2023. október 18., 19:01

Ellenőriztessük a kéményeket és kazánokat!

A fűtési szezon kezdetekor kötelességünk ellenőriztetni és kitisztíttatni a kéményeket. Ez azért is fontos, hogy elkerüljük a tűzeseteket.

kémény
Fotó: pixabay.com

Aki kályhával vagy kandallóval fűt, annak évente legalább egyszer ki kell hívnia a kéményseprőt, hogy ellenőrizze és kitisztítsa a kéményt. Ezt a törvény is előírja. Kondenzációs gázkazánok esetében kétévente szükséges az ellenőrzés.

Az 50 kW-os teljesítményél nagyobb, szilárd tüzelőanyagra működő eszközök esetében évente kétszer kell ellenőrzést tartani.

Ha ezt nem tesszük meg és a kéményt nem tisztíttatjuk ki a megadott határidőn belül, helyszíni bírságot fizethetünk 100 euró értékben, szabálysértési eljárás során a pénzbüntetés akár 331 euró is lehet.

A revíziót egyszer végzi el a kéményseprő, mégpedig akkor, amikor a kéményt beüzemeljük, megváltoztatjuk a tüzelőanyagot, vagy a fűtés forrását, esetleg tűz vagy az épület felújítása után visszaállítjuk a kéményt. Az ellenőrzést követően igazolást kapunk a kéményseprőtől.

A legtöbb tűzkár éppen a fűtési szezonban történik. A biztosító minden esetben utánajár, hogy a kémény és a füstelvezető rendben volt-e.

Tüzet okozhat a fűtőtestek elhanyagolt állapota is. De könnyen tűz üthet ki akkor is, ha a kályha gyúlékony anyag közelében van, vagy a gyertyát őrizet nélkül hagyjuk. Gyakran okoz tüzet a rövidzárlat is. Mivel a tűzkárok általában mindig tetemesek, érdemes odafigyelnünk a kémények és fűtőtestek rendszeres ellenőrzésére. A tűzkár elleni biztosítás minden lakás-vagy házbiztosításban szerepel. De ha a kémény vagy fűtőtest okozta a tüzet, akkor biztosító a klienstől kéri a kémény ellenőrzését és kitisztítását igazoló dokumentumot.

Megosztás
Címkék

Iratkozzon fel napi hírlevelünkre

A Facebook drasztikusan korlátozza híreink elérését. A hírlevelünkbe viszont nincs beleszólása, abból minden munkanapon értesülhet a nap 7 legfontosabb híréről.