Húsvétkor koccintana? Vigyázzon, mit szed mellé!
Húsvétkor a sonka, a tojás és a kalács mellett sok háztartásban előkerül egy-egy üveg bor, sör, netán valami erősebb párlat is. A locsolkodás után a pohár fenekére nézni szinte hagyomány, de mi van, ha közben valamilyen gyógyszert is szedünk? Nem minden pirula szereti az alkoholos mulatságot, és bizony vannak olyan kombinációk, amikből több baj lehet, mint egy elszaladt locsolóvers.

Az alkohol önmagában is fel tudja kavarni az állóvizet, de ha rossz társaságba keveredik, könnyen balhé lesz a vége. A szervezetünkben az alkohol és a gyógyszerek gyakran ugyanazokon az anyagcsere-ösvényeken találkoznak, leginkább a máj környékén, és itt kezdődhetnek a problémák. Az alkohol képes felerősíteni a gyógyszer mellékhatásait, elronthatja a hatékonyságát, vagy akár teljesen új, nem várt reakciókat válthat ki. Húsvétkor, amikor a koccintások száma gyorsan megszaporodhat – főleg, ha a szomszéd is átugrik egy pohárkára –, különösen érdemes résen lenni.
Kezdjük például a fájdalomcsillapítókkal. Ha a húsvéti készülődés közben megfájdul a fejünkr a sok tojásfestéstől, és beveszünk egy paracetamoltartalmú szert, az alkohol nem lesz a barátunk. Mindkettő a májat terheli, és együtt akár súlyos májkárosodást is okozhatnak. Az ibuprofen sem jobb választás: alkohollal kombinálva irritálhatja a gyomrot, növelve a gyomorvérzés vagy fekély esélyét.
A nyugtatók és altatók, például a benzodiazepinek, mint a Xanax vagy a Frontin, szintén rossz párost alkotnak az alkohollal. Ezek a szerek a központi idegrendszert lassítják, akárcsak egy pohár pálinka, és ha összekeverjük őket, olyan érzésünk lehet, mintha lassított felvételben próbálnánk táncolni a családi összejövetelen. Szédülés, koordinációs problémák, sőt akár légzésleállás is fenyegethet. Húsvétkor, amikor a rokonok kérdései és a locsolók hada próbára teheti az idegeket, inkább kerüljük az ilyen „nyugtató koktélt”.
Az antibiotikumok sem rajonganak az alkoholos mulatságért. Ha például metronidazolt szed valaki, és megiszik egy pohár bort, hányinger, hányás, szédülés és kipirosodás várhat rá – mintha egy gyorsított másnaposságot élne át, csak éppen a buli nélkül. A tetraciklinek hatását az alkohol csökkentheti, így a gyógyszer nem tudja felvenni a harcot a bacikkal. Az antibiotikumok esetében különösen fontos, hogy kövessük az orvos utasításait, mert a fertőzés nem várja meg, amíg az ünnep véget ér.
A véralvadásgátlók, mint a warfarin, külön figyelmet érdemelnek. Ezek a szerek érzékenyek az alkoholra: egy pohár bor még nem feltétlenül okoz gondot, de ha rendszeresen vagy nagyobb mennyiségben iszunk, az megzavarhatja a véralvadási egyensúlyt, növelve a vérzés vagy éppen a trombózis kockázatát. Ha ilyen gyógyszert szedünk, a locsolkodás után inkább egy finom szörppel koccintsunk, az nem kavar be a terápiának.
Sokan azt is hiszik, hogy ha kihagyják az aznapi gyógyszeradagot, akkor szabadon ihatnak. Ez egy veszélyes tévedés: a legtöbb gyógyszer nem ürül ki a szervezetből egyik pillanatról a másikra, így az alkohol még órákkal később is bajt okozhat. Ráadásul a terápia megszakítása önmagában is problémás lehet. És akkor ott van az a romantikus elképzelés, hogy az alkohol megöli a bacikat, tehát segít az antibiotikumoknak. Bár az alkohol valóban fertőtlenítő hatású külsőleg, a szervezetben nem támogatja a gyógyszert, sőt, gyakran csökkenti a hatását, vagy kellemetlen mellékhatásokat vált ki.
Hogy a húsvét ne csak vidám, de biztonságos is legyen, van néhány egyszerű trükk. Először is, mindig olvassuk el a gyógyszerek betegtájékoztatóját – ott világosan leírják, ha az alkohol tiltólistás. Ha bizonytalan valaki, egy gyors kérdés az orvosnak vagy a gyógyszerésznek megmenthet egy csomó fejfájástól. Ahogy máskor, úgy az ünnep alatt sem érdemes kockáztatni, hiszen a cél az, hogy a locsolkodás és a családi összejövetelek jókedvű emlékek maradjanak.
Húsvét a megújulás és az öröm időszaka, és senki sem szeretné, hogy egy rossz döntés elrontsa a hangulatot. Legyen a pohárban bármi, a lényeg, hogy a fejünk tiszta maradjon, a szívünk pedig boldog. Koccintsunk okosan, és élvezzük az ünnepet – pirulák ide vagy oda!