előfordulhat autoimmun betegségek fellángolása, ám körültekintő tervezéssel képesek vagyunk olyan gyógyszerkombinációkat választani, amelyeknél ennek az esélye minimális, a daganatellenes hatás pedig maximális.

A Karikó Katalin által felfedezett mRNS-bevitel pedig azt is szavatolja, hogy egyszerűen személyre szabható a kezelés; kiválaszthatjuk azokat a fehérjéket, amelyek az adott beteg daganatában bizonyosan feldúsultak. A koronavírus elleni védőoltásokból láthatjuk, hogy a technika működik. Ideje megadni ezt az újabb esélyt a daganatban szenvedőknek, hogy legyőzzék a súlyos betegséget!

Megjelent a Magyar7 2021/26. számában.

Megosztás
Címkék

Iratkozzon fel napi hírlevelünkre

A Facebook drasztikusan korlátozza híreink elérését. A hírlevelünkbe viszont nincs beleszólása, abból minden munkanapon értesülhet a nap 7 legfontosabb híréről.