Ha nem akarunk hanyatt esni a számlától, az ünnepek alatt jobban figyeljünk az energiahasználatra
Környezettudatosság ide vagy oda, tény, hogy karácsonykor mindenki kicsit jobban elengedi magát. Nemcsak a hűtőt pakoljuk tele, gyakran feleslegesen sok élelmiszerrel, de a vízzel és fűtéssel sem takarékoskodunk. Sőt! Az ünnepek alatt 93 százalékkal több vizet használunk és a fűtés termosztátját is feljebb tesszük 1-2 fokkal, ami további plusz energiaköltséget jelent.

Karácsonykor jobban szeretjük egymást és saját magunkat is, emiatt például többször is megengedjük magunknak és családtagjainknak, hogy kádfürdőt vegyenek.
Ez pedig már komoly vízfogyasztással jár. Többet ér, ha maradunk a jól bevált zuhanynál, amivel nagyjából negyedannyi vizet pocsékolunk csak el.
Az ünnepi vízfogyasztást jelentősen emeli az is, hogy ilyenkor egész napokat töltünk otthon, tehát többször húzzuk le a vécét, mosunk kezet. S ha már egyszer otthon vagyunk, főzni is többet kell, ami a mosogatással együtt szintén számottevő vízfogyasztással jár.
Ünnep idején szeretjük magunkat kényeztetni azzal is, hogy melegebbet varázsolunk a lakásba. Ennek a böjtje pedig később, az elszámoláskor mutatkozik meg, magasabb gázfogyasztásban vagy a fűtésszámlán.
Egészségünknek az tesz a legjobbat, ha a termosztátot 18-20 fok közé állítjuk. Minden plusz fok nagyjából 6 százalékkal emeli a fűtés költségeit.
A legfontosabb szabály, hogy a fűtést sose kapcsoljuk ki, ha netán elmegyünk otthonról egy-két napra, mert lakásunk újbóli felmelegítése többe fog kerülni, mintha távollétünk alatt is fűtöttünk volna.
Sokat spórolhatunk azzal is, ha helyesen szellőztetünk.
A fő szabály, hogy naponta többször, de csak rövid ideig szellőztessünk. Legjobb a 3-5 percig tartó kereszthuzat.
Ilyenkor csak az állott levegő cserélődik ki, a falak viszont nem hűlnek ki. Energiapazarló megoldás, ha egy-két ablakot szellőzősen nyitva hagyunk. Ilyenkor az utcát fűtjük és nem az otthonunkat. Eurókat spórolhatunk azzal is, ha nyílászáróink jól vannak szigetelve, és nincs hol elillannia a melegnek.
Főleg az utóbbi években lett divat nálunk is karácsonykor, a lakás külső és belső kivilágítása különböző fényforrásokkal. Bár ezek legtöbbje ma már LED égőkkel, tehát energiatakarékos üzemmódban működik, akkor is számolnunk kell azzal, hogy a villanyszámlánkat jelentősen megemelheti a több hétig tartó fényár.
Ha már egyszer nem tudunk lemondani a tél esti csillogásról és díszkivilágításról, akkor legalább arra ügyeljünk, hogy ne pazaroljuk a drága energiát egész éjszaka, hanem mondjuk, naponta csak néhány óráig.
Ugyanez vonatkozik a fenyőfán lévő égőkre is. Néhány szál gyertyával, mécsessel is hangulatossá lehet tenni az otthont ünnep idején, nem kell mindent kivilágítani.