2024. október 20., 10:46

Hogyan védekezzenek a méhészek az ázsiai lódarázs ellen?

Ha a méhész azt tapasztalja, hogy a méhészet közelében ázsiai lódarazsak vannak jelen, elektromos hálókkal kell védenie a kaptárak bejáratát.

Invazív faj
Ázsiai lódarázs
Fotó: Wikipédia

Szelektív csapdákat is ki kell helyeznie. Az Állami Természetvédelmi Hivatal (ŠOP) ezt az invazív ázsiai lódarázsról szóló tájékoztatóban közölte. Azt is ajánlja, hogy erős és egészséges méheket tartsanak és tartsák rendben a méhészetet.

 Az ázsiai lódarazsak korai észlelése és fészkeik elpusztítása a leghatékonyabb módszer terjedésük lassítására. Ezek az invazív fajok gyakran repülnek a méhkaptárak körül, ahol a méheket közvetlenül a nyílásánál kapják el. A gyümölcsösökben is megtalálhatók, ahol az érett gyümölcsök édes levével táplálkoznak”

- mondják a természetvédők.

A méhészeket arra is emlékeztetik, hogy a darázs előfordulását jelentsék a helyi méhészegyesületnek és az Állami Természetvédelmi Hivatalnak.

Az ázsiai lódarázs első szlovákiai előfordulását a  ŠOP 2024. szeptember 30-án erősítette meg az Érsekújvári járásban található Tótmegyer községben. A természetvédők már megsemmisítették az óriásfészket.

Az ázsiai lódarázs (Vespa velutina nigrithorax) egy invazív, nem őshonos faj, amely veszélyt jelent a beporzókra, köztük a méhekre, de a gyümölcstermesztőkre, szőlőtermelőkre és a szúrós rovarok csípésére allergiás emberekre is. Európába 2004-ben került be, Délnyugat-Franciaországba, valószínűleg egy Délkelet-Ázsiából érkező áruszállítmánnyal. Azóta spontán módon terjedt el Európában, főként északkeleti irányban.

 

Megosztás
Címkék

Iratkozzon fel napi hírlevelünkre

A Facebook drasztikusan korlátozza híreink elérését. A hírlevelünkbe viszont nincs beleszólása, abból minden munkanapon értesülhet a nap 7 legfontosabb híréről.