Így emelnék ki a vízből a süllyedő Velencét
Az elmúlt évszázadban Velence körülbelül 25 centimétert süllyedt. Eközben az átlagos tengerszint a városban közel egy lábbal emelkedett 1900 óta.

Az évente több mint 20 millió turista számára Velence bizonytalan helyzete része a vonzerőnek – a most vagy soha érzése, a szimbólum, hogy az emberiség nem győzhet a természet ereje felett.
A helyiek számára a város szigeti elhelyezkedése évszázadokon át nyújtott védelmet az inváziók ellen, de egyben kihívásokat is jelentett. Az árapályok egyre magasabbak és gyakoribbak lettek a klímaválság súlyosbodásával.
A város évente körülbelül két millimétert süllyed a rendszeres altalajmozgás miatt, miközben az ár szintje évente körülbelül öt milliméterrel nő.
Miközben az olasz kormány jelenleg évente milliókat költ a magas árapályok ellen védelmet nyújtó gátrendszerek megemelésére, Pietro Teatini, a padovai egyetem vízföldtani és hidraulikai mérnöki tanszékének docense azt állítja, hogy a város alatti mély földrétegekbe víz beinjektálásával meg lehetne emelni az aljzatot, amin Velence fekszik – így a város maga is felemelkedne.
Teatini szerint a terve körülbelül 50 évnyi haladékot adna Velencének, a jelenlegi gátrendszerrel együttműködve, lehetővé téve a hatóságoknak, hogy kidolgozzanak egy végleges megoldást. Úgy gondolja, hogy rendszere 30 centiméterrel emelheti meg a várost.