„Emlékeket” hordozhatnak az átültetett szervek

A sejtmemória lehetőségeit és az epigenetikai folyamatok távlatait is vizsgálta a szervátültetések összefüggésében orvosspecialisták egy csoportja, amely arra a következtetésre jutott, hogy a transzplantált szervek bizonyos „emlékeket” adhatnak át a donortól az új szervezetnek – az erről szóló tanulmányt a cureus.com orvostudományi szakportálon tették közzé, arról több hírforrás, köztük a naturalnews.com is beszámolt.

 

kórház, operáció
Illusztrációs felvétel
Fotó: unsplash.com
„A szervátültetések, és azon belül különösen a szívátültetések utótörténéseinek vizsgálata olyan érdekes és mindezidáig kevéssé feltárt jelenségeket hozott napvilágra, amelyek kérdőjeleket vetnek fel az emberi emlékezet, az identitás és a tudat eddigi, hagyományos értelmezésében” – írták a szívmemória feltárását középpontba állító tanulmány bevezetőjében.

A tanulmány készítői szerint a vonatkozó kutatások eredményei arra mutatnak, hogy bizonyos esetekben a szívátültetésen átesett betegek preferenciái, érzelmei és emlékei hasonulást mutatnak a donorokéhoz, ami az átültetett szerv emlékezettárolásának egy eddig ismeretlen formájára enged következtetni. A tanulmányban az ilyen feltételezhető emlékezet-mechanizmusok között említik a sejtmemóriát, illetve az epigenetikai módosulásokat is. Az epigenetika a gének öröklődési folyamata azon területének vizsgálata, amely nem a DNS szekvenciájának különböző változatai által okozott eltérések öröklődésére összpontosít, hanem az adott szekvencia kódolt információjának átadása, transzkripciója során bekövetkezett változásokat vizsgálja.

A tanulmány készítői számos konkrét eset megfigyelésére hivatkozva rendhagyónak számító megállapításokat tesznek: ezek közül a súlyponti az, hogy a transzplantáción átesett betegek a beültetett szervvel együtt bizonyos emlékekhez is juthatnak a szervdonortól. A tanulmány készítő kutatók szerint az ilyen esetek leggyakrabban a szívátültetésen átesett betegek esetében figyelhetők meg, de akadnak ilyen példák azok esetében is, akik ilyen módon kaptak új vesét vagy tüdőt.
„Ezek az új megfigyelések bizonyítékok lehetnek arra, hogy a szívátültetés együtt járhat, bizonyos személyiségi jegyek és emlékek átadásával a donor részéről, ami kétségbe vonja az emlékezetre és az identitásra vonatkozó hagyományos értelmezéseket” – írták a tanulmányban, rámutatva, hogy a szív ideghálózata és az agy közti kétoldalú kommunikáció is alátámasztani látszik azt a teóriát, hogy a kettő közt olyan kapcsolat van, amely befolyásolhatja az emlékezetet és az egyéniséget.
Emberi szervek - máj, tüdő, vesék, szív - grafika - illusztráció
A heves szakmai vitát kiváltó megállapításokat a kutatók számos konkrét eset vizsgálatával próbálják alátámasztani. Ezek sorában említik egy kilenc éves kisfiú esetét, akinél megmagyarázhatatlan víziszony alakult ki, miután egy vízbefúlt kislány szívét ültették át belé, holott nem volt tudomása arról, hogy a donor miképpen halt meg. Egy másik esetben egy homoszexuális férfi szexuális irányultságának megváltozására került sor, miután egy ugyancsak homoszexuális nőtől kapott átültetett szívet. Több olyan esetről is vannak feljegyzések, amikor a szervátültetésen átesett páciensek esetében gyökeres változás állt be az általuk kedvelt ételek terén vagy éppen megmagyarázhatatlan okokból rendkívül nagy változtatásokat valósítottak meg az életstílusukban.

A jelenséggel már korábban is foglalkoztak tudományos szinten, egy a témában a Colorado egyetemen készült, 2022-es keltezésű tanulmány a vizsgált személyekre hivatkozva arról számolt be, hogy a szervátültetésen átesett betegek csaknem 90 százaléka számolt be egyéniségváltozásról. Bár kétségkívül nagyon érdekes jelenségről van szó, annak pontos okai még bizonyításra várnak és a működési mechanizmusának feltárása vélhetően még hosszú időt vesz majd igénybe.

 

Megosztás
Címkék

Iratkozzon fel napi hírlevelünkre

A Facebook drasztikusan korlátozza híreink elérését. A hírlevelünkbe viszont nincs beleszólása, abból minden munkanapon értesülhet a nap 7 legfontosabb híréről.