„Emlékeket” hordozhatnak az átültetett szervek
A sejtmemória lehetőségeit és az epigenetikai folyamatok távlatait is vizsgálta a szervátültetések összefüggésében orvosspecialisták egy csoportja, amely arra a következtetésre jutott, hogy a transzplantált szervek bizonyos „emlékeket” adhatnak át a donortól az új szervezetnek – az erről szóló tanulmányt a cureus.com orvostudományi szakportálon tették közzé, arról több hírforrás, köztük a naturalnews.com is beszámolt.

A tanulmány készítői szerint a vonatkozó kutatások eredményei arra mutatnak, hogy bizonyos esetekben a szívátültetésen átesett betegek preferenciái, érzelmei és emlékei hasonulást mutatnak a donorokéhoz, ami az átültetett szerv emlékezettárolásának egy eddig ismeretlen formájára enged következtetni. A tanulmányban az ilyen feltételezhető emlékezet-mechanizmusok között említik a sejtmemóriát, illetve az epigenetikai módosulásokat is. Az epigenetika a gének öröklődési folyamata azon területének vizsgálata, amely nem a DNS szekvenciájának különböző változatai által okozott eltérések öröklődésére összpontosít, hanem az adott szekvencia kódolt információjának átadása, transzkripciója során bekövetkezett változásokat vizsgálja.
A jelenséggel már korábban is foglalkoztak tudományos szinten, egy a témában a Colorado egyetemen készült, 2022-es keltezésű tanulmány a vizsgált személyekre hivatkozva arról számolt be, hogy a szervátültetésen átesett betegek csaknem 90 százaléka számolt be egyéniségváltozásról. Bár kétségkívül nagyon érdekes jelenségről van szó, annak pontos okai még bizonyításra várnak és a működési mechanizmusának feltárása vélhetően még hosszú időt vesz majd igénybe.