Egy kisebb ország költségvetésének megfelelő összeget költenek plasztikai műtétekre a világon
Kezdetleges plasztikai beavatkozásokkal már az ókori Egyiptomban is foglalkoztak, de az "iparág" mintegy 600 évvel időszámításunk előtt vált szélesebb körben alkalmazottá, Indiában, ahol ezekkel a műtétekkel már a megcsonkított bűnözők esetében kezdtek el élni. Az akkor használt módszerek, értelemszerűen még mérföldekre voltak a modern plasztikai sebészet kínálta lehetőségektől és a beavatkozások száma arányaiban is csak a társadalom jóval kisebb szeletét érintette mint ma.

Az esztétikai plasztikai sebészet azonban a 21. századra óriási tömegeket érintő iparággá és nem utolsósorban rendkívül jövedelmező üzletté nőtte ki magát. Ezt mutatják a számok is, melyek szerint manapság évente több mint tízmillió ilyen beavatkozást végeznek el az orvosok pácienseiken, akik ezért Szlovákia éves költségvetését meghaladó összeget fizetnek ki.
Talán nem meglepő adat, hogy az esztétikai plasztikai sebészeti beavatkozások túlnyomó többségét még mindig nők végeztetik el.
Mondhatnak bármit a harcos feministák vagy a nemek közti - igenis valós - különbségeket eltagadni akarók, a számok önmagukért beszélnek. Bár bizonyos - főként nyugati - országokban a férfiakon végzett szépítő jellegű plasztikai beavatkozások száma is nő, többségében továbbra is a lányok és az asszonyok azok, akik kockázatot vállalva önként fekszenek a plasztikai sebész kése alá, a teljesen továbbra sem kizárható kockázati tényezők dacára is.
Az ISAPS, a Plasztikai Sebészet Nemzetközi Társaságának a legfrissebb,
2018-as adatai alapján világviszonylatban a nők körében a mellnagyobbítás a leggyakrabban igénybe vett sebészeti szolgáltatás. A mellnagyobbítást a zsírleszívás, majd a szemhéjplasztika követi. A nők körében leggyakoribb plasztikai beavatkozások top5-ös listáján szerepel még a has plasztika, illetve a mellmegemelés is.
Az ISAPS statisztikái szerint 2018-ban világszerte 10 607 227 plasztikai műtéti beavatkozásra került sor, a legtöbb 35-50 éves korú nők körében.
A már-már hétköznapinak számító plasztikai műtétek mellett vannak kevésbé ismert és esetenként meglehetősen bizarr beavatkozások is. Ezek közé sorolható a fenéknagyobbítás vagy éppen a kidolgozott izmok látszatát adó szilikon beültetések is.
A kínálatból
az egyik legbizarrabb beavatkozásnak a szűzhártya plasztika tűnik.
Ennek során helyreállítják a szűzhártya eredetivel közel azonos állapotát, majd lézeres kezelésekkel rugalmassá és fiatalossá teszik az intim területeket. A rossznyelvek szerint a használtautó-piacon leginkább a tachométer lecsavartatásához hasonlítható beavatkozás kapcsán, egyelőre nem szólnak beszámolók arról, hogy a szűzhártyaplasztikához kérhető-e olyan mentális tréning is, amely lélekben is meg nem történté teszi az előzményeket.
Bár az esztétikai plasztikai sebészet árai az elmúlt évtizedekben egyre szélesebb társadalmi rétegek számára lettek anyagilag is hozzáférhetők, az árak továbbra sem mindenki pénztárcájához szabottak.
a zsírleszívásé 1 424 euró,
a szemhéjplasztikáé pedig 693 euró,
a has plasztikáért átlagosan 1 736 eurót kell fizetni,
míg a mell megemelésének átlagban 2 660 € az ára.
A hozzáférhető árakat és a világszerte évente elvégzett beavatkozások számait átlagolva, megbecsülhető, hogy ezekért a műtétekért világszerte mintegy 15-20 milliárd eurónak megfelelő összeget fizetnek ki a páciensek évente. Csak hozzáhasonlításképpen ez az összeg hozzávetőlegesen Szlovákia egyéves teljes költségvetései bevételeinek felel meg.