2025. július 22., 16:16

Hány évet kell ledolgozni a minimálnyugdíjért?

A minimálnyugdíjra való jogosultság feltétele, hogy az érintett legalább 30 év munkaviszonnyal rendelkezzen. Öregségi nyugdíjra azonban azok is jogosultak, akik legalább 15 évet ledolgoztak, ám az ő nyugdíjuk összege alacsonyabb lesz, mint azoké, akik hosszabb ideig dolgoztak. A Szociális Biztosító (SP) nyugdíjakkal kapcsolatos információkat tett közzé, és különféle helyzeteket magyaráz el – közölte Martin Kontúr szóvivő.

Nuygdíjas
Illusztrációs felvétel

A Szociális Biztosító a teljes aktív munkaviszony ideje alatt figyelembe veszi a nyugdíjbiztosítási időszakokat, nem csupán az utolsó tíz évet a nyugdíj előtt. Általános szabály, hogy minél hosszabb ideig fizet valaki járulékot, és minél magasabb volt a bruttó bére, annál magasabb lesz az öregségi nyugdíj összege.

A nyugdíj kiszámítása egyéni alapon történik. Nem számítanak bele a ledolgozott évekbe például a 2003 utáni munkanélküli időszakok, valamint az is befolyásolja az összeget, ha valaki gyermekgondozási szabadságon vagy táppénzen volt, hiszen ezek alatt alacsonyabb jövedelem után fizetnek járulékot.

„A nyugdíj összege függ a nyugdíjbiztosítás időtartamától, a teljes munkaviszony során szerzett bruttó jövedelem nagyságától, attól, hogy valaki tagja volt-e a második nyugdíjpillérnek (ez esetben az állami nyugdíj arányosan csökken), valamint attól is, hogy dolgozott-e tovább, és fizetett-e járulékot a nyugdíjjogosultság elérése után is – ebben az esetben a nyugdíj összege emelkedik. A Szociális Biztosító minden szükséges adatot az adott ügyfél konkrét nyugdíjkérelme során vizsgál” – mondta Kontúr.

A munkanélküliség ideje, amikor az érintett álláskeresőként van nyilvántartva a munkaügyi hivatalnál, nem számít bele a nyugdíjba, mivel az állam ilyenkor csak az egészségbiztosítást fizeti. Ez azokra az időszakokra vonatkozik, amelyek 2003. december 31. után kezdődtek. Ha valaki szeretné, hogy ez az időszak is beszámítson, önkéntesen pótolhatja a nyugdíjbiztosítási járulékot.

Azoknál, akik 2001. január 1. és 2003. december 31. között voltak munkanélküliek, az az időszak számít nyugdíj szempontjából, amikor ténylegesen kaptak munkanélküli ellátást. Az olyan időszak, amikor ugyan nyilvántartották őket, de támogatást nem kaptak, nem vehető figyelembe. Ha a munkanélküliség 2001. január 1. előtt történt, akkor a teljes nyilvántartott időszak beleszámít a nyugdíjba.

Ha valaki előrehozott nyugdíjról tér át a rendes öregségi nyugdíjra, a nyugdíj összege nem kerül újraszámításra és nem emelkedik. A Szociális Biztosító ugyanakkor a következő években évente automatikusan valorizálja (törvény szerint növeli) az összeget.

Az előrehozott nyugdíjból levont százalékokat csak azok kapják vissza, akiknek a nyugdíjfizetését időközben megszüntették, mert újra kötelező nyugdíjbiztosítási jogviszonyuk keletkezett, vagyis az előrehozott nyugdíjat nem folyamatosan kapták a nyugdíjkorhatár betöltéséig. Ebben az esetben minden olyan 30 nap után, amely alatt a nyugdíjfizetés szünetelt, a nyugdíj összege egy bizonyos százalékkal növekszik.

Megosztás
Címkék