2022. február 7., 19:16

Döntő csaták: Ágyúval sajátra

A 17. század első felében pusztító háború zajlott Európa hatalmai között. Az 1618 – 1648 között zajlott öldöklés, harmincéves háború néven került be a krónikák lapjaira. Ez volt az első összeurópai konfliktus, részben vallási, részben dinasztikus okokból tört ki. A harmincéves háború volt a katolikus-protestáns ellentétek utolsó szélesvásznú felvonása.

csata
Galéria
+4 kép a galériában
Fotó: weaponsandwarfare.com

A javarészben német területeken pusztító háború több millió halottal járt, egyes becslések szerint akár 10 millió áldozata is lehetett a 30 éves konfliktus sorozatnak. A háború kitörésének egyik legfőbb oka a Német-Római Császárságot vezető Habsburgoknak a központosító törekvései voltak, súlyosbítva e buzgó katolikus család protestánsok elleni fellépésével. A konfliktus másik eredője az egyre erősödő Bourbon-Habsburg ellentét volt, megspékelve egy nagyhatalmi státuszra törő, ráadásul egyre erősebb Svédországgal.

A Bourbonok nem voltak túlzottan elragadtatva attól, hogy két oldalról is Habsburg területek határolják országukat.

Délről Spanyolország és Észak-Itália, keletről a Német Birodalom egyaránt Habsburg irányítás alatt állt. A Német-Római Császárságon belüli feszültségek odáig vezettek, hogy 1608-ban létrejött a Protestáns Unió, a protestáns német fejedelmek szövetsége a császár ellen. A katolikus fejedelmek sem maradtak tétlenek, válaszul a protestánsok lépésére létrehozták a Katolikus Ligát. A háborút több szakaszra szokás osztani: cseh, dán, svéd és a svéd-francia szakaszt emlegetnek a történészek.

Anélkül, hogy mélyebben elemeznénk az egyes szakaszokat, annyit mindenképpen érdemes elmondani, hogy a háború Prágában kezdődött, ugyanis a cseh rendek hiába követelték II. Ferdinánd cseh királytól (1619-től német-római császár) a protestánsokat sújtó intézkedések visszavonását. A dühös cseh nemesek 1618. május 23-án betörtek a Hradzsinba, és az uralkodó két régensét valamint titkárukat megismertették a gravitáció nem mindig áldásos hatásával. Jaroslav Bořita, Vilém Slavata és Filip Fabricius szerencséjükre túlélték a 21 méteres zuhanást, köszönhetően a fal alatt felhalmozódott szemétnek és emberi ürüléknek. A nemesek ugyan még rá is lőttek a defenesztrációt túlélő hivatalnokokra, de sikerült elmenekülniük. Fabricius egészen Bécsig futott, ahol beszámolt az uralkodónak az élményeiről. Később megkapta a Hohenfall, azaz „magasról eső” nemesi előnevet.

Történetünk a háború svéd szakaszához kapcsolódik, ugyanis ekkoriban a skandináv állam trónján II. Gusztáv Adolf ült. A „protestáns Nagy Sándor” legyőzte a dánokat, oroszokat, lengyeleket és ezzel a Baltikum nagyhatalmává tette az alig egy milliós svéd államot. Megreformálta a hadseregét, az általános védkötelezettségre alapozva nagyon jól képzett, fegyelmezett erőt hozott létre. Hadászati elképzelése nem volt túl bonyolult, úgy vélte „a háborúnak el kell tartania önmagát”. Ez a „filozófia” ugyan gyors, ütőképes hadvezetést tesz lehetővé, de mérhetetlen szenvedést is okoz a hadszínterek lakosságának – itt jelesül a német tartományoknak. A svédek 1630-ban, a protestánsok oldalán és a franciák szövetségeseként léptek be a háborúba, Gusztáv Adolf személyesen vezette csapatait, a pomerániai partraszállás után sikert sikerre halmozott. Elfoglalták Frankfurtot, bevették Magdeburgot, 1631 őszén pedig Breitenfeldnél megsemmisítő csapást mértek Tilly grófjára, II. Ferdinánd (ur. 1619-1637) egyik legtehetségesebb hadvezérére.

