2023. július 10., 19:44

Gépmúzeum egy lelkész kertjében - KÉPEKKEL

Július második szombatján id. Pohóczky Béla kertjében ismét megnyitotta kapuit a serkei gépmúzeum, amely évente csupán egyszer, ezen a nyitott napon tekinthető meg.

gépmúzeum
Galéria
+9 kép a galériában
Ezt a gőzgépet 1903-at gyártották
Fotó: Farkas Ottó

Az 1995-ben alapított serkei gépmúzeum az idén huszonhatodik alkalommal nyitotta meg kapuit a régi gépek szerelmesei előtt, 2020-ban és 2021-ben a COVID miatt ugyanis a kapunyitás elmaradt. A gépmúzeum alapítója id. Pohóczky Béla református lelkész és fia, ifj. Pohóczky Béla, aki szintén lelkész.

E sorok írójának volt szerencséje részt venni huszonnyolc évvel ezelőtt a legelső serkei gépkiállításon, amikor kérésére id. Pohóczky Béla elmesélte, miért lett a gépésztanoncból lelkés, és hogyan lett a vidék legismertebb gépgyűjtője.

Pohóczky Béla Har­macon szüle­tett 1940. május 5.-én. Amikor be­íratták is­kolába, Csehszlo­vákiában megszün­tették a ma­gyar ok­tatást, így elsős­ként szlo­vák nyel­ven kezdte meg a tanulmá­nyait. Nagyapja volt a falu kántora, gyerek­ként ott ült mellet­te a temp­lomban, és vele énekelt.

Mivel Komáromban gépészetet ta­nult, csépléskor ott­hon ő lett a falu gé­pésze. Az érettségi után bevo­nult katoná­nak, Csehor­szágban egy légvé­delmi szakasz­hoz helyezték, ahol volt szakács, felügyelte a katonai konyhákat, majd a végén majdnem bezupált.

Miután levetette az egyenruhát, nagyapja után otthon ő lett a református gyülekezet kántora, s ebből kifolyólag jó kapcsolatot ápolt a helyi lelkésszel, és jól ismerte őt Varga Imre rimaszombati püspök is, aki egy nap magához hívatta. Mint kiderült azért, hogy rábeszélje, menjen el teológiára.

A rimaszombati püspökségről hazafelé azon gon­dolkodott, mitévő legyen; szerette a gépeket, de a püspök ajánlatát nem merte visszautasítani. Végül beletörődött sorsába, 1965-ben jelentkezett a Cseh Testvérek Egyháza Teo­lógiai Karára Prágába, ahová felvették. Sőt, 1968 májusában az a megtiszteltetés érte, hogy egyik barátjával féléves ausztriai meghívásnak tehettek ele­get.

1968

Az Ausztriában töltött napokra ma is tisztán emlékszik. Au­gusztus 21-én magához hívatta a bécsi püspök, és tájékoztatta arról, mi történik Csehszlová­kiában. Bekapcsolta a rádiót, onnan értesült bővebben Csehszlovákia megszállásáról. Haza készült, de mivel közben a határ túloldaláról folyamatosan érkeztek csehszlovák emigránsok, a hazautazás elmaradt, mert azt a feladatot kapták, hogy tolmácsolással segítsék a csehszlovák me­nekülteket

Azután vá­ratlanul megjelent Jiří Lochman professzor, a prá­gai papneveldénk igazgatója – idézte az emlékeket Pohóczky Béla. Elmond­ta, hogy nagy dolgok történnek Csehszlovákiában, és az orosz tankok már a szeminárium sarkát is lerom­bolták. Hangsúlyozta, otthon most semmi sem biztonságos, nekünk nem szabad hazamenni – és megígérte, ha kijut, Svájcba, mert ott kívánt letelepedni, intézni fogja, hogy mindketten ott folytathassák tanulmányaikat.

Tétlenül várakoztak Ausztriában, amikor váratlanul megjelent Varga Imre püspök és hívta őket haza. Szerették volna már mindketten látni szüleiket, de eszükbe jutottak Lochman professzor szavai: „otthon most semmi sem biztonságos”, a félelem legyőzte a honvágyat, és maradtak.

Közben Szépfalusi Ist­ván, a menekültügyi osztály vezetője telefonon magához kérette.

