2020. november 30., 17:01

Egészségesnek hitt élelmiszerek - valóban azok?

Az utóbbi évek során az egészségtudatosság és az egészséges táplálkozás sokunk életének meghatározó részévé vált. Azonban számos olyan termék van, amelyeket az emberek mindössze a jól megtervezett reklámoknak köszönhetően, tévesen gondolnak egészségesnek. Cikkünkben ezekből gyűjtöttünk össze néhányat.

Gabonapelyhek
gabonapehely

A gabonapelyhek nagy népszerűek az étkezésükre odafigyelő emberek körében, és a csomagolásukon gyakran szerepelnek információk a termék magas vitamin-, ásványianyag-, illetve rosttartalmával kapcsolatban, aminek hatására a vásárlók hajlamosak azt hinni, hogy ezek fogyasztása jótékonyan hat az egészségre. Azonban ha vetünk egy pillantást az összetevőkre, rájövünk, hogy a legtöbb gabonapehely sokkal több cukrot tartalmaz, mint az ajánlott mennyiség, a finomított szénhidrátok csoportjába tartozik, és rendszeresen fogyasztva nemcsak hizlal, de megnöveli a cukorbetegség kialakulásának a kockázatát is.

Joghurtok
joghurt

Habár az egyszerű, hozzáadott cukrot nem tartalmazó fehérjoghurt kétségkívül egészséges, és a magas fehérjetartalma miatt kimondottan jó választás lehet például a vegetáriánus étrendet követők számára, de az ízesített joghurtokról ugyanez már nem mondható el. Ezek többsége ugyanis olyan nagy mennyiségű cukrot tartalmaz, ami ellensúlyozza a termék pozitív tulajdonságait.

Szója
szója

A semmilyen állati eredetű terméket nem tartalmazó, egyúttal magas fehérje-, ásványianyag-és vitamintartalommal bíró szójatermékek népszerű alternatívaként szolgálnak nemcsak a vegetáriánusok és vegánok, de a tejérzékenységben szenvedők számára is. Számos jótékony tulajdonsága ellenére mégis ez napjaink egyik legmegosztóbb étele. Ez főként annak köszönhető, hogy izoflavonokat tartalmaz, amelyek ösztrogénszerű hatást eredményezhetnek a szervezetben, és ez megzavarhatja a hormonháztartást, a menstruációs ciklust, visszafoghatja a pajzsmirigy működését, hozzásegíthet a mellrák kialakulásához, férfiak esetében pedig csökkentheti a tesztoszteronszintet a szervezetben. Az FDA (Food and Drug Administration) elnevezésű szervezet napi 25 grammban határozta meg azt a szójamennyiséget, amit kockázatok nélkül fogyaszthatunk. Ez nagyjából 800 milliliter szójatejnek, illetve 300 gramm tofunak felel meg.

Agavé szirup
agavé szirup

Ez a termék az elmúlt évek során hatalmas népszerűségre tett szert, és rengetegen úgy tekintenek rá, mint egy egészséges alternatívára, amivel helyettesíteni lehet a cukrot és a mézet, ám a valóság az, hogy a fruktóztartalma 70-80 százalék közé tehető, ami több, mint amit a köztudottan kártékony, magas fruktóztartalmú kukoricaszirup tartalmaz.

Gyümölcslevek
gyümölcslé

Talán ez az a termék, amiről a legtöbben feltételezik tévesen, hogy egészséges, ami részben a magas vitamintartalom, részben pedig az ezt kihangsúlyozni próbáló, ügyesen megtervezett marketing eredménye. Valójában viszont még a 100 százalékos gyümölcslevek sem mondhatóak semmivel sem jobbnak, mint akármelyik hírhedten káros szénsavas üdítőital, mivel mindkettő nagyjából ugyanannyira nagy mennyiségű cukrot tartalmaz, vagyis körülbelül 20-26 gramm cukrot poharanként. Igaz, a gyümölcslevek esetében ez a cukor nyilván a gyümölcsből származik, azonban a testünkre gyakorolt hatása semmiben sem különbözik a finomított cukortól hemzsegő üdítőkétől. Ettől függetlenül természetesen nagyon is érdemes gyümölcsöket fogyasztani, de eredeti, nyers állapotában, nem pedig folyékony formában.

Több tartalom a ma7 médiacsalád instagram profilján.

Megosztás
Címkék

Iratkozzon fel napi hírlevelünkre

A Facebook drasztikusan korlátozza híreink elérését. A hírlevelünkbe viszont nincs beleszólása, abból minden munkanapon értesülhet a nap 7 legfontosabb híréről.