A két nagy tudású katona 1631. szeptember 17-én megvívott csatája hosszú időre a háború sorsát is meghatározta. A veterán, már 72 éves Tilly hadai Lipcsétől északra táboroztak le, Breitenfeldnél, egy széles dombháton, ahonnét ellenőrizhette a Lipcsébe vezető utakat. A svédeknek egy mocsaras területen is át kellett kelniük, hogy megközelítsék seregét. Egy skót katona, aki a svédek táborában tartózkodott, a következőképpen jellemezte Tillyt:

Alacsony növésű, vézna és visszataszító megjelenésű, arca beesett, orra hosszú és hegyes, szeme szúrós és sötét. Amikor nem bújik aranyozott páncélzatába, rendszerint zöld selyemből készült hasított ujjú zekét visel, fején elképzelhetetlenül széles karimájú, kúpos kalap, amelyet vörös strucctoll ékesít, hozzá hosszú szakáll, hosszú tőr, és óriási toledói kard.”

A csata előtt Gusztáv Adolf vezette svéd-szász csapatok mintegy negyvenezren lehettek, velük szemben Tilly 30 000 katonája. Az erőviszonyok azonban mégis kiegyenlítettek voltak, ugyanis a szász csapatok java része újonc volt. A birodalmi seregben a gyalogság, a svédek oldalán a lovasság képviselt nagyobb harci értéket; a katolikusoknak nagyobb, a protestánsoknak pontosabb ágyúik voltak.

A csata a déli órákban kezdődött, mintegy két órás tüzérségi párbaj után.

Majd a mi ágyúink kezdtek mennydörögni, kicsik és nagyok egyaránt, ugyanazzal az eszközzel fizetve vissza az ellenségnek. A mennydörgés mindkét oldalon egyforma erővel szólt két és fél óra hosszat, mialatt gyalogos és lovas zászlóaljaink falként szilárdan álltak.”

- emlékezett vissza egy, a csatában részt vett tiszt. A vonalak eltolódása miatt gyakorlatilag a svéd derékhad került szembe, Tilly balszárnyával, ahol a német nehézlovasság állt, Pappenheim gróf vezetésével.

Miután a lovasok, azaz a Schwarzreiterek nem bírták a svéd tüzérség folyamatos tüzét, Pappenheim támadást vezényelt. A svédek nyugodtan várták a rohamukat, a lovasságuk térközeiben elhelyezkedő svéd muskétások véres rendet vágtak a német sorokban, majd a fegyelmezett svéd lovasok visszaűzték Pappenheim embereit. A gróf hétszer próbálkozott támadással, mindannyiszor kudarcot vallott és végül maradék embereivel Lipcse felé sietve távozott. 

A balszárnyi támadást látva a német jobbszárny is megindult, itt sikerült is a velük szemben álló szászokat menekülésre kényszeríteniük. A szászok a málhájukat és a tüzérségüket is a csatatéren hagyták, Tillynek volt mit csinálnia, hogy a fosztogatni kezdő katonáit újra csatarendbe állítsa. A szászok megfutásával Tilly kedvező helyzetbe került, „Észak oroszlánja” azonban már a csata előtt tisztában volt a szászok harcértékével, ezért felkészült erre a helyzetre is. Nagyon gyorsan átcsoportosította erőit, így aztán a támadó németeket gyilkos tűz fogadta. Gusztáv Adolf miután látta, hogy csapatai stabilan tartják magukat, személyesen vezette ezredeit Tilly dombon elhelyezett tüzérsége ellen. A svédek lemészárolták a német tüzéreket, majd saját ágyúit fordították Tilly már harcoló csapatai ellen.

A rettenetes kereszttűzben a birodalmi csapatoknak nem maradt esélye győzelemre. Soraik felbomlottak, nem tudták kivédeni a svéd derékhad rohamát.

7000 halott, 9000 fogoly, Habsburg sereg teljesen szétesett, megsemmisült. Maga Tilly is háromszor sebesült az ütközetben, alig tudott kereket oldani a harcmezőről. Egészen Bajorországig vonult vissza, hogy a katolikus fejedelemségben újjászervezze csapatait, közben Gusztáv Adolf a szövetségeseivel elfoglalta a német területek jelentős részét. A Katolikus Liga roppant nehéz helyzetbe került, de egy évvel később a szerencse rájuk mosolygott, mivel a lützeni csatában Gusztáv Adolf is meghalt.

breitenfeldi csata
Galéria
+4 kép a galériában

Kapcsolódó cikkeink

Megosztás
Címkék

Iratkozzon fel napi hírlevelünkre

A Facebook drasztikusan korlátozza híreink elérését. A hírlevelünkbe viszont nincs beleszólása, abból minden munkanapon értesülhet a nap 7 legfontosabb híréről.