2022. február 6., 15:49

Gyakran puffad? Mutatjuk, milyen zöldséget és gyümölcsöt ne egyen

A puffadást a bélben felhalmozódó gázok okozzák. Kialakulásában döntő tényező az étrendünk, de állhat valamilyen komolyabb, krónikus vagy akut betegség is a hátterében.

puffadás
Fotó: Pixabay

A gázok jelenléte a bélrendszerben tulajdonképpen normális folyamatnak tekinthető: az emésztés során bizonyos összetevőket a beleinkben lévő baktériumok dolgoznak fel, ennek a "melléktermékei" a gázok, melyek (böfögés vagy szellentés formájában) rendszeresen távoznak a testünkből. Ezek a gázok azonban felgyűlhetnek, ez okozza a puffadást.

Régóta ismert tény, hogy bizonyos ételek fogyasztása puffadást okoz, érdemes azonban figyelembe venni, hogy mindenkinél más okozhat problémákat. Mely ételeket kerüljük, ha gyakran küzdünk puffadással?
Puffadást okozó zöldségek, gyümölcsök

A zöldségek közül gyakran okoz problémát a kelkáposzta, a káposzta, a brokkoli vagy a karfiol (vagyis a keresztesvirágzatúak), melyek rostokban gazdagok, illetve egy raffinóz nevű összetevőt is tartalmaznak, melyet nehezebben emésztünk meg. A raffinóz feldolgozásához ugyanis egy olyan enzim szükséges, melyet csak a vastagbélben lévő baktériumok állítanak elő. Ezek a baktériumok fermentálják a raffinózt, és ez a folyamat nagyobb mennyiségű gáz képződésével jár együtt. Puffadást okozhatnak a hüvelyesek is, a bab-, a lencse- és borsófélék, valamint a szójababból készült ételek, méghozzá a bennük megtalálható rostok miatt.

A fruktánokat (pl. inulint) tartalmazó élelmiszereket is ajánlott kerülni abban az esetben, ha puffadásra hajlamosak vagyunk.

Ezeket a rostokat az emberek egy része nem vagy nehezebben emészti meg, és a puffadás, fokozott gázképződés mellett hasi görcsöket, hasmenést és székrekedést okozhatnak.

A fruktánokat megtalálhatjuk többek között az articsókában, a csicsókában, a hagymafélékben és a fokhagymában, a spárgában, sőt a búzában és az ebből készült ételekben is.

Gondot okozhatnak a gyümölcsök is, részben fruktóztartalmuk, részben pedig magasabb rosttartalmuk miatt. A problémát okozó gyümölcsök között találhatjuk például az almát, a körtét,barackféléket vagy a szilvát, ezért ha hajlamosak vagyunk a puffadásra, akkor érdemes ezekkel óvatosabbnak lenni.
Ételérzékenység vagy ételallergia is okozhatja

A puffadás gyakran az élelmiszerallergia, az ételérzékenység egyik jellegzetes tünete. Ha valaki kellemetlen hasi feszülést, fokozott gázképződést, esetleg hasfájást, görcsöket is tapasztal például a tejtermékek fogyasztása után, az laktózintoleranciára is utalhat. Ez tulajdonképpen azt jelenti, hogy az érintettek szervezetében hiányoznak azok az enzimek, melyek a laktóz, vagyis a tejcukor megemésztéséhez szükségesek.

A puffadásos tüneteket természetesen gyógyszerekkel is lehet csökkenteni, ám a legtöbb embernél nincs szükség erre a megoldásra. Azonban, ha valakinél a puffadás visszatérő panasz, esetleg komoly kellemetlenségeket okoz vagy más, fájdalmas tünetekkel is együtt jár, akkor érdemes részt venni egy alapos kivizsgáláson, ahol megállapíthatják például az ételérzékenységet.

Fontos megjegyezni, hogy sokkal ritkábban jelentkeznek a puffadásos tünetek azoknál, akik rendszeresen fogyasztanak rostban gazdag ételeket, mint azoknál akik csak alkalomszerűen lakmároznak be a bablevesből, lencsefőzelékből. A rendszeres rostfogyasztással ugyanis "megedzhetjük" a bélrendszerünket, így nem fog olyan érzékenyen reagálni a nehezebben emészthető ételekre.

Azt is vegyük figyelembe, hogy az egyéni tolerancia igen eltérő lehet, vagyis mindenkinél más-más mennyiség váltja ki a kellemetlen tüneteket, és az is könnyen előfordulhat, hogy bizonyos élelmiszereket könnyebben emésztünk meg, mint másokat, melyek ugyanabba a csoportba tartoznak. Vagyis, lehet, hogy a brokkoli nem okoz problémát valakinél, a karfiol viszont igen. Érdemes tudni azt is, hogy a főzés (és más hasonló ételkészítési eljárások) befolyásolhatják, könnyebbé tehetik az élelmiszerek emészthetőségét.

Megosztás
Címkék

Iratkozzon fel napi hírlevelünkre

A Facebook drasztikusan korlátozza híreink elérését. A hírlevelünkbe viszont nincs beleszólása, abból minden munkanapon értesülhet a nap 7 legfontosabb híréről.