Hogyan készülünk a fűtési szezonra?
Kifejezetten hideg reggelre ébredtünk. A lakás sem tűnt olyan barátságosnak ébredés után, mint eddig. Nem csoda, lassan, de biztosan megkezdődik a fűtési szezon. Sokan már az utóbbi napokban is be-bepislantottak estére, hogy ne kelljen hideg lakásban lefeküdni. Faluhelyen az egyre-másra füstölgő kémények jelzik, hogy a jónép elkezdett fűteni. Sokan azért még húzzák-halasszák, amíg lehet, felvesznek még egy pulóvert, esetleg meleg zoknit, hogy ne fázzanak.
![kályha](https://ma7media.storage.googleapis.com/sites/default/files/styles/freeform_large_9_2x/s3/2022-07/k%C3%A1lyha.jpg?itok=NXnAOL1C)
A fűtés drága mulatság, és minden jel arra mutat, januártól még drágább lesz. Egyáltalán nem mindegy tehát, mikor kezdjük el melegíteni otthonainkat, mint ahogy az sem, hány fokosra állítjuk a termosztátot. Aki trópusi 25-26 fokban, egy szál rövid ujjúban akar „áttelelni”, annak könnyen rámehet a gatyája is.
Az emberek az utóbbi időben különböző fűtési módok kombinációjával igyekeznek elérni, hogy pénztárcájuknak a lehető legkevésbé fájjon a hideg időszak.
Persze erre sokaknak nincs módjuk. A legtöbben még mindig gázzal fűtenek, az új házakban többnyire már villanyfűtés van, de sokan váltanak ismét szilárd tüzelésű kazánra. Ez utóbbi komoly légszennyezettség okozója lehet a településeken, főleg, ha kemény tűzifa helyett szemetet, műanyagot és más egyebet is dobnak a tűzre.
A Covid és az orosz-ukrán háború alaposan felverte az energiaárakat. Ebből eddig még komolyabban nem éreztünk semmit, hiszen az állam dotálta a lakossági fogyasztást.
A gáz árának várható emelkedése komoly érvágást jelenthet a nehéz anyagi körülmények között élő többgyermekes családok, valamint a kisnyugdíjasok számára. Állam bácsi már nem pótolja ki a többletet, mert a költségvetési hiány miatt fő a feje.
Támogatást csak a leginkább rászorulóknak ígértek, de konkrétumokat még nem tudunk. A rossz hír mellett legalább annyi a biztató, hogy a villany árában jelentős változás nem várható.
A tájainkon élő ember már csak olyan, hogy háromszor is meggondolja, mikor indítsa el a fűtést. Egyik nyugdíjas olvasónk például – egyelőre – még csak villanymelegítővel, mellénnyel próbál kellemes hőmérsékletet biztosítani magának és elővette a melegebb paplant.
Egy másik idős néni csak a konyhában gyújt be, de csak akkor, ha nem főzőcskézik, mert attól átmelegszik a helyiség. Ők nagyon félnek a novemberben érkező éves gázelszámolástól, az esetleges többletkiadásoktól.
Ahol kisbaba, újszülött van a házban, vagy fekvő beteg, ott bizony legalább minimumon fűteni kell. A baba esti fürdetésénél pedig jó szolgálatot tehet a villanymelegítő.
Akadnak, akik ilyenkor még csak a kandallóba gyújtanak be délutánonként, míg mások olyankor kicsit feljebb tekerik a termosztátot, hogy langyosságot biztosítsanak a lakásban.
Ahogy tapasztaltuk, a nagy, tágas terű családi házakban bizony már magától is bekapcsol a kazán, ha túlságosan lehűl a levegő. Ha nem is teljes gőzzel, de „alapgázon” már megy a fűtés.
Mini „közvélemény-kutatásunkból”, amit olvasóink körében végeztünk, az derül ki, hogy amikor teljes gőzzel beindul a fűtési szezon, akkor sem viszik túlzásba otthonaik melegítését. Főleg azok, akik szigetelt házban laknak. 20-21 fokra fűtik fel a lakást.
Akinek van kályhája, kandallója, főleg hétvégén, már csak a hangulat kedvéért is, begyújt. Olyan is akad, aki lefekvés előtt, éjszakára kikapcsolja a fűtést, és csak reggel langyítja be ismét a lakást. Ezt szokta meg gyermekkorában és így tud mélyen aludni.
Akad olyan olvasónk is, aki töredelmesen bevallotta, ő bizony szereti a meleget télen is, nemcsak nyáron. Ezért hajlandó arra is, hogy többet fizessen, ha gyorsabban forog a gázórája.
Reméljük, nem lesz túl kemény a tél és a gázellátásban nem lesz fennakadás, hogy mindenki, aki ezzel fűt, meleg lakásban telelhessen át. Sokan bíznak abban is, hogy a tűzifa ára sem ugrik meg túlságosan. És persze az sem mellékes, hogy mennyi lesz a fogyasztás, a havi fizetnivaló, az éves elszámolásnál kell-e többletfogyasztásért fizetni. De ez még mind a jövő zenéje…