2019. december 18., 19:38

Élő vagy mű? Milyen fenyőt válasszunk?

A napokban van a karácsonyi fenyővásárlás csúcsszezonja. Aki környezettudatos, az inkább műfát vesz, míg mások karácsonykor nem tudnak meglenni fenyőillat nélkül. Hogy melyikkel járunk jobban? Töltsünk tiszta vizet a pohárba!

karácsonyfa elvitel
Fotó: TASR
Széndioxid lábnyom

A vágott fenyő illatával elárasztja az egész lakást, de néhány nap, jó esetben pár hét után a szemétbe kerül. Mű fenyőfák esetében a legnagyobb gond az újrahasznosítás. Érdemes figyelembe venni, hogy mekkora szén-dioxid terheléssel jár a műfenyő likvidálása.

A különleges ültetvényeken nevelt fenyőfák menedéket nyújtanak az apró énekesmadaraknak, megkötik a CO2-tőt, oxigént termelnek és megújuló forrásként szolgálnak. A műanyag fenyőfák viszont már gyártásukkor szennyezik a környezetet, 40 kiló szén-dioxid termelésével.

Legalább 10 év

Ennyi ideig kellene használnunk egy-egy műfenyőt ahhoz, hogy kisebb környezetkárosító hatása legyen, mint a vágott fenyőnek. De még akkor is gondot okoz a likvidálásuk, hiszen többnyire PVC-ből készülnek, amit nagyon nehéz újrahasznosítani. A gond a fém részekkel van, amelyeket műanyagba burkolnak.

A mű fenyőfa széndioxid termelésébe bele kell számítani az anyagok előállítását és a szállítás költségeit is, többnyire ezek is Kínából származnak.

Hogyan szabaduljunk meg tőle?

Szakértők szerint minden kétséget kizáróan környezetkímélőbb, ha a legszebb ünnepre vágott fenyőfát díszítünk. Még akkor is, ha az olyan fák tűlevelei, mint a lucfenyő vagy a Nordmann fenyő jóval hosszabb ideig bomlanak el, mint a közönséges falevelek és ezzel üvegházhatású gázok szabadulnak fel.

Ha a fát eltüzeljük vagy apró darabokra vágva szétszórjuk a kertben, mintegy 80 százalékkal csökkentjük a széndioxid lábnyomot.

A legjobb választás a cserepes

Szerencsére nálunk is egyre inkább terjed az élő, cserepes fenyőfák vásárlása. Ezek többféle méretben is kaphatók, sőt kölcsönözhetők is. A kicsik nagy előnye, hogy akár évekig is szolgálhatnak karácsonyfaként, a nagyobbakat azonban jóval korábban, egy-két éves használat után többnyire ki kell ültetni.

Egy szó, mint száz, a cserepes fenyő, évről évre növekedve, igazán pompás díszévé válik minden nappalinak karácsony idején. Amire érdemes vigyázni, az a meleg szobába való beszoktatása. A hirtelen hőmérséklet-változástól ugyanis könnyen sokkot kaphat. Tehát eleinte csak a verandára, esetleg fűtetlen helyiségbe rakjuk, csak aztán kerüljön a szobába. Sose rakjuk radiátor vagy kályha közelébe!

A karácsonyfa újrahasznosítása
Fotó:  pixabay

Számoljunk azzal is, hogy élő fenyőt, ha nem akarjuk megölni, nem tarthatunk a lakásban egészen vízkeresztig. Fontos, hogy öntözzük, időnként permetezzünk vizet a tűlevelekre is. Pompás dísze lehet a balkonnak, esetleg a bejáratnak, ahol sokkal jobban fogja érezni magát, mint a meleg szobában. A cserepes fenyőt akár már a következő év kora tavaszán, vagy bármikor a következő években kiültethetjük a szabadba, kertünk díszévé válhat. Akár még unokáink is gyönyörködhetnek benne.

Megosztás
Címkék

Iratkozzon fel napi hírlevelünkre

A Facebook drasztikusan korlátozza híreink elérését. A hírlevelünkbe viszont nincs beleszólása, abból minden munkanapon értesülhet a nap 7 legfontosabb híréről.