2022. április 11., 09:55

Fontos tudni: az epilepszia nem kizárólag öröklött betegség

Az epilepszia lehet örökletes eredetű, de sok esetben a kiváltó okokat nem lehet behatárolni.

Hippoterapia
Az epilepsziás gyeremekek esetében a lovasterápia is sokat segíthet
Fotó: TASR

Ezt Ladislav Gurčík, a lőcsei kórház idegosztályának a főorvosa állítja, aki szerint a betegség főleg a gyermekek és az idősek körében jelentkezik.

Az epilepsziás rohamot nem maga a betegség váltja ki, előfordul, hogy az elfogyasztott nagy mennyiségű alkohol idézi elő.

Epilepsziás tüneteket produkálhatnak különböző neurofiziológiai betegségek, például stroke esetében, fejsérüléskor vagy valamilyen fertőzés következtében is jelentkezhetnek.

Az epilepszia kiváltó okai számos csoportba sorolhatók. Ezek lehetnek genetikaiak, szerkezetiek, autoimmun jellegűek, mérgezéssel, anyagcserezavarokkal összefüggőek. Komplex betegségről van tehát szó, amelyet különböző tényezők együttes hatása, illetve kombinációja okozhat.

A rohamok egyes típusai különböző tünetek formájában jelentkezhetnek: görcsök, a fej vagy a szemek rendellenes állapotai, a test rángató mozgásai. Gyakori a beszédzavar, az érzékszervek hibás működése, az izomtónus elvesztése, automatikus, nem ellenőrzött viselkedés, sztereotíp mozgás.

A főorvos felhívta a figyelmet, hogy roham esetén a beteg környezetében levő személyeknek meg kell akadályozniuk, hogy az illető esés közben megsérüljön, belélegezze a nyálát vagy a kihányt gyomortartalmat.

Gurčík nem javasolja, hogy a beteg száját erővel nyissák ki, esetleg kihúzzák a nyelvét vagy valamilyen tárgyat helyezzenek a szájnyílásba. A sérültet oldalára kell fektetni, feje kerüljön valamilyen puha anyagra. Ilyen helyzetben kell megvárni a görcsös rohamok elmúlását és a beteg öntudatra ébredését.

Az ideggyógyász szerint fontos a megelőző kezelés is, amelyre a második, nem kiváltott rohamot követően kerül sor. Általában egyetlen orvosságot alkalmaznak, esetleg néhány szert kombinálnak. Amennyiben az epilepszia gyógyszerre nem reagáló típusáról van szó, szükséges lehet a sebészi beavatkozás. Mint elmondta, napjainkban már több fajta korszerű módszer, képalkotó eljárás (CT, PET, stb.) ismert, amelyek segítségével könnyebben diagnosztizálható a betegség.

A főorvos jelenleg mintegy 200 epilepsziás beteget kezel a lőcsei kórházban. A kezelés célja a rohamok megelőzése vagy a számuk minimalizálása.

Megosztás
Címkék

Iratkozzon fel napi hírlevelünkre

A Facebook drasztikusan korlátozza híreink elérését. A hírlevelünkbe viszont nincs beleszólása, abból minden munkanapon értesülhet a nap 7 legfontosabb híréről.