Folyamatosan nő a drogfogyasztók száma a világon
Az ENSZ Kábítószer- és Bűnüldözési Hivatalának (UNODC) kétévente közzétett (a legútóbbi, 2017-es adatokat tartalmazó) dokumentuma szerint 271 millió drogfogyasztó volt a világon és számuk folyamatos növekedést mutatott az utóbbi években.

A dokumentum adatai szerint tíz év alatt 30 százalékkal nőtt drogfogyasztók száma világszerte. Átlagban a 15 és 64 év közötti lakosság 5,5 százaléka fogyasztott már kábítószert.
A jelentés adatai szerint a vizsgált időszakban 35 millió ember volt drogfüggő vagy szorult orvosi kezelésre kábítószer fogyasztása miatt, és ugyanebben az évben 585 ezer ember halt meg kábítószerfogyasztás, illetve azzal összefüggő betegségek miatt.
Az UNODC jelentése szerint hosszú távon és ismét a marihuána, illetve a kannabisz származékok számítanak a legelterjedtebb illegális drognak a világon.
A jelentés készítésekor 188 millió ember vallotta azt, hogy legalább egyszer fogyasztott már kannabiszt vagy kannabiszszármazékot, például hasist.
A fogyasztás tekintetében a második helyen az opiátok állnak, a vizsgált időszakban 53,4 millió ember fogyasztott olyan opiátokat, mint a heroin, fentanil vagy az ópium.
A jelentés szerint az opiátok népszerűsége nő, ugyanakkor ezeknek a szereknek a használatával összefüggésben hal meg a legtöbb ember, az összes elhalálozott 585 ezer drogfogyasztó mintegy kétharmada.
Jelentős mértékben nőtt a vizsgált időszakban a kokain termelés és fogyasztás is. A vizsgált évben kétezer tonnát állítottak elő ebből a drogból, ami majdnem negyedével több, mint az azt megelőző évben. A világon mintegy 18 millió kokainfogyasztó volt az adott évben.