2024. március 1., 13:10

Egy felmérés szerint a lakosság többsége úgy véli, felismeri az álhíreket

Bár több nemzetközi felmérés azt mutatja, hogy Szlovákia azok közé az országok közé tartozik, ahol a lakosság fogékony az álhírekre és összeesküvés-elméletekre, a szlovákok többségének mégis az a meggyőződése, hogy képesek megkülönböztetni az álhírt a valós információtól.

Fotó: pixabay.com

Az emberek 69%-a bízik a saját ítélőképességében, nagyobb számban a férfiak (75%) és a diplomások (88%) – derült ki az NMS Market Research Slovakia reprezentatív online felméréséből.

A megkérdezettek döntő többsége (91%) szerint az álhírek fő terjesztői a közösségi hálók használói, mindenekelőtt a Facebookon. 58% szerint ott terjed a legtöbb álhír, és főleg a fiatalabb generációk, a 44 év alattiak vélekednek így.

85% szerint az álhírek terjesztésében maguk az emberek is részt vesznek, 80% szerint pedig a média és a politika is.

A lakosság 79%-a komoly társadalmi problémának tartja az álhíreket, és a terjedésük megakadályozása érdekében 44%-uk szerint az államnak, szintén 44%-uk szerint az embereknek is tenniük kell. 40% a közösségi hálók adminisztrátorait és tulajdonosait is felelősnek tartja.

Denisa Lakatošová, az NMS munkatársa elmondta, biztató, hogy a lakosság nagy része tisztában van azzal, milyen komoly problémát jelentenek az álhírek, és hogy az embereknek is tenniük kell ellenük.

Ugyanakkor aktív fellépést várnak el az államtól is, ám ennek szöges ellentéte zajlik azzal, hogy megszüntették a mediális felvilágosításra nyújtott támogatásokat, és az, ahogy a kulturális minisztérium viszonyul a dezinformációk elleni harchoz.

Az online felmérést január 10-e és 14-e között végezték 1030 megkérdezett bevonásával.

Megosztás
Címkék

Iratkozzon fel napi hírlevelünkre

A Facebook drasztikusan korlátozza híreink elérését. A hírlevelünkbe viszont nincs beleszólása, abból minden munkanapon értesülhet a nap 7 legfontosabb híréről.