2022. január 16., 08:36

Egy berendezés tündöklése és bukása

Valamikor hatvan valahány évvel ezelőtt kipattant egy tudós fejéből az ötlet, hogy meg kellene építeni a világ legnagyobb rádióteleszkópját.

Már nem építik újjá
William Edwin Gordon
Fotó: Wikipedia

Az eredetileg villamosmérnök végzettségű fizikus és csillagász William Edwin Gordon (1918–2010) 1960-ban kidolgozta egy 305 méter átmérőjű félgömb alakú tükörrel (tulajdonképpen antennatányérral) felszerelt berendezés terveit, amelyet 1963. november 1-jén avattak fel hivatalosan. A telephelye Puerto Rico, a Karib-tengeri szigetország (az USA társult állama) lett. Közelebbről a ma mintegy 90 ezer lakosú Arecibo városától 15 km-re fekvő nagyméretű mélyedés, amelyet a geológusok víznyelőnek neveznek. A tükör fölött hatalmas köteleken kifeszítve helyezték el a vevőberendezést. Magát az antennatányért kb. 40 ezer alumíniumlemez borította ezek fókuszálták a beérkező rádiójeleket a vevőberendezéshez.

Majd összeroskadt
Az arecibói teleszkóp, amikor még működött
A hagyományos tükrös vagy lencsés távcsövektől eltérően a rádióteleszkópok nem a látható fény tartományában észlelhető hullámokat gyűjtik össze, hanem a 3 Herz és 300 GHz közötti frekvenciájú tartomány elektromágneses sugarait – ezeket nevezik rádióhullámoknak (az Arecibo melletti teleszkóp az 50 MHz és 10 000 MHz közötti tartományban dolgozott), hullámhosszuk centiméteres és méteres nagyságrendű. A világűr távoli objektumai ugyanis az elektromágneses spektrum széles skáláján bocsátanak ki sugárzást és sok esetben az emberi szem számára láthatatlan hullámok könnyebben eljutnak a Földre, mint a látható fény tartományába eső sugárzás.

Később, 1969-ben megépült a szovjet Ratan 600, amelyet folyamatosan bővítettek és ma a világ második legnagyobb rádióteleszkópja. A legnagyobb két évvel ezelőtt, 2020 januárjában kezdett teljes üzemben működni Kínában és találó a neve is: a Mennyország szeme.

Ez ma a legnagyobb
A Mennyország szeme
Fotó:  Wikipédia

Az arecibói rádióteleszkóphoz több jelentős felfedezés fűződik. Ennek a berendezésnek a segítségével fedeztek fel először egy kettős csillag alkotta pulzárt. 1974. november 16-án innen küldtek üzenetet a világűrbe az ott feltételezett értelmes lényeknek. Ha el is jutottak ezek a jelek a Földön kívül élő értelmes lényekhez, az ő válaszukat az arecibói berendezés sajnos már nem fogadhatja. Már a 2010-es évek elején felvetődött a bezárásának a gondolata, ugyanis fenntartása eléggé költséges volt.

Talán az egyre apadó anyagiak miatt sem tudták megfelelő módon karban tartani a hatalmas berendezést, jóllehet még a filmesek számára is lehetővé tették, hogy játékfilmeket forgassanak itt. Bizonyára sokan látták az 1995-ben készült Aranyszem (Golden Eye) című James Bond-filmet Pierre Brosnan főszereplésével, nos ennek a befejező részét Puerto Ricoban forgatták. De két évvel később, a Carl Sagan regénye alapján forgatott és 1997-ben bemutatott Kapcsolat című amerikai tudományos-fantasztikus film számos jelenete is itt készült; ennek Jodie Foster volt a főszereplője.

Elfogyott a pénz
Az Aranyszem című James Bond-filmet is itt forgatták
Fotó:  Wikipedia
A rádióteleszkópot már egy földrengés is megrongálta, de 2017-ben a térséget sújtó Maria hurrikán több millió dolláros kárt okozott a berendezésben. Az események 2020 nyarán gyorsultak fel. Először az egyik acélkábel szakadt el, ennek következtében a vevőberendezés elmozdult a helyéről, majd fokozatosan kiszakadt a tányér jó néhány alumíniumlemeze és ennek nyomán a reflektor súlyosan károsodott. A helyreállításról lemondtak, sőt 2020. december 1-jén több acélkötél is elszakadt és a tányér fölötti szerkezet lezuhant, teljesen tönkre téve a teleszkópot.
A felvétel 2020. december 1-jén készült, amikor a rádióteleszkóp összeomlott

A szakértők szerint nem lenne értelme egy helyreállításnak, már csak azért sem, mert a fentebb említett kínai teleszkóp hasonló megfigyeléseket végez és jelenleg a kapacitásának még csak a 30 százalékát sem használják ki. A kínai kormány lehetőséget kíván nyújtani a külföldi kutatóknak is, hogy ott dolgozhassanak. Elsősorban a pulzárokra és a földönkívüli civilizációkra, valamint az exobolygókra koncentrálnának. A nyugodt munkavégzés érdekében a környékről mintegy tízezer embert is elköltöztettek.

Megosztás
Címkék

Iratkozzon fel napi hírlevelünkre

A Facebook drasztikusan korlátozza híreink elérését. A hírlevelünkbe viszont nincs beleszólása, abból minden munkanapon értesülhet a nap 7 legfontosabb híréről.