– Béla, gyere be, telefonon nem lehet megbeszél­ni, amit meg kellene – mondta.

Bementem. Egy levelet vett elő, amit Bertalan Imre pap írt neki Amerikából. Olvasni kezdte:

Kedves Pistám!
Jó lenne, ha tudnál valakit ajánlani, aki érdeklő­dik a teológia iránt. Mi kitaníttatnánk. Bajban va­gyunk, itt kevés a magyar lelkész.”

Bertalan Imre hosszú levelet írt, de Szépfalusi Ist­ván ennyit olvasott fel belőle. Csak azokat a soro­kat, amelyek rám vonatkoztak. Szépfalusi a beszélgetés után azt válaszolta Ber­talan Imrének, hogy náluk nemhogy érdeklődő, ha­nem félkész papjuk is van, és megadta neki a cí­mem.

Mindketten Amerikába repültek. Repülőgépük 1968. december 10- én, este kilenc órakor landolt New Yorkban, a Kennedy repülőté­ren. Ér­kezésük híre gyorsan bejárta Amerika magyar közös­ségeit, karácsonyra nem csak new york-i, hanem ohio-i, pennsylvania-i, michigan-i magyar gyüleke­zetek is meghívták őket, a már félig „kész” lel­készeket.

Amerikai magyarok között
Én beszolgáló lelkészként dol­goztam, ami annyit jelentett, hogy már kaptam gyülekeze­tet. Beiratkoztam angol nyelvtanfo­lyamra, tavas­szal pedig teológiára. New York-ban megismerked­tem egy ágcsernyői születésű lán­nyal, akit felesé­gül vettem.

1973-ban ott megszületett Béla fiuk, aki később szintén a lelkészi hivatást választotta.

Bár úgy érezte, sikerült beilleszkedni az ameri­kai magyar közösségbe, mégsem volt igazán boldog. Az évek múlásával egyre többet gondolt szűkebb ha­zájára, Gömörországra. A gépek iránti szeretete elkísérte Amerikába is. Járta a különböző gépkiállításokat, megcsodálta a régi traktorokat és fokozódott benne a vágy egy saját gépmúzeum létrehozására.

Érlelődött benne az a gondolat is, hogy búcsút kelle­ne mondani Amerikának, és visszaköltözni Cseh­szlovákiába. A testvére tagja volt otthon a kom­munista pártnak, kérésére bizalmasan érdeklő­dött Rimaszombatban, a járási pártbizottságon, megoldható lenne-e a hazaköltözésem, s ha igen, hogyan. Azt a választ kapta, hogy Csehszlovákia nem galambdúc, ahonnan kirepülünk, meg bere­pülünk. Mint megtudta, az ország elhagyásáért a bíróság távollétében kilenc év és hét hó­nap bör­tönre ítélte.

Mivel ő nem térhetett vissza, úgy gondolta, talán könnyebb lesz elviselni a honvágyat, ha kiviszi édesanyját és a felesége édes­anyját. Ez megtörtént, édesapja már nem élt, később az édesanyja is visszaköltözött Harmac­ra, a falujába.

gépmúzeum
A Fordson traktor mellett ifj. Pohóczky Béla
Fotó:  Farkas Ottó
– Velem nem tudtak mit kezdeni – folytatta Pohóczky, de édesanyámat otthon gyakran zaklatták. Számtalanszor behí­vatta a titkosrendőrség és kérdéseket tettek fel neki velem kapcsolatosan. Egy alkalommal, ami­kor ki tudja, hányadszor feltették neki a kérdést, miért hagytam el az országot, anyukám azt vála­szolta; „mert útlevelet adtak neki”. Többet nem hí­vatták be.

Eldöntötte, ha nem me­het  Gömörbe, a családdal Magyaror­szágra költözik. Mégiscsak közelebb lesz szülőföldjéhez.

Pennsylvaniában papi gyűlést tartottak, amelyen megjelent a miskolci refor­mátus püspök, Ráski Sándor is, aki munkát ígért neki, de beutazást nem. Arra nem volt illetékes, de javasolta, hogy ezzel kapcsolatosan írjon levelet Budapestre a püspöknek.

