2024. november 23., 11:50

Egy képeslap nyomában

Amikor az első bécsi döntés eredményeként 1938. november 5-e és 10-e között a Magyar Királyi Honvédség kijelölt seregtestei bevonultak a visszatért Felvidékre, a történelmi eseményről fényképek sokasága készült és képeslapok jelentek meg. Közülük az egyik legismertebb a párkányi bevonulás azon pillanatát örökítette meg, amikor honvédei élén egy fiatal tiszt áthalad a diadalkapu alatt.

 

Párkányi bevonulás
A párkányi bevonulás, 1938. november 6. Százada élén, lóháton: Korsós József hadnagy
Fotó: Dr. Korsós Zoltán családi gyűjteménye

Az ifjú csapattiszt Korsós József hadnagy volt, aki 1913. január 20-án született Budapesten és alig három esztendővel korábban, 1935. augusztus 20-án, „igen jó” eredménnyel – évfolyamán belül 13. rangszámmal – avatták gyalogos hadnaggyá a Ludovika Akadémián. A budapesti „József nádor” 2. honvéd gyalogezred 6. puskásszázadához nyert beosztást szakasz-, majd századparancsnokként.

Amikor a müncheni egyezményt követő komáromi tárgyalások zátonyra futottak, mozgósították ezredét és a budapesti 1. vegyesdandár (később: I. hadtest) alárendeltségében került Esztergomba, ahol 1938. november 4-én zárkóztak fel a határra. Korsós hadnagy másnap képeslapot küldött szüleinek az alábbi sorokkal: „Kedves Szüleim! Örömmel teli szívvel lépem át holnap, vasárnap 11h-kor a párkányi hídon a határt. Rátok gondolok. Holnap újból írok. Kézcsók: Jóska.”

A párkányi bevonulás

1938. november 6-án a Mária Valéria híd átadását követően a 2. gyalogdandár részei – a 2. honvéd gyalogezred parancsnoksága, a 2/II. gyalogzászlóalj és más alakulatok – a Magyar Hiszekegy felhangzását követően a Rákóczi induló dallamára vonultak be Párkányba. 

A fogadóünnepségen József királyi herceg tábornagy – a 2. honvéd gyalogezred ezredtulajdonosa – beszédét ezekkel a mondatokkal zárta: „Tudom, mit szenvedtetek (…), tudom, hogy a magyar itt nyomorgott és sínylődött, de ha egyek leszünk, akkor Magyarországon a poklok kapui sem fognak erőt venni. Ha osztály és rangkülönbség nélkül csak magyarok leszünk, ha vállvetett munkával szívünk utolsó dobogásával is csak azon dolgozunk, hogy Szent István Magyarországát egész nagyságában újra feltámasszuk, el is fogjuk érni célunkat. (…) Magyarok Istene, áldd meg a magyart, add vissza drága Hazánkat.” 

Az MTI tudósítása szerint „az összegyűlt tömeg lelkesen éltette József királyi herceget, majd (vitéz lófő) nagybaczoni Nagy Vilmos (altábornagy) vegyesdandár-parancsnok megköszönte az üdvözléseket, s hogy ilyen szép ünnepséget rendeztek a város felszabadulása alkalmából. Beszédét Horthy Miklós kormányzó szavaival fejezte be: Istennel Hazánkért előre!

A tömeg percekig éljenezte a kormányzót. Az éljenzés még akkor is tartott, amikor a csapatok díszszemléje megkezdődött József királyi herceg és nagybaczoni Nagy Vilmos vegyesdandár-parancsnok előtt. A csapatok a katonazenekar indulóira egymás után vonultak el, utánuk a leventék, cserkészek díszmenete következett. Félnégy óra volt, amikor a díszmenet véget ért, a közönség azonban nem széledt el, hanem magyar zászlókat lobogtatva föl és alá hömpölyög a város főutcáján és minden katonát, minden a trianoni határon átjött magyart megéljenez.” 

Korsós hadnagy egy párkányi képeslapot küldött szüleinek: „Könnyekig megható fogadtatás után számtalan kézcsókot és csókot küld a felszabadított Párkányból szerető fiatok: Jóska.”

Nagysallón és Hölvényben is szívszorító fogadtatásban részesültek, 1938. november 12-i nagysallói levelezőlapjának sorai is megindultságát mutatják: „Kedves Szüleim! (…) Felejthetetlen szép napokat éltünk át, majd élőszóval sokat mesélek róla. Kézcsók: Jóska”

A vezérkari testületben

1939. november 1-jén lépett elő főhadnaggyá – ekkor már a galántai 8. határvadász-zászlóalj századparancsnokaként –, majd 1939. október 1-je és 1940. május 15-e között a soproni 7. tábori tüzérosztálynál szolgált üteg alantos tisztként. Visszakerült Galántára géppuskás századparancsnoknak és zászlóaljsegédtisztnek, s a komáromi 2. határvadászdandár hadműveleti segédtisztjeként volt részese az 1940. szeptember 5-e és 13-a közötti erdélyi országgyarapításnak. „Kiváló szolgálataiért” a Honvéd Vezérkar főnökének okirati dicsérő elismerését kapta meg, valamint a Felvidéki Emlékérem mellé az Erdélyi Emlékérmet.

