Ha még nem vett volna karácsonyra fenyőfát, segítünk választani!
Bár sokak otthonában évek óta műfenyő díszeleg karácsonykor, az igazi ünnepi hangulathoz azért az élő fenyő illata is hozzá tartozik.

Bár már csak pár nap van karácsonyig, még sokan nem vásárolták meg az idei karácsonyfájukat. Az alábbiakban ehhez nyújtanánk segítséget.
Gyakori tévhit például, hogy az a fenyő, amely vásárláskor hullatja a tűleveleit, már nem elég friss, és érdemes lehet másikat választani. A termelők egybehangzó véleménye alapján a levélhullatástól felesleges félni. Nem is szabad túl sokat belelátni, hiszen ilyenkor a fenyő azokat a beszáradt leveleket dobja el, amelyek a fa belsejében kevesebb napfényt vagy csapadékot kaptak. Ez egy természetes jelenség! Évjárattól is függhet, éppen mennyire "hullatós" fenyőfák jelennek meg a piacon.
Sokan azt mondják, a legjobb irányadó tulajdonképpen a fenyő ára és saját pénztárcánk mérete.
Az is fontos kérdés, mikor érdemes megvenni a fát. Némelyek arra esküsznek, a lehető legkorábban megvásárolva, otthon vízbe állítva és "levegőztetve" kapjuk Szentestére a legszebb karácsonyi fenyőt. Ha azonban idő hiányában megcsúszunk a vásárlással, nincs mit tenni, kénytelen vagyunk a maradékból válogatni.
A karácsony előtti napokra általában csak a hibás formájú, túl nagy vagy éppen túl kicsi fák maradnak. Ügyeljünk arra, hogy bár a fenyők szára faragható, az arányokat nem szabad figyelmen kívül hagyni. Egy hatalmas fa szárát teljesen felesleges egy szűk tartóba belefaragni, kötélzet híján a Jóisten sem fogja tudni megtartani a fát.
A tűzoltóság szerint nem egyszer hasonló okok miatt törnek ki a karácsonyi lakástüzek is, az instabil fa, rajta égők tucatjaival, felborul, jobb esetben csak zárlatot, rosszabb esetben elektromos tüzet okozva.
A felállított fát lehetőség szerint igyekezzünk minél távolabb helyezni a hősugárzóktól. Ez a panellakásokban nem egyszerű dolog, hiszen sokan szeretik az ablak elé állítani a fenyőket, ahol pontosan a radiátorok "hatósugarába" kerülnek. Sokat segíthet, ha a kintről behozott fenyőt először egy kis vízbe állítjuk, ezzel mérsékelve a hirtelen hőmérséklet-változás okozta sokkot. Érdemes lehet a fa szárát "túlengedni" a tartón, hogy egy tartó alá helyezett edényből vizet kapjon. Ha a karácsonyi időszakban folyamatosan pótoljuk a vizet, megelőzhetjük, vagy legalábbis elodázhatjuk a levelek lehullását. Meglepődve tapasztalhatjuk majd, hogy egy-egy méretesebb fenyő akár napi két-három deci vizet is vígan felszív.
Szintén fontos kérdés, mihez kezdünk január 6-a után a karácsonyfával.
Akik otthon fával fűtenek, könnyen helyet találhatnak a fenyőnek, bár az igazsághoz hozzá tartozik, gyantás fájuk miatt a fenyők nem alkalmasak tüzelésre, ugyanis nagyon kormolnak. Ennél környezetbarátabb megoldás, ha a tűleveleket otthon komposztáljuk. A saját komposztáló hiányában a legtöbb fenyő lakótelepi lerakatokban végzi. Az ünnepek után minden lakótelepen élő ember számára ismerős lehet az erkélyekről kirepülő fenyők látványa, amely felett a hatóságok ugyan szemet hunynak, de tulajdonképpen nem szabadna ily' módon megszabadulni a fenyőtől. Más kérdés, hogy ki takarítaná fel egy-egy szabályos lehordás után a lépcsőházakat.