2020. április 9., 13:35

Extravagáns húsvéti kalapok a múltból

A színes virágokkal díszített húsvéti kalapokat eredetileg a vasárnapi misére kezdték hordani az angol nők. A hagyománynak később nagy divatja lett, olyannyira, hogy húsvéti kalapfesztiválok és parádék során mutatták be a hölgyek legújabb húsvéti kalap-kreációikat.

Galéria
+8 kép a galériában
Fotó: Internet
A húsvéti díszes kalapok története

A díszes húsvéti kalapok viselése keresztény hagyományokra vezethető vissza. Szokás volt ugyanis, hogy a húsvét vasárnapján tartott misére az emberek legszebb ruháikat vették fel. Angliában kiegészítőként virágokkal feldíszített, úgynevezett „húsvéti kalapokat” (Easter Bonnet) is viseltek a nők és a gyerekek.

Ugyanakkor a húsvéti kalapok viselésének pogány gyökerei is vannak. A virágokkal feldíszített különböző fejdíszek a tavaszi „ébredés” időszakát elevenítették meg, egyben a megújulás és a termékenység szimbólumai is voltak.

Hajdanán virág- és levélkoszorúkkal a fejükön ünnepelték az emberek a tavasz eljövetelét és az évszakok ciklikus megújulását. A hagyomány az angolszász termékenység istennő, Eostre/Ostara dicsőítésére szolgált, akinek hiedelemvilágához szervesen hozzátartozott a nyúl mint jelkép (vélhetően a szaporaság és a tavasz kapcsolata miatt), valamint a tojás, mint az új élet megtestesülése.

A díszes húsvéti kalapok viselése ugyanakkor szorosan kötődik egy másik amerikai hagyományhoz is. Az 1870-es években alakultak ki az ún. húsvéti felvonulások szokása (The Easter Parade). Ez időből származik a New York-i Fifth Avenue Parade nevezetű felvonulás, amely az első húsvéti parádé volt Amerikában.

Akkoriban nagy feltűnést keltett, ahogyan húsvétkor a csodaszép ruhákat és kalapokat viselő emberek kivonultak a Szent Patrik-székesegyházból és a környező templomokból, és végig sétáltak az Ötödik sugárúton. Az elkövetkezendő években egyre népszerűbbé vált ez a szokás. Csúcspontját az 1940-es években érte el, amikor mintegy egymillió ember vett részt a húsvéti felvonuláson. Idővel a hagyomány elvesztette vallásos jellegét, és mindinkább a jólét és jókedv ünneplésére irányult.  

Kalap vagy főkötő?

Az angol „easter bonnet” kifejezést leggyakrabban „húsvéti kalap”-ként szokás fordítani. A bonnet szó, azonban eredetileg „főkötőt, fejkötőt” jelent, vagyis áll alatt megköthető puha kalapot. Ugyancsak nevezik „szalagkötős kalapnak” is.

Nem világos, hogy a főkötő szót csupán azért kezdték-e használni, mert akkoriban ez volt a legáltalánosabb elnevezése a fejfedőknek, avagy ellenben, egy konkrét kalaptípusra utalt. Ez utóbbi esetében felmerül a kérdés, miért éppen díszes főkötők viselését választották az emberek húsvét megünneplésére?  

Egyik magyarázat lehet, hogy éppen a különböző főkötők váltak különösen népszerű divatkellékeké a 19. század végén, amely időszakból a húsvéti felvonulások hagyománya is származik.

Az asszonyok régen főkötővel védték a hajukat a porral és az erős napsugarakkal szemben, emellett a frizura megtartására is szolgált. Télen általában vastagabb és melegebb anyagból készült fejkötőt viseltek a nők, tavasszal és nyáron a vékonyabb anyagokból készült darabokat részesítették előnyben. Lehetséges, hogy éppen ezért esett a húsvétra a választás, mert a nők és asszonyok ekkor vehették újra elő a díszes tavaszi fejkötőiket.

