2022. december 11., 18:36

Gond van az írástanulással?

Az elmúlt hónapokban sokat foglalkoztunk a kommunikáció beszélt formájával, annak különböző megnyilvánulásaival, hibáival, a beszédhibák sokféleségével. Ezt követte a kommunikáció nyomtatott formája, és az olvasás elsajátításának buktatói. Ma a kommunikáció írott formája elsajátításainak problémái kerülnek előtérbe.

Kommunikáció írott formája
Fotó: Illusztrációs felvétel
A diszgráfia

A diszgráfia jelentése: írászavar. A diszgráfia önállóan is megjelenhet, de lehet a diszlexia írásbeli megnyilvánulása, valamint a rossz mozgáskoordináció tünete is. Ugyanúgy, mint a diszlexiánál, az óvodás korú gyerekeknél, akik nem tudnak még írni, csak veszélyeztetettségről beszélhetünk. A diszgráfia esetében sem feltétlenül jelenik meg minden esetben az összes tünet. Azonban ebben a korban is előfordulhat, hogy a nyomtatott és írott kommunikáció hibájának mindkét fajtája egyszerre jelenik meg egy gyerek esetében. Ilyenkor megesik, hogy teljes írásképtelenséget okoz. A diszlexiára hajlamos gyerekeknél a ceruzafogás eltér a szokásostól, görcsösen fogják az írószert, erősen rányomják a papírra, és gyakran felkapkodják róla. Óvodás korban már jellemző rájuk, hogy nem szeretnek rajzolni.

A diszgráfia okai

Az okok egyaránt lehetnek az észlelés zavarai és a mozgáskoordináció problémái is. Az okok között megtalálható a tér- és időbeli, a látás- és hallásbeli elemző és összetevő folyamatok fejletlensége. Ugyanúgy jellemzői lehetnek az íráshoz szükséges képzetek, a térbeli és az időbeli tájékozódás nehézsége, kialakulatlansága és az átkódolás problémái is.

Tünetei között megtalálható a rendezetlen, kusza írás. Előfordul, hogy az írás nem igazodik a vonalrendszerhez, a vonalvezetés hullámzó.

Ugyanaz a betű többféleképpen jelenhet meg, és a hasonló betűk között eltűnhet a különbség. A szavak közötti távolság nagy mértékben különböző. A hosszú és a rövid hangok megkülönböztetése, illetve a hagyományos írásmód különösen nehéz a számára.

Tollbamondáskor gondolkodnia kell a leírandó betűk alakján, így lemarad, kapkodni kezd, és elhagyja a szavak, mondatok végét. Megtörténik, hogy egyes korábban hallott szótagokat beszúr, a szóközök, a központozás és a nagybetűk elmaradnak. Másoláskor lelassul, mivel nem tud egyszerre két-három betűnél többre emlékezni.

A diszgráfia azonban nem egyenlő csak a rendezetlen külalakkal és a rossz helyesírással. A diszgráfiásnak gondjai vannak a nyelvtani műveletekkel is.

Nehéz feladat számára ezek megértése, alkalmazása és megjegyzése.

A szem-kéz koordináció pontatlansága miatt az írás technikai része nehéz. Ilyenkor az írás külalakja csúnya, a betűk kilóghatnak a sorokból, rendezetlen az íráskép. Ez az úgynevezett alaki diszgráfia. 

Tartalmi diszgráfia

Ez esetben az írás külalakja elfogadható, de nagyon gyenge a helyesírás, és a kisiskolás nem tudja írásban kifejezni a saját gondolatait. Előfordulhat olyan is, hogy a gyermek szépen és hibátlanul másol, de tollbamondásnál nagyon sok hibát ejt.

A diszgráfia nem betegség, nem fogyatékosság!