A püspök válaszlevelében megírta, hogy a befogadást a minisztérium­ban kell kérelmezni. Mivel az nem állt benne, hogy melyikben, egyenesen Kádár Jánosnak írt levelet.

Levél Kádár Jánosnak

Válaszlevelében Kádár leírta, hogy Magyarország szívesen látja családjával együtt az or­szágban, de munkát nem tud adni.

Mivel munkát már ígértek neki és már csak erre az enge­délyre várt, 1984. november 1-jén megérkez­ett  Budapestre, ment egyenesen a püspökség­re.

A Gömörhöz közeli Mérára helyezték, ki­lenc falu tartozott hozzá; a fele evangélikus, a másik fele református.  

Mérára helyezése után a miskol­ci főkapitány behívatta és azt mondta:

– Fiam, arra vigyázz, hogy ne közelítsd meg az or­szághatárt! – figyelmeztetett a főkapitány. – Valaki besúghat, és ha a másik ol­dalról átjönnek érted, átvisznek, mi nem tudunk rajtad segíteni.

A vidék valóban közel volt a szülőföldemhez, de ez sem jelentette az otthonomat, innen is haza­vágytam, Gömörbe.

Édesanyám 81 évet élt, Istennek hála, megérhette a családunk Magyarországra költözését. Ő időn­ként átjárt Magyarországra, látogatott bennün­ket, mert én az ellenem hozott és még érvényes le­tartóztatási parancs miatt nem léphettem át az államhatárt.

Az 1989-es események után a Harmacon lakó édesanyám hatósági levelet kapott, amelyben ér­tesítették, hogy eltörölték a büntetésemet.

A rendszerváltás után ünnepséget tartottak Gön­cön, amelyen én is részt vettem. Megjelent ott az alsólánci, felsőlánci lelkész, Gyüre Zoli is, aki meg­ismert és átölelt.

– No, barátom, neked itt már nincs semmi keres­nivalód. Gyere haza, szolgálj otthon! – mondta.

Nem is volt nagyobb vágyam, mint hazakerülni, de nem tudtam, hol kezdjem el. Bejelentkeztem Mikó Jenő püspökhöz, tőle érdeklődtem, milyen feltéte­lek között költözhetnék haza. Le kellett adni a ma­gyarországi szolgálati bizonyítványo­mat, a püspö­ki és esperesi ajánlást és az összes diplomámat, azután átvett az itthoni egyház és tíz év magyar­országi szolgálat után végre haza­költözhettem. 

Egy évet töltöttem Gömörhorkán, amikor a serkei presbitérium felfigyelt rám. Rimaszombatban, az egyik közgyűlésre készülve azt mondta nekem Var­ga Gyula esperes:

– Béla, te vagy az új közöttünk, neked kell prédi­kálnod.

– Rendben van, Gyula bátyám – mondtam és kiír­tam az énekeket. Elvégeztem az istentiszteletet, és láttam, hogy egy csoport integet nekem. A ser­ki presbiterek voltak.

Hívtak, hogy szolgáljam a közösséget és a várge­dei magyar evangélikus híveket. Örömmel tettem eleget a meghívásnak, így került a családom a szü­lőfalumhoz közeli Serke településre. Béla fi­unk ve­lünk jött, Laci, a fiatalabbik Amerikában ma­radt.
gépmúzeum
id. Pohóczky Béla
Fotó:  Farkas Ottó

Pohóczky Bélát a gépek szeretete egy életen át végigkísérte. Hazatérése után, hogy megvalósítsa dédelgetett álmát, régi gé­pek után kutatott, ezeket megvásárolta, felújította.

A lelkész, fiával együtt, akire átragadt a gépek szeretete, 1995-ben Serkében gépmúzeu­mot rendezett be, amely évente egyszer megnyitja kapuit a látogatók előtt. Nagy az érdeklődés iránta, Eu­rópából főleg németek jönnek, de érkeztek már lá­togatók  Ausztráliából és Amerikából is. 

Farkas Ottó

gépmúzeum
Galéria
+9 kép a galériában
Megosztás
Címkék

Iratkozzon fel napi hírlevelünkre

A Facebook drasztikusan korlátozza híreink elérését. A hírlevelünkbe viszont nincs beleszólása, abból minden munkanapon értesülhet a nap 7 legfontosabb híréről.