Egy teknősről nevezték el a világ legnagyobb pajzsvulkánját
Egy nemrégiben közzétett tanulmányban a Hawaii Egyetem Óceáni és Földtudományi Iskolájának kutatói felfedték a Föld legnagyobb és legforróbb pajzsvulkánját. A geológusok szerint a Pūhāhonu több mint kétszerese az előző rekordőr, a Mauna Loa méretének a Hawaii-szigeteken. A felfedezés segíthet jobban megérteni a Csendes-óceán északi részén található, tengerparti vulkánok hatalmas láncolatát.

Az új kutatások szerint a Hawaii Pūhāhonu a Föld legnagyobb és legmelegebb pajzsvulkánja, bár alig látható, mivel hegyének csak egy kisebb része látszik a tengerszint felett. Pūhāhonu egy hawaii szó, amely azt jelenti, hogy „teknős felbukkan a víz felszínén, hogy levegőt vegyen". Az újonnan felfedezett pajzsvulkán körülbelül 1 100 kilométerre fekszik északnyugatra Honolulutól és egyetlen olvadt kőzetforrásból alakult ki.
Az óceán fenekétől a csúcsig mérve a Föld legmagasabb pajzsvulkánja a Mauna Loa lenne, ám még mindig közel sincs olyan óriási, mint Pūhāhonu, hiszen annak a térfogata „csak" körülbelül 83 ezer köbkilométer. Sokáig szintén esélyes volt a bolygó legnagyobb egyedi tűzhányója címre a Japán keleti partjainál fekvő Tamu Massif is a maga mintegy 550 ezer négyzetkilométeres méretével, ám tavaly kiderült róla, hogy mégsem pajzsvulkán.
A pajzsvulkánok az alakjukról kapták a nevüket: lapos, a területükhöz képest alacsony képződmények:akkor alakulnak ki, amikor anyaguk, az igen híg bazaltláva túlfolyik a lávató peremén, lezúdul és szétterül a hegyoldalon.