2025. február 13., 11:30

Hosszú távon csökkenthetik az agyszövet mennyiségét egyes antipszichotikumok

Egy a Nature magazinban és Pub Med orvosi szaklapban is megjelentetett klinikai tanulmány szerint bizonyos pszichózisos tünetek kezelésére használt gyógyszerek huzamosabb használat után akár 10 százalékkal is csökkenthetik a kezeltek agyszövetének mennyiségét – számolt be több hírforrás, köztük a naturalnews.com is.

 

agy - gyógyszerek - illusztráció

A tanulmány során főként az agy kémiai folyamatainak kiegyensúlyozatlansága esetén használt készítmények, szelektív szerotonin újrafelvétel-gátlók (SSRI) hosszú távú hatásait is vizsgálták, állat kísérletek során pedig két általánosan használt antipszichotikum, a haloperidol és az olanzapín makákókra gyakorolt hatását figyelték meg.

A klinikai kísérlet során két éven keresztül adták makákómajmoknak a két említett gyógyszert, olyan módon, hogy az hasonlítson az emberi pácienseknél alkalmazott adagoláshoz. A kísérlet lezárását követően a kutatók megállapították, hogy a kísérleti állatoknál a semmilyen gyógyszerrel nem kezelt kontrolcsoport egyedeihez képest 8-11 százalékos agyszövetcsökkenés volt megfigyelhető.

A szövetmennyiség csökkenése a kísérlet szerint az agy összes főbb részét érintette, de legnagyobb mértékben az emlékezeti folyamatokban kulcsszerepet játszó frontális lebenyben, illetve az érzőrendszerben és a belső térképek kialakításában központi szerepet betöltő parietális lebenyben volt a legnagyobb mértékű.

„Megállapításaink azt jelzik, hogy az antipszichotikumok krónikus hatása jelentős befolyással lehet az agyi struktúrák változásaira, ami potencionálisan változást hozhat azon a téren, ahogy a szkizofréniás betegek agyának post-mortem vizsgálatakor szerzett információkat magyarázzuk” – mondta a klinikai tanulmány egyik készítője, Dr. Jane Doe.

Bár a tanulmány készítői hangsúlyozzák: a kísérlet alapján tett megállapításaik még csak előzetesek, viszont már most fontos kérdéseket lehet feltenni azok alapján bizonyos antipszichotikumoknak az agyra gyakorolt hatásaival kapcsolatban. Hozzáteszik: további kutatásra van szükség ahhoz, hogy a megfigyelt jelenség hátterében lévő mechanizmusok működési elveit biztosan meg lehessen érteni.

 

Megosztás
Címkék

Iratkozzon fel napi hírlevelünkre

A Facebook drasztikusan korlátozza híreink elérését. A hírlevelünkbe viszont nincs beleszólása, abból minden munkanapon értesülhet a nap 7 legfontosabb híréről.