2022. szeptember 19., 09:51

Egy hosszútávfutó kettős élete

Emil Zátopek legendás cseh hosszútávfutó nevét talán még a mai fiatalok is hallották, noha legnagyobb sikereit a múlt század derekán, jó hetven ével ezelőtt aratta a hosszabb távokon.

Négy olimpiai aranyérmet szerzett
Emil Zátopek a célban
Fotó: Wikipédia

Első olimpiai aranyérmét az 1948-as londoni nyári olimpián szerezte 10 ezer méteres síkfutásban, ugyanitt 5 ezer méteren második lett.

A hetven éve, 1952-ben, a Helsinkiben rendezett olimpia – ahol a magyar küldöttség minden idők legjobb teljesítményével 16 aranyérmet szerzett – Emil Zátopek számára is emlékezetes lett, miután három futószámban is első helyen ért célba, ráadásul valamennyiben olimpiai rekordot ért el. Az 5 és a 10 ezer méteres síkfutásban ő volt a nagy esélyes, így nem is okozott meglepetést a győzelme. De a maratonfutásban elért első helye szinte sokkolóan hatott, hiszen korábban még sosem indult el ezen a távon (42 195m). Azóta sem sikerült senkinek megismételnie ezt a „huszárvágást”, nem csoda, hogy a sporttörténelemben számon tartják. Helsinki szereplésének volt még egy kuriózuma: felesége, Dana ugyanazon a napon a női gerelyhajításban szerzett aranyérmet, ami az olimpiákon eddig még egyetlen házaspárnak sem jött össze.

Itt azonban még korántsem értünk a furcsa egybeesések végére.

Emil Zátopek 100 éve, 1922. szeptember 19-én Kopřivnicében született egy szegény család hetedik gyermekeként. Felesége, Dana Zátopková (született: Ingrová) ugyancsak ezen a napon a Kopřivnicéhez nem is túl távoli Fryštát városkában látta meg a napvilágot (ez jelenleg Karviná egyik városrésze). Édesapja katonatiszt volt, ahogy későbbi férje, Emil Zátopek is, aki 1945-ben lett hivatásos katona. Emil 16 évesen a zlíni Baťa cipőgyár alkalmazottja lett és ekkor kezdett el atletizálni. 1944-ben új cseh rekordot állított fel 2000, 3000 és 5000 méteres síkfutásban. A háború után első nemzetközi versenye az 1946-ban rendezett atlétikai Európa-bajnokság volt, ahol 5 kilométeren ötödik lett, 25 másodperccel megdöntve saját korábbi rekordját.

 

Első olimpiai aranya
A londoni olimpián aranyérmet szerzett 10 000 méteren
Fotó:  Wikipédia

Helsinkiben elért sikereit már nem tudta megismételni. 1956-ban a melbourne-i olimpiára egy komolyabb sérüléséből felépülve érkezett azzal a szándékkal, hogy a maratonfutásban megvédi négy évvel korábbi első helyezését. Ez azonban nem sikerült, a hatodik helyen ért célba. Az aktív sportolással 1958-ban hagyott fel.

Ezt követően a csehszlovákiai sportélet egyik vezetője lett és személyét egyfajta dicsfény övezte. 1968-ban, a „Prágai Tavasz” idején aktívan támogatta Alexander Dubček reformtörekvéseit, a Varsói Szerződés csapatainak megszállását követően pedig különböző tüntetéseken szónokolt.
Az ikon
Emil Zátopek 1968-ban a reformok híve volt
Fotó:  Wikipédia

E sorok írójának személyes „élménye” is van vele kapcsolatban. 1968 októberében a prágai egyetemisták sztrájkot hirdettek, hogy így tiltakozzanak a csehszlovák vezetés megalkuvó politikája ellen. A Károly Egyetem Természettudományi Karának diákjai a „birtokba vett” központi épületben éjszakáztak, napközben pedig különböző szónokokat hallgattak, akik kifejtették véleményüket az országban kialakult helyzetről. Az egyikük Emil Zátopek volt, aki nagy hatású beszédet tartott és arra szólított fel bennünket, hogy vonuljunk ki az utcára és követeljük a kormány és a kommunista párt központi bizottságának a lemondását. Erre végül nem került sor, de máig előttem van a legendás atléta (és a csehszlovák néphadsereg századosa) vézna alakja, ahogy hevesen gesztikulálva győzködi hallgatóságát.

Neve nem sokkal később felbukkant azok sorában (Lubomír Holeček diákvezér, Pavel Kohout író, Luděk Pachman sakknagymester és Vladimír Škutina humorista), akik rágalmazásért beperelték Vilém Nový kommunista parlamenti képviselőt, mivel hazugságokat terjesztett Jan Palach halálával kapcsolatban és azt állította, hogy a fentebb említettek beszélték rá az egyetemistát borzasztó öngyilkosságának az elkövetésére, noha ők sosem ismerték őt korábban.

1970-ben a tárgyaláson azonban meglepő fordulat történt: Emil Zátopek visszavonta a vádat és elnézést kért az alperestől. Ez sokakban megdöbbenést keltett, hiszen addig a Prágai Tavasz egyik ikonikus alakjának tartották, aki még a 2000 szó címmel elhíresült dokumentumot is aláírta. Az csak jóval később vált közismertté, hogy Zátopeket már az 1950-es években a csehszlovák titkosrendőrség és kémelhárítás is „foglalkoztatta”, sőt ez utóbbi 1954-től Macek fedőnév alatt titkos munkatársként vezette őt a nyilvántartásban.
52 évig együtt
Dana és Emil Zátopek
Fotó:  Wikipédia

Mindezek ismeretében talán meglepő, hogy Zátopeknek nem sikerült kellőképp bizalmat keltenie saját személye iránt a hatalom szemében. 1969-től éveken át egy nyugat-csehországi építőipari cég alkalmazottjaként kutakat fúrt. Később a hatalom „megengesztelődött” és ismét sportvezetői tisztséget kapott, sőt 1984-ben egyike volt azoknak, akik kiálltak a Los Angeles-i nyári olimpia bojkottja mellett, azzal érvelve, hogy a szocialista országok sportolói nem lesznek majd biztonságban. Utolsó éveiben sokat betegeskedett és 78 éves korában, 2000. november 21-én Prágában hunyt el.

Nyugdíjasként
Emil Zátopek idős korában
Fotó:  Wikipédia

Vele pontosan egyidős felesége a gerelyhajításban a Helsinkiben szerzett aranya után 1960-ban a római olimpiáról ezüstéremmel tért haza. 1958-ban 55,73 méteres dobásával megdöntötte a női gerelyhajítás addigi világcsúcsát. 1962-ben fejezte be versenyzői pályafutását, ezt követően 1980-ig a női dobóatléták edzőjeként tevékenykedett. Férjét húsz évvel élte túl: 2020. március 13-án, 97 évesen hunyt el Prágában.

Háromezer koronáért kapható majd
A centenárium alkalmából megjelenő emlékbankjegy, amely 2022. szeptember 21-én kerül forgalomba
Fotó:  Facebook
Megosztás
Címkék

Iratkozzon fel napi hírlevelünkre

A Facebook drasztikusan korlátozza híreink elérését. A hírlevelünkbe viszont nincs beleszólása, abból minden munkanapon értesülhet a nap 7 legfontosabb híréről.