2020. július 11., 12:27

Hasznos növényünk, a bab

A bab a hüvelyesek gazdag családjába tartozó növény. Őshazája Mexikó, ahol az indiánok már 5000 évvel ezelőtt termesztették. Európába először a karósbab került a 16. században. A babnak rengeteg fajtáját ismerjük.

A közönséges bab (Phaseolus vulgaris) a pillangósvirágúak családjába tartozik. Igen értékes zöldségfélénk. A közömbös vagy lúgos kémhatású talajokat kedveli. A szárazságot nehezen tűri, ezért rendszeresen öntözni kell, főleg virágzás idején, a jobb terméskötődés érdekében. A gyökerein nitrogéngyűjtő baktériumok élnek, ennek ellenére nem nélkülözhetjük a nitrogénes trágyázást. Friss istállótrágya után viszont csak a második évben ültessük.
Melegigényű növény, nagyon érzékeny a fagyokra. Május közepe táján vetjük, 30-40 cm sortávolságba vagy fészekbe teszünk 6-8 szem magot. A vetés mélysége legalább 4 cm legyen. Vetés előtt érdemes a magokat 6-8 órára vízbe áztatni, hogy megduzzadjanak, és gyorsabban kikeljenek. A bab vethető szakaszosan, vagy akár másodveteményként spenót, saláta vagy retek után. Folyamatos vetés esetén egész évben tudjuk biztosítani konyhánk számára a zsenge babot. Július közepéig vethető, a betakarítás a vetéstől számítva 8-10 hét múlva kezdődhet el.

A karósbab csavarodó indát nevel, ami akár 3 m magasra is felkúszik. Támaszték nélkül alig terem, mert elkúszik a föld felszínén. Ezért a vetést úgy készítjük elő, hogy 3-4 karóból gúlát állítunk össze, amelyeknek a csúcsát összekötjük, hogy szilárdabban álljon. 70x70 cm távolságra rakjuk egymástól a karókat, és mindegyik sarkához 6-8 szem magot vetünk el. Ápolási munkái: gyomirtás, kapálás, öntözés. A zöldbab igen gazdag ásványi anyagokban. Levesek, főzelékek, saláták készíthetők belőle. Konzerválható, de a mélyhűtést is jól viseli.

A bab népies magyar neve paszuly. Amellett, hogy igen fontos fehérjeforrás, fogyasztásával rostokat, vitaminokat, szénhidrátokat, proteint, kalciumot, vasat és más fontos tápanyagot juttatunk a szervezetünkbe. Gazdag K-vitaminban. Jelentős mennyiségű antioxidáns is található benne, gazdag ómega-3 zsírokban, a benne lévő karotin és flavonoidok gyulladásgátló hatásúak. C-vitamin-tartalma a rákos sejtek kialakulása ellen hatásos. Gazdag rostokban, melyek megszüntetik a székrekedést, és jótékonyan hatnak a vastagbélre. A zöldbabban lévő kálium segíti a sejttermelést, fékezi a szív- és érrendszeri betegségeket, a magas vérnyomást. A-vitamin- és mangántartalma gátolja az öregedést.

bab

Megjelent a Magyar7 hetilap 2020/28. számában.

Megosztás
Címkék

Iratkozzon fel napi hírlevelünkre

A Facebook drasztikusan korlátozza híreink elérését. A hírlevelünkbe viszont nincs beleszólása, abból minden munkanapon értesülhet a nap 7 legfontosabb híréről.