2024. február 4., 12:48

Gennyes agyhártyagyulladás – amikor minden perc számít

Gyermekkorban a lázas betegségek igen gyakoriak. A szülő minden ilyen helyzetet szorongással él meg. Ez érthető. Az egészségügyis gondolatban csak legyint, a legtöbb esetben az ok banális vírusfertőzés, meggyógyul a gyerek magától is. A meningococcus okozta agyhártyagyulladás gyanújára azonban a szakember is felkapja a fejét. Ez azon kevés betegségek egyike, amikor az orvos is aggódik.

orvos
Fotó: Pixabay

Mi teszi ezt a betegséget még szakmai körökben is rettegetté? A meningococcus fertőzés olyan heveny (hirtelen fellépő, gyors lefolyású) betegség, mely az első tünetek megjelenését követően akár 24 órán belül halállal végződhet. Gyógyulás után is nagyon gyakran, körülbelül minden ötödik betegnél visszamaradó idegrendszeri károsodást okoz, míg tíz közül egy a leghatásosabb kezelés ellenére is meghal. Legnagyobb veszélyben a csecsemők, a serdülők és a fiatal felnőttek vannak.

Az invazív meningococcus betegség két formában jelenik meg. Kialakulhat agyhártyagyulladás, vagy véráramfertőzés (szepszis), amely kórformák együttesen is előfordulhatnak. Az agyhártyagyulladás (meningitis) az agyburkok gyulladásos megbetegedése, ami súlyos, életveszélyes állapot.
Mi okozza az agyhártyagyulladást?

Gennyes agyhártyagyulladást más baktérium is okozhat, például a pneumococcus (gyermekkorban a kötelező oltások védenek ellene), de jelentős részét az aktuálisan tárgyalt meningococcus nevű baktérium okozza, melynek több típusa ismert (A, B, C, W, Y). Magyarországon és Szlovákiában leggyakrabban a B és a C szerotípusok okoznak megbetegedéseket.

A meningococcus baktérium cseppfertőzés útján terjed emberről emberre, a légutakban megtelepedve gyulladást kelt, majd a gyulladt nyálkahártyán keresztül a véráramba, és/vagy az agyfolyadékba kerülhet. A fertőzés teljesen egészséges immunrendszer esetén is kialakulhat váratlanul, de egy éppen zajló légúti betegség megkönnyíti a baktérium szervezetbe történő bejutását. Ezzel magyarázható a téli, kora tavaszi betegséghalmozódás.
Melyek az agyhártyagyulladás tünetei?

A betegség korai felismerése nagyon nehéz, mert a kezdeti tünetek nagyon hasonlítanak egyéb légúti fertőzések tüneteire. Ezek a láz, fejfájás, hányinger, hányás, esetleg ízületi fájdalom. A nyakmerevség, amikor a beteg nem tudja állát a mellkasára húzni, már vészjósló jel. Csecsemőknél kevésbé jellegzetesek ezek a tünetek, inkább aluszékonyság, étvágytalanság, magas hangú sírás, a kutacs elődomborodása figyelhető meg. Néhány órán belül fényérzékenység, viselkedésváltozás, zavartság, kóma jelentkezhet. 

Amennyiben az agyhártyagyulladást vérfertőzés is kíséri, apró, gombostűfejnyi, majd egyre nagyobb élénkvörös bevérzéses (petechia) kiütések jelennek meg elsősorban az alhason és a végtagokon. Kiütések persze egyéb betegségeket is kísérnek, azonban nem minden kiütés jelez súlyos állapotot.

A „vizespohár próba” segítségével a szülők is azonosítani tudják a meningococcus fertőzés által okozott veszélyes petechiás-purpurás kiütéseket. Ha egy vizespohár falával a petechiára erős nyomást gyakorolunk, az nem halványul el és jól látható marad a vizespohár falán keresztül is.  A vírusfertőzéseket kísérő veszélytelen kiütések nyomásra eltűnnek, majd a nyomás megszűntével újból megjelennek.

Kik a veszélyeztetettek?

