2025. május 27., 11:52

Ön hogyan veszi ki a kullancsot? Itt a legjobb módszer

Ki ne hallott volna hasonló jó tanácsokat, mint a „kend be zsírral”, „csöpögtess rá olajat”, „szappanozd be”, esetleg „csavargasd, hogy magától kijöjjön”. Egyik se jó módszer a kullancs eltávolítására, mert ilyenkor a parazita béltartalma bekerülhet a sebbe és súlyos betegségeket okozhat.

Kullancs
Fotó: TASR

Létezik már egy sokkal hatékonyabb módszer. A kullancs lefagyasztása speciális sprayjel, ami a patikákban kapható. Ezzel csökkenthető annak a kockázata, hogy az emésztőrendszer tartalma belekerül a sebbe. Ez ugyanis olyan súlyos betegségeket okozhat, mint a Lyme-kór vagy az agyvelőgyulladás.

A fagyasztás után tekergetés, nyomkodás nélkül kihúzható, csipesz vagy speciális kullancseltávolító eszköz segítségével.

Lyme-kór esetén az idő fontos tényező. A betegség kockázata a parazita bőrbe kerülését követő 24-36 óra elteltével megnövekszik. Ezért nagyon fontos a kullancs mielőbbi eltávolítása. Természetjárás után mindig alaposan vizsgáljuk meg testünket, a hajlatokat, a fül mögötti részeket, mert ott szeretnek „megtelepedni” a vérszívók.

A kullancs likvidálása legalább ugyanolyan fontos, mint kivétele. Sose dobjuk ki a szemétbe, ne nyomjuk szét az ujjaink között, ha még él. Ehelyett tegyük papír közé és égessük el, vagy húzzuk le vécén. Tegyük alkohollal teli üvegcsébe, főleg, ha több kullancsot távolítunk el egyszerre.

A melegebb napok kifejezetten kedveznek a kullancsoknak. Habár az emberek nagy többségénél enyhe bőrirritáción kívül nem okoznak nagyobb gondot, az idősebbek számára nagyobb veszélyt jelentenek. Az immunrendszerük már gyengébb, gyakran szenvednek krónikus betegségekben.

Lyme-kór és agyvelőgyulladás

A kullancsok leginkább két betegséget, Lyme-kórt és agyvelőgyulladást terjesztenek. Az elsőt baktériumok okozzák, a másikat pedig vírus. Mindkettő súlyos következményekkel járhat. A kullancs által terjesztett vírusos agyvelőgyulladás főleg az idősek számára nagy veszély, maradandó károsodást okozhat az idegrendszernek.

A Lyme-kór ellen nincs védőoltás, ám a vírusos agyvelőgyulladás ellen lehet oltakozni. Hatvan év feletti emberek számára erősen ajánlott, beleértve az újraoltást is.

A vakcinát egyes egészségbiztosítók kifizetik, főleg az idősebbek, vagy a fertőzött kullancsokkal sújtott régiókban élők számára. Az idősek számára a legnagyobb veszélyt az jelenti, hogy a betegség tünetei később és „nyomottabb” formában jelentkeznek. A betegség lefolyása pedig drámaibb lehet.

A Lyme-kór antibiotikummal ugyan kezelhető, de ha nem csípik el időben, krónikus formába mehet át, ízületi fájdalmakkal, fáradtságérzéssel vagy neurológiai problémákkal. 

Hogyan védekezhetünk?

A kullancs elleni védekezés egyszerű, de sokan lekezelik. Érdemes világos, hosszú ujjú felsőruhában és hosszú szárú nadrágban járni a természetet. Használhatunk kullancsriasztót is. Nagyon fontos, hogy a természetből való hazatértünk után átvizsgáljuk testünket és ha kullancsot találunk, azt rögvest eltávolítsuk.

Ha kullancscsípés után néhány napon belül 5 centiméteresnél nagyobb piros folt jelenik meg, amihez láz, fejfájás, fáradtság, neurológiai tünetek, egyensúlyzavarok, zavartság társulnak, azonnal fel kell keresni az orvost!

Kapcsolódó cikkeink

Megosztás
Címkék

Iratkozzon fel napi hírlevelünkre

A Facebook drasztikusan korlátozza híreink elérését. A hírlevelünkbe viszont nincs beleszólása, abból minden munkanapon értesülhet a nap 7 legfontosabb híréről.