Extrém hőség, extrém megterhelés! Hogyan viseljük el?
A korábban születettek már-már nosztalgiával gondolnak vissza azokra az évekre, amikor a 32 fokos meleg szinte elviselhetetlennek tűnt, és a hőmérő higanyszála ilyen magasra csak valóban ritkán szökött. Akkor is legfeljebb csak egy-két napra. És néhány nyári zápor elviselhetőbbé tette. Hol vannak már azok az idők, amikor 25-27 fokban vízbe merészkedtek az emberek? Ma lesz az idei nyár eddigi lemelegebb napja, sok régióban vörös riasztás van érvényben. A hőmérséklet helyenként elérheti akár a 38 fokot is! Mi ez, ha nem a pokol?

Habár a legtöbben már betéve tudjuk, nem árt, ha röviden átismételjük, mi is a teendő ekkora hőterhelés idején. A legfontosabb, hogy lehetőleg kerüljük az ilyenkor valóban gyilkos napsugarakat, maradjunk árnyékban. Igyunk sok folyadékot, elsősorban vizet, az alkohol kerülendő, mert kiszárít. Nagyon jó szolgálatot tesznek a lédús gyümölcsök, mint például a dinnye. Hordjunk kalapot, napszemüveget, szellős, természetes anyagokból készült ruhát, használjunk napkrémet. Sokan ilyenkor felfrissülés céljából felkeresik azokat a helyeket, ahol van légkondicionálás. Ilyenek a bevásárlóközpontok. Jót tesz a napi többszöri langyos vízzel való zuhanyozás is.
A fenti óvintézkedések betartása bizonyos szakmákat űzők számára szinte lehetetlenség. Hirtelenjében az útkaparók jutnak az eszünkbe, de extrém, kétszeres hőterhelésnek vannak kitéve a pékek és szakácsok is. Légkondicionálás nélkül már az irodai munka is kész rémálommá válhat.
Számos kutatás bizonyítja, hogy nagy melegben csökken a teljesítőképesség, és ez a gazdaság szinte minden szektorára igaz. Klímaberendezés nélküli zárt, átmelegedett térben, ahová beszorult a meleg, kibírni a nyolcórás műszakot bizony nem gyerekjáték.
A forróság miatt sokan érezzük úgy, mintha egyszerűen leállna az agyunk, tompák vagyunk, fejfájással küszködünk.
Egy szó, mint száz, a rendkívüli hőség gazdasági károkkal is jár, mivel több százalékkal is csökken a munkateljesítmény. Drámai a helyzet azért is, mert egyre többen vesztik életüket munkavégzés közben, a rendkívüli hőterhelés miatt.
Hogyan dolgozzunk kánikulában? Szerencsére a munkaadók is belátják, hogy a nagy meleg komoly hatással lehet dolgozóik teljesítményére. Ezért aztán megpróbálják úgy beütemezni a munkát, hogy a legmelegebb órákban ne kelljen dolgozni.
Sok munkahelyen „nyári menterend” lép érvénybe, korábbi munkakezdéssel, rendszeres pihenőidőkkel. A munkáltatók ilyenkor folyadékot és árnyékos helyet biztosítanak dolgozóiknak. Jó esetben az üzemi szabadságokkal is sikerül a kánikula egy részét „letudni”.
Szóba jöhet az is, hogy az alkalmazottak sűrűbben váltják egymást a munkahelyükön, de akár a munkaidőt, adminisztratív munka esetében a félfogadás idejét, is lerövidítik. A home office lehetőségét is egyre többen használják ki.
A klímakutatók már régóta kongatják a vészharangot, hogy lesz ez még rosszabb is. Egyes elemzések szerint 2050-re a nyári hőmérséklet mintegy 6 fokkal fog emelkedni! Ez „lefordítva” nagyjából azt jelenti, hogy szinte az egész nyár kánikulában, rekkenő hőségben fog telni. Európa nagy része is könnyen forró kályhává, elviselhetetlenné válhat.
Ez már most meglátszik az utazási trendeken. A mediterrán országok varázsa, a kibírhatatlan és hosszan tartó kánikulák, árvizek és a hirtelen időjárás-változás miatt kezd kopni. Sokan inkább elő- vagy utószezonban keresik fel a tengerparti üdülőhelyeket, amikor nincs olyan meleg és emberből is kevesebb van. Mellesleg anyagilag is jobban megéri…
A nyaralni vágyók egyre inkább Észak-Európa felé kacsingatnak. Szlovákiából sokan Lengyelországot, a balti országokat, Norvégiát választják szabadságuk helyszínéül. De Izland is sokakat csábít. Ott nincs annyira tikkasztó hőség, az ellátás színvonala pedig magas. Aki viszont nem akar, vagy nem tud olyan messzire utazni egy kis pihenésért, annak maradnak az itteni hegyek.
Remek felfrissülést nyújthatnak a rekkenő hőségben a tiszta vizű kanálisok is. Felhevült testtel azonban sose ugorjunk a vízbe! Először csak locsoljuk le magunkat, szoktassuk testünket a levegő hőmérsékleténél jóval hidegebb vízhez. Kellemes az is, ha csupán gázolunk a folyóvízben, vagy a lábunkat áztatjuk benne.