Gyermekmilliomosok a YouTube jóvoltából
Úgy tűnik, a járvány nem vetette vissza a professzionális YouTube tartalomgyártók, a youtuberek munkáját, sőt a négy fal közé zárva még többet bámulták az emberek a legnépszerűbb videómegosztó oldalt.

A Forbes magazin elemzése szerint 2019 júniusától az idei év júniusáig 211 millió dollárra rúgott a legsikeresebbek összkeresete, amely 30 százalékos gyarapodás az előző időszakhoz képest. Bizony, a YouTube már óriási üzlet, amelyre valóságos iparág épül. Honnan kapják pénzüket az internet sztárjai?
A YouTube-ból az igazán sikereseknek nagyon jól meg lehet élni. Igaz, ehhez több millió követő, százmilliós megtekintés, rengeteg előállított tartalom és rengeteg munka kell. A legnagyobbak már akár saját jogászt, menedzsert, csapatot foglalkoztatnak, de van is mit a tejbe aprítaniuk.
A legjobban kereső youtuber harmadik egymást követő évben is az alig kilencéves Ryan Raji, aki – pontosabban családja – 29,5 millió dollárt kaszált. A Ryan világa (Ryan’s World) című csatorna eredeti profilja az úgynevezett „unboxing” volt: a kamera előtt csomagoltak ki és mutattak be mindenféle játékokat. Ma már különböző oktatási és ismeretterjesztő anyagokkal, kísérletekkel, az angolon kívül spanyolul és japánul is próbálják szórakoztatni több tízmillió rajongójukat. A legnézettebb videójukban egyébként játékokat löknek le egy csúszdáról – erre már több mint kétmilliárdszor voltak kíváncsiak az emberek.
Gyerekeknek tartalmat gyártani egyébként is hálás feladat, hiszen a kicsik rá tudnak „kattanni” ezekre a videókra, és unalomig ismételve újra és újra megnézni őket. Ékes bizonyítéka ennek, hogy a teljes YouTube legnézettebb videója a Baby Shark Dance (Cápabébi tánca), melyre négy év alatt már 4,5 milliárdszor kattintottak… Nem csoda, hogy a dollár milliókat csengető toplistában is akad még gyerekeknek szóló csatorna. A hetedik helyezett „Nastya”, az orosz származású, alig hat esztendős Anasztázia Radzinszkaja, aki 18,5 millió dollárt keresett már videóival. Ráadásul ő sem csupán YouTube-ozik, de saját népszerű csatornája van Instagramon és TikTokon is. Általában játszik, énekel, vagy különféle szerepjátékokban szerepel a videóiban.
A youtuberek célközönsége általában a fiatalok (vagy fiatalos idősebbek), akik körében a legnépszerűbb a videómegosztó. A lista második helyén Mr. Beast, alias Jimmy Donaldson áll: ő 24 millió dollárt tehetett zsebre idén.
Az amerikai fiatalember ugyanakkor a pénzkeresetet összekapcsolja a jótékonykodással: videóinak gyakori témája, hogy pénzt ad idegeneknek, mindenféle meglepő helyzetben, vagy feltételekkel.
Egyszer például versenyt rendezett: aki a legtovább rajta tudja tartani a kezét egymillió dolláron, azé lehetett az összeg. Máskor pizzát rendelt, és a kiérkező futár megkapta borravalóként a házat. Vagy éppen több ezer dollárt adományozott olyan streamereknek, akiket senki nem nézett. Az egyik legnépszerűbb, 60 millió kattintásnál járó anyaga mégis az, mikor 600 ezer dollár értékű tűzijátékot pukkantgatott el.