Hobbi az otthonunkban – a művészet
A művészet célja, hogy lemossuk lelkünkről a mindennapi élet porát, mondta a 20. századi avantgárd egyik legkiemelkedőbb festőművésze, Pablo Picasso. Az otthonunk festményekkel és egyéb műalkotásokkal való díszítése az énkifejezés egyik módja, hiszen olyan alkotásokat választunk, amelyek kifejezik ízlésünket, érdeklődési körünket, és akár az életünket is. Ezen keresztül az otthonunk személyes, lelki tükör lehet, amely segít másoknak is megismerni bennünket.

Az otthonunkat díszítő festmények nem csak esztétikai értékkel bírnak, inspirálhatnak, gazdagíthatják érzelmeinket és feléleszthetik szunnyadó kreativitásunkat. Mindez emlékeztethet bennünket arra, hogy az életben számtalan módja van az önkifejezésnek.
Szóval, ha a képeink a falon arra ösztönöznek bennünket, hogy ecsetet ragadjunk, ha felismerjük, hogy a festés nemcsak az, amit csinálni szeretnénk, hanem ennél sokkal több, valami, ami pozitívan hat mentális egészségünkre és jólétünkre, sokkal könnyebb lesz prioritásként meghatározni, hogy helyet teremtsünk neki otthonunkban.
Nem mindannyian tudunk ideális művészi stúdiót létrehozni, sőt, legtöbb esetben külön szoba sem áll rendelkezésünkre, de úgy gondolom, ha valóban fontosnak tartjuk, és életünk részévé szeretnénk tenni a kreatív önkifejezést, akkor találhatunk neki helyet.
– Kettéoszthatunk egy szobát lakótérre és művészeti stúdiótérre; használjunk polcokat, asztalt vagy paravánt a családi szoba vagy nappali alkotó területének körülhatárolására, vagy elrejtésére.
– Helyezzünk el egy íróasztalt és néhány polcot kosarakkal az alkotásokhoz szükséges anyagok tárolására, bármely szoba sarkában.
– Alakítsunk át egy szekrényt, használjunk kis íróasztalt, széket és esetleg mini polcot a mini művészeti stúdió létrehozásához.
– Helyezzünk el egy lehajtható asztalt némi tárolóval valahol az otthonunkban.
– Rendezzük át a garázst, a padlást vagy a pincét. Ebben az esetben feltétlenül vegyük figyelembe a fűtési, hűtési és páratartalmi paramétereket, illetve a szellőztetés lehetőségét.
Képzeljünk el egy számunkra inspiráló teret, még akkor is, ha a padlótól a mennyezetig érő ablakokkal ellátott tetőtér elérhetetlen, nézzük meg, van-e néhány részlet, amelyet valóra válthatunk.
Fessük le a falakat kedvenc színünkre, tegyünk ki inspiráló tárgyakat, hozzuk ki a legtöbbet a rendelkezésre álló helyből.
Ha több fényre van szükségünk, nézzük meg, hogyan rendezhetjük át a szobát. A természetes fény legtöbb esetben elengedhetetlen, azonban nem mindannyian tudjuk szabályozni a fény minőségét abban a térben, amelyben alkotunk, így világítással hozzuk ki a legtöbbet a térből. Kísérletezzünk, hogy megtudjuk, hogyan befolyásolják a különböző izzók a munkánkat.
Gondoljuk át, mi mindenre van szükségünk, egy elég nagy asztaltól kezdve a tárolóedényekig, amelyekben egyszerűen és szépen rendszerezhetjük el a kellékeket.
Az elkészült alkotások – akár a miénk, akár a gyerekeké – díszítsék lakásunk falait, mert ezzel válik az otthonunk még személyesebbé, s egyben kedvet csinálnak az alkotás folytatásához.
Megjelent a Magyar7 2025/13.számában.