A különböző fejkötők és fejfedők tehát eleinte praktikus okokat szolgáltak: védték a fejet és hajat. A 19. század előrehaladtával azonban egyre kifinomultabbá váltak és népszerű divatkellékekké módosultak. Ez éppen abban az időszakban történt, amikor hagyománnyá vált a húsvéti parádék és felvonulások szokása is, ezért az ünnepi öltözék kellékeként nem hiányozhattak a fejdíszek sem.

Miközben a húsvéti felvonulások egyre nagyobb népszerűségre tettek szert, a húsvéti fejkötők mindinkább veszítettek főkötő jellegükből. Ugyanakkor egyre inkább előtérbe kerültek a díszes kalapok.   

A húsvéti főkötők azonban nem tűntek el teljesen, és találkozhatunk velük a későbbiek is.

Ezt a kalaptípust láthatjuk viszont azokon a régi fotókon, ahol hollywoodi hírességek lettek megörökítve egy-egy érdekes húsvéti fejdísszel (lásd a képi mellékletben). Audrey Hepburn például egy csodás virágokkal borított főkötőt visel, áll alatt egy hatalmas szalaggal megkötve.

Milyen az igazi húsvéti kalap?

Ma már a húsvéti kalapok terén is minden a méretről és feltűnésről szól. Előnyt élveznek ezért a hatalmas, őrült és furcsa húsvéti kreációk, amelybe húsvéti nyuszikat, tojásokat és csibéket rejtenek az alkotók. Külföldön a gyermekek körében egyébként nagyon népszerű a húsvéti kalapok készítése.

Az eredeti húsvéti fejdíszek sokkal egyszerűbbek voltak, és a természet erőit idézték. Virágokból, zöld növényekből, levelekből készültek, mivel a megújulást és a tavasz megérkezését szimbolizálták.

A sajátos és extravagáns húsvéti fejdíszek azonban a múltban is hódítottak. Már az 1940-es és 50-es években is születtek igazán szokatlan húsvéti kalap-kreációk. Például egy 1959-ből származó fekete-fehér fotón egy angol hölgyet látunk, aki nemes egyszerűséggel két sor tojástartót visel a fején. A tojásokkal sűrűn megrakott tojástartó tetején némely tojásokból a kiscsirkék is kikeltek már és vidáman csipognak. A húsvéti kalap-kreáció egy hatalmas szalaggal van átkötve a hölgy álla alatt.

Egy másik baltimore-i hölgy egy hatalmas húsvéti fejdíszben pompázott az 1982-es húsvéti felvonuláson. Óriási plüss nyuszik, fonott kosarak és szalmavirágok kandikálnak ki a fejdíszéből, amely egy nagy karimájú kalapra lett rögzítve.

Különösen extravagáns a Sacramento-ból származó hölgy húsvéti fejdísze (1956). Az ovális alapra egy szétnyitható ruhaszárító állványt rögzítettek, erre még néhány apróbb ruhaneműt és egy konyharuhát is felcsipeszeltek. A kalap hátsó részéről pedig egy fából készült mosódeszka csüng le egész a hölgy tarkójáig.

Az említett húsvéti kalap-kreációkhoz képest Elizabeth Taylor egy igazán „visszafogott” és „elegáns” húsvéti kalapot visel. A színésznő fejére oldalt egy mini füles kosarat rögzítettek, amelyből kiscsibék kukucskálnak ki, mindez színes szalagokkal díszítve. Jane Greer amerikai színésznő is hasonló fejdíszt viselt: a fonott, hatalmas masnival kiegészített húsvéti kosárkában egy húsvéti nyuszi csücsül, hímes tojásokkal körülvéve (1947).

Végezetül még említsük meg Ann Miller, amerikai táncos és színésznő pompás húsvéti fejdíszét is 1947-ből. A cilinder alakú keménykalap színes virágokkal van beborítva, melyből éppen egy hatalmas fehér nyuszi bújt elő.

Galéria
+8 kép a galériában
Megosztás
Címkék

Iratkozzon fel napi hírlevelünkre

A Facebook drasztikusan korlátozza híreink elérését. A hírlevelünkbe viszont nincs beleszólása, abból minden munkanapon értesülhet a nap 7 legfontosabb híréről.