Hidegek a végtagjai? Ez a betegség állhat a háttérben
Ha valaki fiatal és egészséges, nem kell aggódni amiatt, ha időnként hidegek a végtagjai: ez ugyanis pusztán azt jelenti, hogy a szervezete megfelelően működik. A testünk ugyanis nem "szereti" a szélsőségeket, sem a túl meleget, sem pedig a túl hideget.
Ha azt érzékeljük, hogy a környezetünk az ideálisnál hidegebb, akkor a szervezetünk igyekszik melegen tartani a testünk középső részét, vagyis a belső szerveinket. Ezt azzal éri el, hogy csökkenti a vérkeringést a perifériákon, vagyis a végtagokban (de ezért lehet hideg a fülünk vagy az orrunk is).
A hideg végtagok miatt akkor kell aggódnunk, ha más tüneteink is vannak. A bőr elszíneződése (pl. elkékülése), viszketése, húzódása vagy érdes tapintatúvá válása; a végtagok érzéketlenné válása, bizsergése, zsibbadása, fájdalma; sebek, hólyagok megjelenése ugyanis komolyabb betegséget, a keringéssel vagy az idegrendszerrel kapcsolatos problémát is jelezhet. Ilyen esetben mindenképpen forduljunk orvoshoz!
A Raynaud-szindróma nevű tünetegyüttes is hideg kezekkel, lábakkal járhat együtt. Ennél a betegségnél a végtagokban lévő vérerek a hideg vagy akár a stressz hatására hirtelen összehúzódhatnak, begörcsölhetnek. Ilyenkor az ujjak először elfehérednek, majd kékessé-lilássá színeződnek, majd kipirosodnak, ahogy a görcs megszűnik és visszatér a vérkeringés. A Raynaud-szindróma akár valamilyen autoimmun betegség (pl. scleroderma) kísérőtünete is lehet. Oka lehet a végtagok lehűlésének a vérszegénység, a cukorbetegség vagy lupusz nevű autoimmun betegség is.