2020. november 9., 13:10

Így támogasd kedvenc zenészeidet a koronavírus idején

Megjelenése óta a COVID-19 szinte az élet minden területén éreztette és érezteti hatását. Különösen igaz ez a zeneiparra, ahol a zenészek és előadók az elhalasztott koncertek, turnék és fesztiválok miatt jelentős bevételektől estek el - legyen szó akár világhírű előadókról, akár kisebb, helyi zenekarokról, nem beszélve a zeneiparban dolgozó háttéremberekről.

De mi van, ha azt mondjuk, van megoldás.

Egy megoldás arra, hogy két legyet üssünk egy csapásra. Ez a megoldás pedig nem más, mint a Tidal nevű zenei streaming szolgáltató, amellyel egészen kiváló, korábban nem tapasztalt minőségben hallgathatod kedvenc előadóidat, s közben támogathatod is őket.

A részletek mind felett

Szóval, mit érdemes tudni a 2015-ben alapított, Jay-Z által is birtokolt streaming szolgáltatóról? Nos, egyrészt azt, hogy a már hagyományosnak mondható, havonta körülbelül 6 eurót kóstáló prémium előfizetés mellett a Tidal rendelkezik egy HiFi előfizetéssel is, havi 11,99 €-ért. Mire fel a dupla ár?

Két szó: veszteségmentes hangminőség.

A Tidal igazi ereje ugyanis abban rejlik, hogy HiFi előfizetéssel akár még mobilunkról is képesek vagyunk CD-minőségben (=1411 kbit/s bitrátájú FLAC-fájlok) zenét hallgatni, mely a hagyományos, “sima, átlagos minőségű” streammel (=320 kbit/s bitrátájú MP3-fájlok) szemben sokkal magasabb minőségnek számít, és jóval részletesebben is hat, köszönhetően a veszteségmentes tömörítésnek.

A Tidal emelett jó pár album esetében kínál úgynevezett “mester” fájlokat (MQA = Master Quality Authenticated), melyek valódi, eredeti stúdió minőségű hangzást nyújtanak  -  így, aki rendelkezik egy komolyabb, felsőkategóriás hangrendszerrel, annak már csak emiatt is megéri a Tidal.

hangfal
És tényleg annyira hallani a különbséget?

Röviden: igen. Hallani. Legyen szó akár egy pár tíz eurós fej/fülhallgatóról, még ott is hallani fogod, hogy a veszteségmentes tömörítésnek köszönhetően a zene valahogy élőbbnek hat és sokkal részletesebb, karakteresebb az egész hangkép (ez utóbbi főleg hangszeres zenék esetében jön ki nagyon).

Ha pedig egy drágább fejhallgatóval rendelkezel, akkor garantáljuk, hogy amint meghallod a Tidal-féle HiFi minőséget, rohanni fogsz, hogy újra felfedezd kedvenc zenéid.

A Tidal kínálata nagyjából megegyezik a többi zenei streaming szolgáltatóéval (így a legtöbb magyar és szlovák előadó kínálata is elérhető rajta), bár előfordulhat, hogy néhány kisebb, kevésbé ismert underground vagy indie zenekart nem találunk majd meg.

És hogy függ össze ez az előadók támogatásával?

zene, banda, erősítő

A Tidal első ránézésre egy olcsó Spotify-klón (már ami a felhasználói felületet illeti), ám ha jobban beleássuk magunkat, látni fogjuk, hogy az egész szolgáltatás nagyon előadó-orientált. Az egyik, számunkra nagyon szimpatikus funkció, hogy minden egyes dal és album esetében részletes információt kapunk a készítőkről, beleértve a dalszövegírókat, előadókat, producereket, de akár még a stúdió személyzetét is, a keverőpulttól egészen a session zenészekig. Mindemellett a szintén streaming szolgáltató Napster után a Tidal fizeti a legtöbbet az előadóknak a streamek után.

Összehasonlítva a Spotify és a Tidal fizetési rendszere  - a kép magáért beszél.

A zenei streaming szolgáltatók minden egyes stream (azaz hallgatás) után egy bizonyos összeget fizetnek az előadóknak. A kétségkívül legnépszerűbb Spotify például 1 hallgatás után 0,00437 dollárt fizet, míg a Tidal esetében ez az összeg már 0,01284 dollár.

Szemléltetve: ha kedvenc zenekarunk fent van Spotify-on és Tidalon is, akkor 1000 hallgatás után a Spotify-tól 4,37 dollár, a Tidaltól viszont 12,84 (!!!) dollár bevételük lesz. Akit további részletek is érdekelnek, az itt számolgathat.

A képlet tehát világos és egyszerű. Ha szeretnéd támogatni a járvány miatt akár nehéz helyzetbe is került kedvenceid, emellett szeretnél veszteségmentes és stúdió minőségű zenét hallgatni, válaszd a Tidal HiFi-csomagját, amely ugyan nem olcsó, ám ha úgy nézzük, havi egy CD áráért milliónyi zenéhez férhetünk hozzá.

(Képek: pexels.com, ot)

Megosztás
Címkék

Iratkozzon fel napi hírlevelünkre

A Facebook drasztikusan korlátozza híreink elérését. A hírlevelünkbe viszont nincs beleszólása, abból minden munkanapon értesülhet a nap 7 legfontosabb híréről.