Honda Jazz 1.5 i-MMD Advance: A frissített negyedik generáció
A Jazz a japán gyártó egyik legnépszerűbb modellje, amit viszonylag rövid idő alatt négy nemzedék megjelenése bizonyít. Sőt ezek közül már az utolsó is átesett egy frissítésen, meghagyva az elődök legjobb tulajdonságait, és felvonultatva néhány műszaki újítást. A ráncfelvarrt verzió egyetlen hajtáslánccal és kétféle kivitelben (Jazz/Jazz Crosstar) kapható a hazai piacon; mi ezek közül az előbbit kaptuk meg tesztelésre.

Kezdjük a méretnövekedéssel, mivel a verda hosszúságban most már túllépte a kisautóknál lélektani határnak számító négy métert. További új ismertetőjegyek a kb. triplájára növekedett hűtőrács és oldalsó ál-légbeömlők, amelyek a korábbi nőies fazonnal szemben együttesen jóval sportosabb megjelenést kölcsönöznek a kisautónak.
Az U alakú menetfények is mutatósabbak az elődénél, hátul pedig a lámpák dupla LED-soros menetfénye és a lökhárító széles műanyag betétje az új stíluselem. Az oldalnézetet pedig az 5 karosszériaoszlop teszi látványossá, közülük is főleg a gyönyörű ívben lefutó elülső tetővonal.
A Jazz legnagyobb ásza már az első generációnál is a beltér praktikuma volt. Főleg a „mágikus” hátsó ülések, ami az ülőlapok függőleges felhajtásának lehetőségét jelenti; ennek köszönhetően 1,2 m magas rakodóteret kapunk a hátsó szektorban, lásd a megfelelő ábrát.
Ezt hasznosítva hátul még mindig 304 literes koffer áll rendelkezésre, amely egyébként a hagyományos módon 1205 literesre bővíthető, minimális fenékküszöbbel.
Belső pakolóhelyeket is szép számmal találunk, például a dupla kesztyűtartót, vagy – igen ötletes megoldásként – a műszerfal szélső szellőzőrácsai előtt kialakított pohártartókat, amelyekben a légkondi beállításától függően hűthetők vagy melegíthetők az ott elhelyezett italok.
Áttérve a műszaki arzenálra: a szereltség az elődnél jóval több menetbiztonsági kelléket kínál. Többek között a sávtartó asszisztenst, adaptív tempomatot, holttérfigyelő- és kitolatást segítő rendszert, koccanásgátlót, táblafelismerést, miegymást. Ezeknek külön előnye, hogy nem reagálnak minden fűszálra: csak akkor jeleznek, ha valóban szükséges.
Tolatókamera is van: tisztességes felbontásban jeleníti meg képét a központi kijelzőn. A műszerfal digitális, rengeteg megjelenítési lehetőséggel. Magától értetődő az Android Auto és az Apple CarPlay telefontükrözés, a navigáció szintén alaptartozék, csakúgy, mint DAB vételre is alkalmas rádió.
Az új Jazz erőforrása a márka e:HEV hibrid hajtáslánca, ahol a másfél literes Atkinson benzinmotor lényegében az elsődleges hajtást biztosító villanymotor áramfejlesztőjeként szolgál. A hibrid rendszer része még egy puffer funkciót betöltő lítium-ion akkumulátor is.
A váltó folyamatos áttételű e-CVT (erősebb energia-visszatermelést biztosító funkcióval), amelynek azonban a meghajtás jellegénél fogva van egy zavaró tulajdonsága. Jelesül az, hogy egy keményebb gázadás – hangos üvöltés kíséretében – első blikkre csak a benzinmotort pörgeti fel, akár 6000 fordulatszám feletti tartományba; a villanymotor által generált gyorsulást csak később érezzük.
Mindezért azonban bőven kárpótol bennünket az e:HEV rendszer fogyasztása: ECO rezsimben, kíméletes vezetéssel akár 4 liter alá is beférhetünk, de normális használattal is 5 liter alatt maradhatunk, lásd tesztünk eredményét. Egy szó mint száz: jól ki van találva ez az e:HEV hibrid rendszer!
ADATLAP
Hengerűrtartalom: 1498 cm3
Teljesítmény (benzinmotor): 79 kW (107 LE)
Nyomaték (benzinmotor): 131 Nm
Teljesítmény (villanymotor): 90 kW (122 LE)
Nyomaték (villanymotor): 253 Nm
Legnagyobb sebesség: 175 km/óra
Gyorsulás 0–100 km/óra: 9,6 s
Gyári átlagfogyasztás: 4,6 l/100 km
Tesztfogyasztás: 4,8 l/100 km
CO2-kibocsátás: 104 g/km
H/Sz/M: 4089x1694x1526 mm
Csomagtér: 304–1205 l
Üzemanyagtartály: 40 l
Induló ár: 25 790 €
