2025. március 17., 18:35

Évente 600 ezer tonna élelmiszert dobunk ki Szlovákiában

Szlovákiában csökkenteni kellene az élelmiszer-pazarlást, ennek megoldása egy hatékony élelmiszersegély-rendszer kiépítése lehetne a rászorulók számára, például az egyedülálló szülők és a marginalizált csoportok részére. A hétfői sajtótájékoztatón Simona Zacharová, a szlovák kormány civil társadalom fejlesztéséért felelős megbízottja ismertette a Redipom elnevezésű pilotprojektet, amely az élelmiszersegély hatékonyabb elosztását célozza.

élelmiszer
Fotó: Pexels

„Ez a projekt menedzsment szempontból és szakmailag is hatékony megoldást kínál az élelmiszersegély elosztására, pontosan oda, ahol a legnagyobb szükség van rá. Ha keletkeznek biztonságos és fogyasztható élelmiszerfeleslegek, semmilyen okot nem látunk arra, hogy ne jussanak el azokra a helyekre, ahol az embereknek szükségük van rájuk – például egyedülálló szülőkhöz és kis családokhoz” – mondta Zacharová.

A szakértő szerint a projektnek magában kell foglalnia egy jól működő raktározási és logisztikai rendszert. A cél három központi raktár létrehozása az ország különböző részein, hogy gyorsan és rugalmasan tudjanak reagálni a lakosság szükségleteire.

„Hatékony élelmiszersegély, biztonságos élelmiszer a rászorulóknak, a disztribúció megfelelő módjának kidolgozása, jobb infrastruktúra – azaz nagyobb támogatás az ezzel foglalkozó civil szervezeteknek, valamint egy fenntartható és működőképes élelmiszer-adományozási rendszer” – tette hozzá Zacharová.

A háztartások a legnagyobb élelmiszerpazarlók

Gabriela Matečná, a szlovák Környezetvédelmi Minisztérium államtitkára pontosította, hogy az Európai Unió évente 80 millió tonna élelmiszerhulladékot termel, ami egy főre vetítve Szlovákiában évi 100 kilogrammot jelent. Az élelmiszerpazarlás legnagyobb részét – 42%-át – a háztartások okozzák. Matečná hangsúlyozta, hogy az élelmiszerhulladékot nem feltétlenül kell megsemmisíteni, mert sok élelmiszer a minimális fogyaszthatósági idő lejárta után is biztonságosan elfogyasztható.

Pilotprojekt: élelmiszer-pazarlás csökkentése és segélyközpontok létrehozása

Alexandra Kolarik, a Szlovákiai Élelmiszersegély Platform ügyvezető igazgatója elmondta, hogy a következő három évben a pilotprojekt révén csökkenhet az élelmiszerpazarlás, miközben elindulhatnak az élelmiszersegély-központokés fejleszthetik a raktározási és disztribúciós kapacitásokat, beleértve az infrastruktúrát is.

„Szlovákiában a statisztikák szerint 102 élelmiszersivatag található, vagyis olyan régiók, ahol az emberek nem jutnak megfelelő élelmiszerhez – ilyen például Zliechov, Svidník és Kelet-Szlovákia több térsége is. A 21. században ennek már nem szabadna megtörténnie” – hangsúlyozta Zacharová.

Megosztás
Címkék

Iratkozzon fel napi hírlevelünkre

A Facebook drasztikusan korlátozza híreink elérését. A hírlevelünkbe viszont nincs beleszólása, abból minden munkanapon értesülhet a nap 7 legfontosabb híréről.