1940. december 1-je és 1942. október 1-je között végezte el a vezérkari tiszteket képző Hadiakadémiát, de a megújult világháború következtében hadiakadémiai hallgatóként több ízben került hadműveleti területre: 1941 áprilisában a délvidéki hadműveletekben, 1942 nyarán előbb a 102. megszálló hadosztály anyagi vezérkari tisztjeként, majd a szombathelyi III. hadtestparancsnokság hadműveleti segédtisztjeként tevékenykedett a Donnál.

Csoportkép
A 2/6. puskaszázad honvédeinek csoportképe. A két magyar ruhás leány között középen: Korsós József hadnagy
Fotó:  Dr. Korsós Zoltán családi gyűjteménye
1942. március 31-én századossá léptették elő, s a Hadiakadémia abszolválása után a székesfehérvári II. hadtestparancsnokságra került anyagi vezérkari tisztként, s ebbéli beosztásában volt kint a megszálló 12. tartalékhadosztálynál 1943 nyarától 1944 nyaráig. Ebben az időszakban kapta meg a Délvidéki Emlékérmet, a Tűzkereszt 1. fokozatát és 1944. április 4-én a Bronz Signum Laudist hadiszalagon.

1944. augusztus 26-án újabb hadibeosztást kapott. A székesfehérvári 2. gyalog tábori póthadosztály parancsnokságának anyagi osztályvezetőjeként vonult el a székelyföldi hadműveleti területre, így vett részt a székelyföldi, észak-erdélyi és az észak-magyarországi harcokban. 1945 tavaszán felterjesztették a Német Sas Rend lovagkeresztjére a kardokkal és a Magyar Érdemrend kardos-hadiszalagos lovagkeresztjére – ám ezek adományozását a háborúvesztés elmosta. Felterjesztése szerint: „(19)44. augusztus 26. – (19)45. január 25-ig tartó harcok alatt és az ezt követő menetek alatt és átszervezés alatt a hadosztály valamennyi harccsoportjának és részlegének anyagi ellátását kivétel nélkül, kihagyások nélkül kiválóan és legszebb eredménnyel vezette.

Dacára a gyakori és közismert nehézségeknek, az ütőképességet mindig biztosította. A küzdő csapatok érdekeit fáradtságot nem ismerve és nem tűrve szolgálta, velük együtt érezve, feladataikat tökéletesen alátámasztotta, velük a kapcsolatot a harc színhelyén, amikor csak tehette, személyesen fenntartotta. Ilyen alkalommal véletlenül adódó kritikus pillanatokban bajtársiasan velük együtt küzdött.

Így (1944.) november 21-én Mezőzombor-délnyugaton, (1944.) december 2-án Szerencs-délen és (1945.) január 15-én Kisidától délnyugatra, Ferenc-tanyánál jelen volt az ellenség betörésekor és annak elhárításában fegyverrel a kézben részt vett és személyes bátorságával példát adott.”

Seregteste leharcolt részeivel Morvaországon át a bajorországi Grafenwöhrbe szállították, hogy az 5. „Kossuth” hungarista honvéd gyaloghadosztály keretét adják. 1945. április 23-án Kleinwinklarn mellett esett amerikai hadifogságba. Több hadifogolytábort (Bad Kreuznach, Romilly-sur-Seine, Mailly-le-Camp) megjárva, 1945. október 23-án tért haza Magyarországra. 

Másodrangú állampolgárként

Sejtette, hogy az új rendszer nem tart rá igényt, ezért a Közúti Gépellátó Vállalatnál helyezkedett el úthenger gépészként. 1951. február 23-án Budapesten feleségül vette Tóth Piroskát, házasságukból két fiúgyermek született. Még 1946-ban B-listára került és 1958-ban lefokozták. 

Múltja miatt szinte lehetetlen volt a szolgálati előrelépése, idővel mégis irodai beosztásba került a Közúti és Postaügyi Minisztérium Budapesti Közúti Igazgatóságán, majd a Közúti Közlekedési Tudományos Kutatóintézetben. Elvégezte a Felsőfokú Gépipari Technikumot, azután 1973-ban a Bánki Donát Gépipari Műszaki Főiskolán gépész üzemmérnöki képesítést szerzett. Kiváló német és francia nyelvtudása révén még nyugdíjazása után is dolgozhatott. 

A rendszerváltoztatáskor rehabilitálták és tartalékos őrnaggyá léptették elő. Hosszú, küzdelmes, de teljesnek mondható élete – az utolsó öt év nehéz betegsége (Alzheimer-kór) után – 1998. január 19-én ért véget. A hamvait tartalmazó urna Baracskán, a családi kriptában került végső nyughelyére.

Emléke nem merül feledésbe, hiszen kisebbik fia – a nemzetközileg is elismert zoológus –, dr. Korsós Zoltán jóvoltából került jelen sorok írójához Korsós József vezérkari százados 1944–1945. évi hadinaplója, s a közelmúltban ezt a rendkívül hiánypótló munkát az Erdélyi Szalon Könyvkiadó megjelentette.

Megjelent a Magyar7 2024/46. számában.

Megosztás
Címkék

Iratkozzon fel napi hírlevelünkre

A Facebook drasztikusan korlátozza híreink elérését. A hírlevelünkbe viszont nincs beleszólása, abból minden munkanapon értesülhet a nap 7 legfontosabb híréről.