Elhunyt Erich von Däniken
90 éves korában elhunyt a földönkívüli civilizációkról számtalan könyvet író svájci Erich Anton Paul von Däniken, akiről Carl Sagan amerikai csillagász jelentette ki, hogy nem egy könyve a vágyvezérelt gondolkodás ékes példája, amelyet az iskolában kéne tanítani a logikai buktatók tárházaként.
Däniken 1935. április 14-én született Zofingenben, Svájcban. Noha szigorúan katolikus neveltetést kapott, már iskolás éveiben szembefordult az egyház hivatalos Biblia-magyarázatával. Sokkal jobban érdekelte a csillagászat és szabályosan lázba jött, amikor a repülő csészealjakról halott.
Kiszabadulását követően egy szálloda igazgatója lett, Ekkoriban írta első könyvét (a címe: A jövő emlékei) Nem sokkal később ismét összeütközésbe került a törvénnyel, számviteli csalást követett el és a törvénytelenül megszerzett hatalmas kölcsönből utazgatott és úgymond kutatgatott. Ebből ismét börtönbüntetés lett, de közben újabb könyveivel már nemzetközileg ismert szerzővé vált.
Sokszor írt rejtélyesnek vagy megmagyarázhatatlannak tűnő építményekről vagy képződményekről, amelyek szerinte a földönkívülieknek köszönhetően keletkeztek. Bizonyos gondolatokat, ötleteket már előtte is megfogalmaztak, de ő – bár feltehetően ismerte ezeket – nem hivatkozott rájuk. Nyilván azért sem, mert azok csupán hipotézisek voltak, ő viszont valóságként értelmezte a maga állításait. Különösen a szakmailag laikus olvasók körében volt nagyon népszerű, jóllehet az általa közreadott „tényeket” tudományosan cáfolták.
A sikerkönyvíró több tucat művét szentelte földönkívüliek állítólagos nyomainak a Földön. Ismertségét olyan - tudományosan el nem ismert - elméleteknek köszönhette, hogy időtlen időkkel ezelőtt a földönkívüliek, akiket az emberek isteneknek tartottak, látogatást tettek a Földön, megmutatták technológiájukat és megváltoztatták az emberi örökítőanyagot is. Azt is vallotta, hogy egyebek között az egyiptomi piramisok is földönkívüliek segítségével épülhettek. Youtube-csatornáján a szakácsból lett író egész előadásokat szentelt az űrből érkezett látogatóknak. Első könyve 1968-ban, az űrkutatás korszakának kezdeti éveiben jelent meg A jövő emlékei címmel. Könyveit több mint 30 nyelvre fordították le, világszerte mintegy 70 millió példányszámban jelentek meg.
Däniken 2026. január 10-én hunyt el Interlakenben.