Ha a szülő észleli a tüneteket, akkor minél előbb forduljon gyógypedagógushoz, logopédushoz. Amikor a pedagógus jelzi a szülőnek, hogy diszgráfia állhat a háttérben, nagyon fontos, hogy a szülő ebben a segítő szándékot lássa, ne feltételezzen valamiféle megbélyegzést.  Minden esetben a szülőkön múlik, hogy mikor kerül a gyermek szakemberhez! Minél hamarabb megtörténik a diagnosztizálás, annál hatékonyabb lehet a fejlesztés, aminek az elmaradása fölöslegesen megnehezíti a gyermek további életét.

A szülő és a pedagógus is feltétel nélkül fogadja el olyannak a gyermeket, amilyen, és igyekezzenek motiválni őt.

Dicsérjék, bíztassák, és ne keserítsék el, hogy más gyerekek esetleg ügyesebbek, könnyebben veszik az akadályokat. A gyermeket korábbi önmagához mérjék, és ne másokhoz. Keressék meg azokat a területeket, melyeken a gyermek kiemelkedőt tud alkotni, és hagyják, hogy kibontakoztassa képességeit. A gyakorlás legyen érdekes, változatos, gyakori szünetekkel, és juttassa a gyermeket sikerélményhez. Ne feledjük, hogy a nem tanulási célú közös játékok is segítenek a gyermek fejlődésében.

A diszgráfia kezelése

A diszgráfia nem javul a sok másoltatással, hanem speciális kezelést igényel. Leküzdése sokszor nehezebb, mint a diszlexiáé. Az íráskészséget diktálással fejlesztjük: eleinte csak betűket később szótagokat mondunk tollba. Amikor már biztosan képes megoldani ezeket a feladatokat, akkor jöhetnek a szavak. Megfigyeltetjük és alaposan áttanultatjuk a betűk és a betűkapcsolatok formáját. A kezelés későbbi szakaszaiban a tanulónak képekről kell beszélnie, egyes szavakat mondania, leírnia, mondatokat befejeznie.

A helyesírás javítására először a képességeket fejlesztjük.

A ritmusérzék, a szótagolás, a hallási figyelem és felismerőképesség, és az emlékezet egyaránt fontos a helyesírás szempontjából. Szinte minden esetben a nyelvtani elemzés is fejlesztésre szorul. Külön figyelmet kell fordítanunk a szavakban megnyilvánuló és a mondatokban megjelenő hibákra is.

A fogalmazási képességet is növelni kell. Ennek érdekében a tanulóknak képekről kell mondatokat alkotniuk. Ennek a szakasznak a sikeres megoldása után következik képek alapján a szövegalkotás.

Fontos fokozata a fejlesztésnek, hogy a szókincs gyarapodásával párhuzamosan leíratjuk a tanulóval a különféle szempontok szerint gyűjtött szavakat.

Ezek a szempontok lehetnek a szófaj, a jelentésmező, a mondatrész, az ellentétek.

Természetesen vannak olyan tevékenységek, amelyek segítségével otthon is, akár megelőző jelleggel is fejleszthetjük gyermekünk képességeit. Jó hatása van a gyurmázásnak, a kézműves tevékenységeknek, a rajzolásnak, a rajzos rejtvények, például labirintusok megfejtésének, vagy a "kösd össze a pontokat" típusú játékoknak, a különbségkeresőknek.

Ha a szülő azt tapasztalja, hogy gyermeke írásban nehezen fejezi ki magát, az írás külalakja csúnya, ráadásul annyi hiba van benne, hogy szinte érthetetlen, akkor ne habozzunk, hanem kérjünk segítséget, amilyen gyorsan csak tudunk. Ha tényleg diszgráfiáról van szó, akkor a szakszerű és időben kapott segítség felbecsülhetetlen értékű lehet.

Megjelent a Magyar7 hetilap 49. számában.

 

Megosztás
Címkék

Iratkozzon fel napi hírlevelünkre

A Facebook drasztikusan korlátozza híreink elérését. A hírlevelünkbe viszont nincs beleszólása, abból minden munkanapon értesülhet a nap 7 legfontosabb híréről.