2025. július 21., 14:53

Íme néhány, nyugdíjasokat érintő kedvezmény, melyekről talán nem is tudnak

A nyugdíjasok számára nem minden kedvezmény érkezik magáncégektől vagy közlekedési szolgáltatóktól. Fontos szerepet játszik az állam és az önkormányzat is. Kedvezmények az energiára, különféle támogatások, díjak elengedése – mindez jelentősen megkönnyítheti az idősek életét, különösen, ha csak egyetlen nyugdíjból élnek. Sok előny azonban kihasználatlan marad, mert vagy nem tudnak róla, vagy félnek a bonyolult ügyintézéstől.

nyugdíjas nyugdíjasok
Illusztrációs felvétel
Fotó: Pexels

Az alacsony jövedelmű nyugdíjasok lakhatási támogatást kérhetnek, amely segít fedezni a villany-, gáz- vagy vízdíjat. A támogatás megítélésekor a nyugdíj összege és a háztartás kiadásai alapján döntenek, és havi rendszerességgel folyósítják, mint a szociális segély részeként.

Egyes energiaszolgáltatók hűségkedvezményeket vagy egyedi kedvezményeket is kínálnak nyugdíjasok számára – különösen 70 éves kor felett.
Érdemes közvetlenül a szolgáltatónál érdeklődni, vagy akár egy ingyenes otthoni energiaauditot kérni.

Önkormányzati kedvezmények és díjmentességek

Sok város és község nyújt helyi adók és díjak alóli kedvezményeket vagy teljes mentességet, például:

- Csökkentett szemétdíj, vagy a költségek elengedése

- Kedvezmény az ingatlanadóból, ha az idősek bizonyos kor felettiek vagy alacsony jövedelműek

- Ingyenes parkolás mozgáskorlátozott nyugdíjasoknak vagy 70 év felettieknek a lakóhely környékén

- Kedvezményes belépő városi uszodákba, fürdőkbe vagy kulturális intézményekbe

Mivel ezek a szabályok helyi hatáskörbe tartoznak, mindig a helyi önkormányzatnál kell érdeklődni az éppen érvényben lévő kedvezményekről.

Hogyan lehet igényelni a támogatásokat és kedvezményeket?

- Keresse fel a munkaügyi hivatalt – ez dönt a lakhatási támogatásról, a létminimum-kiegészítésről és a kompenzációs juttatásokról.

- Készüljön fel iratokkal – személyi igazolvány, nyugdíjmegállapító határozat, bérleti szerződés vagy közüzemi számlák.

- Kérjen segítséget – ha nem boldogul egyedül, forduljon szociális munkáshoz, a helyi önkormányzathoz vagy olyan szervezetekhez, mint a Szlovákiai Nyugdíjasok Egyesülete (JDS).

- Ne riadjon vissza a bürokráciától – sok mindent elektronikusan is lehet intézni a slovensko.sk portálon keresztül. Ha nem tudja, hol kezdje, a kulcsszerepet a Járási Munkaügyi, Szociális és Családügyi Hivatal játssza, amely szinte minden állami segélyt elbírál. Ezek a hivatalok minden járásban működnek, gyakran személyes konzultációra kijelölt napokkal.
Időseknek szóló ügyfélszolgálati központok

Egyes önkormányzatok – például Besztercebánya, Zsolna vagy Eperjes – ún. szenior ügyfélszolgálati központokathoztak létre, ahol segítenek eligazodni a szociális szolgáltatásokban, kedvezményekben és támogatásokban. Ezek a központok civil szervezetekkel is együttműködnek, például karitatív egyesületekkel, amelyek élelmiszersegélyt nyújtanak vagy kedvezményes rehabilitációs üdüléseket közvetítenek.

A Szlovákiai Nyugdíjasok Egyesülete (JDS) szintén jó kiindulópont lehet. Az egyesület jelen van a legtöbb régióban, és rendszeresen tájékoztatja tagjait az aktuális változásokról, kedvezményekről, életminőség-javítási lehetőségekről. Egyes esetekben a JDS segíthet a hivatalos ügyintézésben vagy a nyomtatványok kitöltésében is.

Milyen kedvezmények illetik meg a nyugdíjasokat?

Gyógyszerdíjak eltörlése

Teljes gyógyszer-díjmentesség jár, ha az illető negyedéves jövedelme nem haladja meg a 2 574 eurót (azaz havi 858 eurót). Ez azoknak jár, akiknek nyugdíja nem éri el a két évvel korábbi átlagbér 60%-át (jelen esetben a 2023-as adat az irányadó). Ha magasabb a jövedelem, akkor ún. önrészlimit vonatkozik rá:

- Időskori nyugdíjasoknál 30 euró

- Rokkantnyugdíjasoknál és súlyosan fogyatékosaknál 12 euró

A díjmentesség csak azokra a gyógyszerekre érvényes, amelyek részben támogatottak a biztosító által, és a legolcsóbb változatot kell választani. Ha a nyugdíjas drágább gyógyszert kér ugyanazzal a hatóanyaggal, a biztosító csak a legolcsóbb árát téríti meg.

Adók és helyi díjak

Az önkormányzatok hatáskörébe tartozó kedvezmények közé tartoznak:

- Építmény- és ingatlanadó kedvezményei 62 év felett

- Kedvezmény vagy mentesség a kutyatartási díj alól

- Kommunális szemétdíj csökkentése vagy elengedése

A kedvezmény igénybevételéhez kérvényt kell benyújtani és igazolni a feltételek teljesülését.

Munkavállalási kedvezmények

Ha a nyugdíjas dolgozni szeretne:

- Havi 200 euróig adómentes lehet a keresete (pl. alkalmi munka vagy megbízási szerződés esetén)

- Ha szerződéses munkát végez, az adó- és járulékfizetés után a nyugdíját automatikusan megemelik a munka befejezése után – külön kérvényezni nem kell

Gyógyfürdők és üdülések

Az állam 100 eurós célzott támogatást nyújt nyugdíjasok rekreációjára, de nem mindenkinek: évente 14 000 utalványt osztanak szét, fele a JDS-nek, fele a SOREA szakszervezeti üdülőknek.

A feltételek:

- Hatnapos (öt éjszakás) tartózkodás

- Legalább 12 kezelés

- Medence és teljes ellátás

- A fennmaradó rész önrész, mely 100–500 euró között mozog a helyszíntől függően

Ezen kívül más fürdők és szálláshelyek is kínálnak kedvezményes csomagokat – itt akár rövidebb tartózkodás is lehetséges, a kedvezmény mértéke a szolgáltatótól függ. Sok sportlétesítmény és turisztikai hely is külön nyugdíjas árat kínál, például:

- Szlovák Paradicsomba való belépés

- Uszodák, strandok

- Egyes síközpontok, ahol 70%-os nyugdíjas kedvezmény jár – miközben már a gyerekeknek sem mindig adnak 50%-os kedvezményt

Banki díjak

A törvény szerint a bankok kötelesek ingyenes bankszámlát biztosítani azoknak, akiknek havi jövedelme 400 euró alatt van – feltéve, hogy az illetőnek nincs másik bankszámlája Szlovákiában. Fontos azonban észben tartani, hogy nem minden ingyenes számla teljesen díjmentes: 

- Egyes bankok díjat számítanak fel a készpénzfelvételért vagy ha kevés a havi tranzakció

- Vannak bankok, amelyek kifejezetten nyugdíjas kedvezménycsomagokat kínálnak

Megosztás
Címkék