2020. augusztus 30., 14:43

Egyre távolabb egymástól

A koronavírus okozta járvány második hullámáról szólnak a hírek tájainkon is, a fertőzöttek száma ismét magasra szökött, és egyre többen gondolkodnak azon, hogy a tavasz után az őszt is elzárva fogjuk tölteni. Közben, ahogy eddig nem annyira feltűnő módon, de folyamatosan távolodunk és átalakulunk, miközben azért a szokásaink elárulnak bennünket.

Olvassunk csak bele a hírekbe. Online megoldások sorát kínálták a járvány alatt, s ezek jelentős része már a mindennapokba is beköszöntött.

A vásárlók 79 százaléka az érintésmentes bankkártyás fizetést választja, legfontosabb motivációként a biztonságot és a tisztaságot említve, derült ki a Mastercard 19 országban, 17 ezer vásárló bevonásával végzett tavaszi felmérésből. Közben már a bűvös négyszámos kód nélkül akár 50 eurót is fizethetünk.

Arról azonban nem szabad elfeledkeznünk, hogy mindez nemcsak a pénzügyi szokásainkról árul el információkat. „Csak tartsa a kártyáját a fizetési terminálhoz, és már kész is! A fizetését máris feldolgozták. A vezeték nélküli technológia a kulcsa az új fizetési módszernek – még könnyebbé és kényelmesebbé téve az ügyfelei életét. Ön optimalizálhatja a feldolgozási időt a pénztáraknál, továbbá értékes időt és erőforrást takaríthat meg” – olvashatjuk a magyarázatot az egyik témával foglalkozó oldalon. Közben pedig azt is látjuk, a globális válsághelyzet miatt felerősödött a készpénzhasználattal kapcsolatos aggodalom, a vásárlók szívesebben használják a megnyugtatóbb érintésmentes technológiát. Világszerte a megkérdezettek 46 százaléka, a 35 év alattiaknak pedig az 52 százaléka olyan kártyára váltott a fizetéseknél, ami alkalmas az érintésmentes fizetésre. A válaszadók túlnyomó többsége (82 százalék) tartja tisztábbnak az érintésmentes fizetést, ráadásul így akár a tizedére csökkenhet a pénztárnál eltöltött idő. A vásárlók 74 százaléka a világjárvány után is szeretné megtartani a mostani, érintésmentes fizetési szokását.

bankkártya

A társadalmi távolságtartás azonban nemcsak az emberek közötti interakciókat érinti, vonatkozik az olyan eszközökkel való érintkezésekre is, mint a kártyaterminál vagy a pénztárak – mutatott rá a közleményben Blake Rosenthal, a Mastercard alelnöke és kártyaelfogadási megoldásokért felelős vezetője.

Az érintésmentes technológia biztonságosabb, tisztább és gyorsabb fizetést biztosít a pénztárnál, és a mostani, kritikus időkben nagyobb kontrollt jelent a fizikai távolság felett, tette hozzá.

A Mastercard adatai szerint az első negyedévben világszerte több mint 40 százalékkal nőttek az érintésmentes tranzakciók. Ráadásul az eddig a készpénz uralta, 25 dollár alatti fizetések 80 százalékát is így rendezik. Ennek oka egyszerű: a fogyasztók egyre inkább arra törekednek, hogy gyorsan be- és kijussanak az üzletből, anélkül, hogy a terminálhoz kelljen érniük.

A felmérés alapján februárban és márciusban az élelmiszerboltokban és a gyógyszertárakban ment végbe jelentős változás. Ezekben az üzletekben az érintésmentes tranzakciók száma kétszer olyan ütemben emelkedik, mint a hagyományos kártyás fizetéseké.

A szokásaink pedig nem csupán a vírus hatására alakultak át. A fizikai távolodást a kor szelleme is diktálja, aminek köszönhetően a fogyasztói szokásaink is átalakulnak.

Az pedig egyáltalán nem biztos, hogy a kártyás fizetés megfontoltabbá teszi az embert, hiszen a pénzköltés ilyen formája sokkal kényelmesebb, s kevésbé fájdalmas, hiszen nem kell megválnunk a készpénztől.

A téma kapcsán érdekes megemlíteni a Világgazdaság egyik cikkét, amely szerint mintegy 80,5 millió forint bevétele származott tavaly a Sziget Kulturális Menedzser Iroda Zrt.-nek (Sziget) a fesztiválkártyákon maradt összegekből. Hozzáteszik, hogy a fesztiválozók által a társaságnál hagyott feltöltések ugyan évről évre csökkennek. 2017-ben ezen a soron 261, 2018-ban több mint 104 millió forintot könyvelt el a Sziget, de az összeg továbbra is tetemesnek mondható.

pénztárca

A biztonság mellett tehát további előnyökkel is jár a kártyás rendszer, amely egyre könnyebbé teszi a fizetést, miközben már tájainkon is hódítanak a világ legnagyobb vállalatainak, a Google-nak, vagy éppen az Apple-nek a fizetést segítő szolgáltatásai. A fejlődés pedig egyre gyorsul, hiszen egyre több szolgáltató igyekszik meggyőzni bennünket a biztonságos termékéről, egyre erősítve a vágyat, hogy a lehető legkevesebb érintés mellett tudjunk vásárolni vagy éppen csak számlát fizetni.

Reméljük, közben azért nem csupán intelligens gépi rendszerekkel fogunk találkozni, hanem emberekkel is, mert egyszer csak visszatérünk a nyugodtabb hétköznapokba, ahol jó volna bitek mellett emberi szavakat is hallani.

Megjelent a Magyar7 hetilap 2020/35. számában.

Megosztás
Címkék

Iratkozzon fel napi hírlevelünkre

A Facebook drasztikusan korlátozza híreink elérését. A hírlevelünkbe viszont nincs beleszólása, abból minden munkanapon értesülhet a nap 7 legfontosabb híréről.