2025. május 25., 15:01

Gyógyszerek a sötétből: tiltott szerek és hamis remények az interneten

Súlycsökkentő kapszulák Kínából, Viagra-hamisítványok Indiából, abortusztabletták ismeretlen laborokból – mindez elérhető néhány kattintással, akár nálunk is. A sötét web mélyén működő illegális gyógyszerkereskedelem az utóbbi években aggasztó méreteket öltött, miközben a fogyasztók gyakran azt sem tudják, pontosan mit vesznek be.

Pirulák
A vevő gyakran nem is kap semmit a pénzéért.
Fotó: Unsplash

Az illegális gyógyszerpiac nem a klasszikus értelemben működik. Itt nincsenek sarkon álló dílerek – helyettük vannak titkosított Telegram-csatornák, álpatikák, és olyan webshopok, amelyek csak kriptovalutát fogadnak el. A dark web legismertebb platformjain – a már lebukott Silk Road utódain – a legális gyógyszeripar díszcsomagolásába bújtatott hamisítványok kelnek el nap mint nap.

És ezek nem csupán helyi akciók: egy 2023-as Europol-művelet során több mint 4 millió hamisított tablettát foglaltak le Európa-szerte – köztük több mint 70 ezer darabot Szlovákiában. Ezek közül sok olyan szer volt, amelyet az Európai Unió már évekkel ezelőtt betiltott.

Feketepiaci slágerlisták: mi a legkeresettebb Szlovákiában?

Hiába tiltották be az EU-ban 2010-ben, a szibutramin nevű fogyasztószer továbbra is a feketepiac egyik legnagyobb sztárja. A Reductil nevű készítmény – vagy annak hamisított verziói – gyors fogyást ígérnek, és épp ez az, ami sok embert meggyőz. A szlovák rendőrség tavaly több mint 3000 darab ilyen tablettát kobzott el egy pozsonyi postacsomagból, amely Kínából érkezett.

Szlovákiában az abortusz szigorúan szabályozott, de a feketepiac nem ismeri a törvényt. A mifepriszton–miszoprosztol kombinációból álló „abortuszcsomagokat” gyakran álnéven rendelhetik meg a nők, akár úgy is, hogy semmilyen orvosi kontroll nem történik. Az Állami Gyógyszerellenőrzési Intézet (ŠÚKL) adatai szerint 2022-ben 47 különféle weboldalt azonosítottak, amelyek ilyen szereket kínáltak szlovák vásárlóknak – többségük Ukrajnából vagy Indiából működött.
Jelöletlen tárolók
A sötét weben vásárolt szerek akár 30%-a tartalmazhat mérgező anyagokat.
Fotó:  Unsplash

Egy nemrég lekapcsolt kassai webshop több mint 700 férfit szolgált ki – a legtöbbjük potencianövelőt rendelt, de akadtak olyan ügyfelek is, akik anabolikus szteroidokat kértek „gyors tömegnövelés” céljából. A lefoglalt tabletták közel 40%-a semmilyen hatóanyagot nem tartalmazott – volt viszont bennük fémreszelék, koffein, vagy épp nyugtató.

A Xanax hamisított változatai Szlovákiában is elérhetők – sajnos nem ritka, hogy ezek ópiátokkal vagy más szedatív szerekkel vannak „felturbózva”. Egy 2024-es rendőrségi jelentés szerint egy észak-szlovákiai városban 16 fiatalt kezeltek túladagolással olyan „Xanax” után, amely valójában fentanilt tartalmazott – a világ egyik legerősebb fájdalomcsillapítóját.

A veszély valós, és sokszor láthatatlan

A WHO becslése szerint a fejlődő országokban a forgalomban lévő gyógyszerek 10%-a hamisítvány, de a fejlett országok – így Szlovákia – is egyre nagyobb arányban érintettek. A sötét weben vásárolt szerek akár 30%-a tartalmazhat mérgező anyagokat, köztük higanyt, ólmot vagy penészes adalékokat.

Ráadásul a vevő gyakran nem is kap semmit a pénzéért: a vámhatóság szerint az illegális weboldalak több mint 60%-a egyszerű csalás, ahol a termék vagy nem érkezik meg, vagy teljesen más, mint amit rendeltek.

Mit tehet egy átlagos vásárló? Soha ne vásároljon gyógyszert ismeretlen weboldalról, ellenőrizze az online gyógyszertár engedélyét, és kerülje azokat az ajánlatokat, ami túl jónak tűnik, hogy igaz legyen – mert valószínűleg nem is az.

A hatóságok is fokozzák az ellenőrzéseket: a ŠÚKL, a rendőrség, az Europol és az Interpol közösen dolgoznak az Operation Pangea keretében, amely évente több ezer illegális weboldalt számol fel. De a legnagyobb fegyver mégis a vásárlók tudatossága. A pirula, amit lenyelünk, lehet gyógyír – vagy méreg. A választás a miénk.
Megosztás
Címkék

Iratkozzon fel napi hírlevelünkre

A Facebook drasztikusan korlátozza híreink elérését. A hírlevelünkbe viszont nincs beleszólása, abból minden munkanapon értesülhet a nap 7 legfontosabb híréről.