2023. július 29., 08:05

Hangulatfokozás helyett kulturált fogyasztást - barangolás a pálinka körül

Nem gabona, nem burgonya, hanem tisztán gyümölcs az alapanyaga a pálinkának, amely mintegy húsz éve megújult lendülettel éli reneszánszát a magyar kultúrkörben. Az előállítás, az értékesítés, a változó fogyasztói szokások leglényegesebb mozzanatairól beszélt egy országos, nagy szeszipari vállalat vezetője és egy regionális, pár éve indult bérfőzde három tulajdonosa. A kötetlen beszélgetésre a Gombaszögi Nyári Táborban, a Ma7 médiacsalád sátrában került sor.

pálinka - Gopmbaszög 2023
A nádszegi Esszencia csapata, Fitos András, Kacz Péter és Császár Dávid
Fotó: Lamos Csaba

A felvidéki Pál Tibor már hatodik éve tölti be a magyarországi kisvárdai Várda Drink Részvénytársaság igazgatói posztját. A százéves múltra visszatekintő vállalat az egyik meghatározó szereplője a magyarországi pálinkapiacnak, bár termékskálájának csupán az egyik szegmense ez az italfajta. A beszélgetés további résztvevői a felvidéki Nádszegen négy éve alakult Esszencia Pálinkafőzde vezetői, Fitos András, Kacz Péter és Császár Dávid voltak.

A bevezető sorok alapján nevezhetnénk akár Dávid és Góliát összecsapásnak is a vitát, a hasonlat azonban nem állja meg a helyét, hiszen bármiféle konkurenciaharcnak, egymás leminősítésének még csak a gondolata sem merült fel, mindegyik résztvevő tisztában volt saját piaci pozíciójával. Ez nem jelenti automatikusan azt, hogy a nagy kisvárdai társaság mindenben lekörözné a nemrégen alakult mátyusföldi társaságot, hiszen a beszélgetés során is elhangzott, hogy az Esszencia olyan egyedi megrendelői igényeknek is eleget tud tenni, amelyre a nagy megrendelésekhez szokott részvénytársaság nehezen tudna idomulni.

Végső soron, maga a pálinkafőzde alapításának az ötlete is a piaci rés felismerésén alapul, jegyezte meg Fitos András. Azon tehát, hogy Nádszeg közelében nem volt gyorsan és könnyen megközelíthető bérpárló, így a környéken jelentkező igényeket a vállalkozásuk már ki tudja elégíteni. A bérpárláson kívül pedig egy saját márka megteremtését is elhatározták. 

A magyarság társasági itala

A nagy közönségfigyelem mellett zajló beszélgetés egyben egy felvilágosító előadás is volt, amely akár a legalapvetőbb fogalmakat is tisztázta, például azt, hogy mit is nevezhetünk pálinkának. 

A meghatározás egyben a pálinka hungarikum jellegét is kidomborítja, s a lényege, hogy a Magyarországon termelt gyümölcsből, a Magyarországon elvégzett cefrézésből és lepárlásból, illetve a palackozásból kikerülő termék nevezhető pálinkának.

pálinka - Gopmbaszög 2023
Pál Tibor, a Várda Drink Zrt vezérigazgatója
Fotó:  Lamos Csaba

Ugyanezek a folyamatok természetesen másutt is elvégezhetőek, de akkor párlatnak nevezzük a végterméket. Ahogy tehát Pál Tibor összefoglalta, minden pálinka párlat, de nem minden párlat pálinka. Természetesen a természetjog hatása itt sem kerülhető meg, hiszen a pálinka nyelvi használata az egész magyar kultúrkörre, s azon belül is hatványozottan a Kárpát-medence magyarságára ugyanúgy jellemző, amit beszélgetőpartnereink elmondása szerint minden érdekelt és érintett jóváhagyólag tudomásul is vesz. 

Változó fogyasztási szokások

A beszélgetés lényeges része a pálinkafogyasztási szokások megváltozásának taglalása volt. Az elmúlt években tanúi lehettünk a 40%-osnál alacsonyabb, de a pálinka meghatározásának az alsó szintjét jelentő 37,5%-nál nem kevesebb fokos italok megjelenésének. Ahogy szakértő vendégeink elmondták, ennek egyik oka, hogy a pálinkát, mint egy egész estés társalgási italt is pozícionálni szeretnék, amely egy magasabb alkoholtartalmú ital esetében nehezebben képzelhető el úgy, hogy az ne menjen a kulturált fogyasztás kárára. 