A két legveszélyeztetettebb korosztály a csecsemő- és kisdedkorúak, illetve a tinédzserek és fiatal felnőttek. A csecsemők és a 4 éven aluli gyermekek fokozott kockázatát immunrendszerük fejletlensége okozza.

A serdülők és fiatal felnőttek természetes életmódjuk következtében vannak jobban kitéve a fertőzés esélyének, hiszen a betegség sokszor zsúfoltabb környezetben jelentkezik (iskolák, bentlakásos kollégiumok, táborok, laktanyák, fesztiválok). A szoros kontaktus miatt gyorsan, igen magasra emelkedhet a tünetmentes hordozók aránya, így gyakrabban fordul elő megbetegedés, mint az átlagpopulációban. Fokozottan veszélyeztetettek még a 65 év felettiek és az immunrendszeri gyengeséggel élők.
Hogyan kezelhető?

Fertőzés esetén csak a korai felismerés, az időben elkezdett, célzott antibiotikum kezelés és az intenzív ellátás mentheti meg a beteg életét. Maradványtünetként halláskárosodás, mentális és magatartásproblémák, az agyfolyadék keringési zavara, agytályog, végtagbénulások, mozgászavarok jöhetnek létre.

A meningococcus baktérium okozta agyhártyagyulladás általában alig érdekli az embereket, sokan vannak, akik nem is hallottak róla. Ez érthető, hiszen hála istennek, ritka betegségről van szó. Szlovákiában az elmúlt években átlagosan 25-30 eset fordult elő, a halálos kimenetelű esetek száma azonban növekvő tendenciát mutat.
A megelőzésről

Oltással hatékonyan lehet védekezni. „Békeidőben” a védőoltás feleslegesnek tűnhet. Aztán, ha időközönként bejárja a médiát egy-egy tragikus hirtelenséggel elhunyt kamasz, vagy csecsemő híre, nagy lesz az ijedség. Ilyenkor két hét alatt annyi védőoltás fogy, mint egyébként egész évben, így az hiánycikké is válhat. Utólagos pánik helyett bölcsebb a megelőzést választani. Kétségtelen, hogy a védőoltás ára bizony elég borsos. Azonban a három egészségbiztosítóból kettő utólagosan visszatéríti az ár felét, érdemes ennek utánanézni.

A maximális védelmet 2 fajta oltóanyag beadásával lehet elérni.

A Bexsero oltás a meningococcus nevű baktérium B típusa ellen nyújt védelmet, térségünkben ez a leggyakoribb. Mivel ez a betegség különösen a csecsemőket veszélyezteti, ezért érdemes minél korábban elkezdeni az oltási sort, ideálisan már 2-3 hónapos korban. Az alapimmunizálás 2 oltásból áll, majd szükség van egy ismétlő oltásra is a 2. életévben.  Az oltás adagja jelenleg 90 euró.

A meningococcus baktérium további A, C, W és Y típusa ellen a Nimenrix vakcina véd. Csecsemőkortól bármikor beadható, általában egy adagra van szükség belőle. Ára 50 euró körül van.  

Amennyiben szeretnénk gyermekünket a meningococcus baktérium összes típusa ellen védeni, a költség 320 euróra is rúghat (ha a biztosítónk nem térít), persze több tételben, időben elnyújtva. Mi a sok? Mi a kevés? Mennyit ér az élet? A vakcinációt tekinthetjük életbiztosításnak is!
Útravaló
  • A meningococcus fertőzés ritka, de kiszámíthatatlan, nagyon súlyos betegség.
  • Teljesen egészséges immunrendszerű gyermekek és fiatal felnőttek életét változtatja meg akár egy nap alatt.
  • Lázas betegnél fellépő petechiás bőrkiütések – liláspiros bőrbevérzések – sürgősségi betegellátást igényelnek. Elő a vizespohárral!
  • E súlyos fertőzés elkerülésének leghatékonyabb módja a védőoltás.

Megjelent a Magyar7 2024/4. számában.

Megosztás
Címkék

Iratkozzon fel napi hírlevelünkre

A Facebook drasztikusan korlátozza híreink elérését. A hírlevelünkbe viszont nincs beleszólása, abból minden munkanapon értesülhet a nap 7 legfontosabb híréről.