A másik ok pedig, amely az alacsonyabb alkoholtartalom mellett szól, hogy az illatokat és az ital gyümölcsösségét „elnyomja” a magasabb alkoholtartalom.

El kell mondani azt is, tették hozzá a szakértők, hogy az alacsonyabb szesztartalomnak kereskedelmi – árképzési – okai is vannak, hiszen a magasabb tartalomnál magasabb adóterhekkel kell számolni, s ez még drágábbá teszi a pálinkát. 

A beszélgetést figyelemmel kísérő közönség soraiból is érkeztek kérdések, amelyeknek az egyik visszatérő eleme az úgynevezett opálosodás problémáját érintette. Ez technológiai hiba, az ital ízének élvezetét nem befolyásolja. 

A természetes alapanyag nem olcsó

És ez még „csak” a munka része, s nem szabad megfeledkezni az alapanyag-igényességről – ezt már Kacz Péter mondja, s szemlélteti ezt egy alapvető, egyszerű képlettel: egy liter barackpálinkához 14-15 kilogramm sárgabarack kell, ennek idei ára 2 euró egy kilóért. Könnyen kiszámítható, hogy máris 30 euró közötti összegnél járunk, de természetesen vannak ennél drágább alapanyagok, mint például a málna, amelynek a kilogrammjáért 10 eurót is elkérnek Kisvárdán, így nem félreértés, hogy egy 0,35 literes kiszerelésű málnapálinka eléri a 20 ezer forintos, mintegy 50 eurós árat. 

pálinka - Gopmbaszög 2023
Fotó:  Lamos Csaba

Mindezek ellenére van kereslet a minőségi italok iránt. Ezt mindkét vállalat, a Várda Drink és az Esszencia is megerősítette. Ez utóbbi kifejezetten úgy szeretné kialakítani termékválasztékát, hogy elsősorban a minőségi elvárásoknak tegyen eleget. A Várda Drink a múltban pedig a piacot jóindulatúan befolyásoló vacsorákat szervezett a nagyhírű budapesti Gundel Étteremmel, ahol az öt fogás mindegyikéhez más-más ízvilágú pálinkát szolgáltak fel. 

Az Esszencia képviselői szerint egy újabb piaci rés mutatkozik, amit abban látnak, hogy a szlovákiai magyarság ugyan már jó ideje érzékeli a magyarországi pálinkakonjunktúrát, fellendülést, a hazai gyártók viszont késve reagálnak.

Fitos András elmondta, egyik szándékuk, hogy ezt az igényt elégítsék ki magas színvonalú termékekkel. 

pálinka - Gopmbaszög 2023
Fotó:  Lamos Csaba
Várható-e áttörés északon?

Kérdésünkre, mi szerint lehetségesnek tartják-e, hogy a szlovákiai magyar nyelvhatáron kívül, a szlovákság lakta területen is elképzelhető a mi pálinkánk térhódítása, azt a választ kaptuk, hogy ez nem valószínű. Ennek legfőbb oka, hogy a párolt szeszesitalok előállításának filozófiája a kezdetektől fogva jelentősen különbözik. Míg a dél-szlovákiai főzdék elsősorban a Magyarországon szerzett tapasztalatokat sajátították el, a szlovákságra jellemző előállítási szokások egy más kultúrát alakítottak ki.

Erre egy konkrét példát is hallhattunk, mely szerint például a cefrét a szlovák területeken márciusban szokás kifőzetni, miközben délebbre már februárban a munkák végénél járnak. A magyar felfogás szerint a későbbi kifőzés már egy kevésbé hasznosítható, vagy olykor akár tönkrement cefrét jelent, amelyet már nem valószínű, hogy a déli területeken kifőznének. 

A továbbiakban az egyes alapanyagok (például az alma és a muskotályos szőlő korábban hátrányosabb megkülönböztetésének) jóval kedvezőbb újragondolásáról, a kóstolási szokások bemutatásáról és még sok egyéb másról volt szó, amit kulturált italfogyasztás alatt érthetünk.

Ez volt a bemutató fő célja is, hogy a pálinkát már ne direkt hangulatfokozóként kezeljük, hanem egy-egy társasági esemény kulturált velejárójaként és a magyar kultúrkörben elengedhetetlen kiegészítőként tekintsünk rá!

Megjelent a Magyar7 hetilap 2023/29. számában.

Megosztás
Címkék

Iratkozzon fel napi hírlevelünkre

A Facebook drasztikusan korlátozza híreink elérését. A hírlevelünkbe viszont nincs beleszólása, abból minden munkanapon értesülhet a nap 7 legfontosabb híréről.